Sakin || Ege Soley


KÜNYE
Kitabın Adı: Sakin
Yazarı: Ege Soley
Tür: Kişisel Gelişim
Yayınevi: Doğan Novus
Goodreads Puanı: 3,76/5
Benim Puanım: 4/5

Uzun bir aradan sonra merhaba.
Nasılsınız? Neler yapıyorsunuz? Hiçbir fikrim yok ama umarım iyisinizdir. Ben yoğun bir okul döneminin ardından dinlenme sürecindeyim. Tabii bu süreyi bana en iyi gelen şeyle, yani kitap(-lar) ile değerlendiriyorum. 

Ege hanımın “Sakin” kitabına daha önce sosyal medyada denk gelmiştim ama o zaman okuma isteği oluşmamıştı içimde. Bazı kitapların zamanı vardır derler. Öyleymiş gerçekten.
Dün öğleden sonra elime ulaştı. Hemen okumaya başladım. Ancak kitabın ismine zıt bir şekilde, bir panik içinde başladım nedense. Birçok neden gösterebilirim panik duygusu hissetmemle ilgili ama hiçbiri samimi gelmiyor. O yüzden durup kabul ettim yaşadığım duyguyu. Yarım saat önce de “Sakin” ile olan yolculuğumu tamamladım. En azından şimdilik. 

Altını çizdiğim birden çok cümle oldu kitapta. Sırf dönüp tekrar okuyabileyim diye çizdiğim cümleler...o kadar kıymetli ki. Birçoğunu içten içe bildiğim ama dillendirmediğim ya da dillendiremediğim, unuttuğum veya hatırlamak istemediğim cümleler. Fakat aynı zamanda iyi ki okudum, kendimi sorguladım ve yüzleştim dediğim cümleler bunlar. 

Kitabı okumaya başladığımda Ege hanımın içsel yolculuğu gibi değerlendirmiştim ifade edilenleri. Ancak fark ettim ki aynı zamanda benimde yolculuğum. Sadece kitapla olan yolculuğum da değil. Benden de parçalar var. 
En kısa sürede yazarın diğer iki kitabı olan “Yakın”ı ve “Başka”yı da okumayı planlıyorum.  

“Belki de büyümek bazen sadece olduğu yerde durarak, dururken içini dinleyerek, dinlerken o sesi gerçekten anlamaya çalışarak oluyor. Büyümek her istediğini söyleyerek değil, daha fazla susarak oluyor. Büyümek insanı daha zengin değil daha çıplak, daha gürültülü değil daha sakin yapıyor. Büyüdükçe insan kendini affediyor, derine daldıkça okşanması gereken yaralarını daha çok fark ediyor.”

Share this:

, , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder