Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor || Stefan Zweig


KÜNYE
Orijinal Adı: Rahel Rechtet Mit Gott 
Yazarı: Stefan Zweig 
Çevirmeni: Gülperi Sert
Tür: Modern Klasik
Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Goodreads Puanı: 4,10/5
Benim Puanım: 4,5/5

Zweig’ın bu kadar net hümanist bir bakış açısına sahip olduğunu ilk defa bu kitabıyla fark ettim diyebilirim. Diğer okuduğum kitaplarında bu kadar net bir bakış açısına sahip olduğunu fark etmemiştim. Bir diğer tarafıyla normlara karşı çıkan bir kitap, adından da anlaşılacağı üzere ama aynı zamanda kesinlikle tavsiye edeceğim de bir kitap Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor. 

Üç hikayeden oluşuyor. İlk ikisi (Rahel Tanrı’yla Hesaplaşıyor ve Üçüncü Güvercinin Hikâyesi) Eski Ahit’ten ve Nuh Tufanı’ndan esinlenerek kaleme alınmış. Üçüncü hikaye olan Ölümsüz Kardeşin Gözleri ise Bhagavad Gita’dan esinlenilmiş. Özellikle adalet kavramını sorgulayan ve sorgulatan bir kitap. Merhamet ve barış kavramlarını da unutmamak gerekir. Benim favori Zweig kitaplarımdan biri oldu. 


“Çünkü biliyorum Tanrım, yedi yıl Senin için bir damlanın yere düşmesi kadar, sonsuz gözlerinin açılıp kapanması kadar kısa, zaman Senin ebedi sonsuzluğunun göğünde geçip giden bir duman gibidir. Fakat yedi yıl, Yüce Tanrım biz insanlar için ömrümüzün onda biri, çünkü gözlerimizi karanlıktan Senin kutsal ışığına açmamızla, ölümün gecesine kapatmamız bir oluyor. İlkbahardaki bir nehir gibi hızla akıp gidiyor ömrümüz, akıp giden ise geri gelmiyor.”

“Bilerek haksızlık yapmadım, aksine günahtan kaçındım hep, ancak bizler ayaklarımızla toprağa, eylemlerimizle Sonsuz Yasalara zincirliyiz. Eylemsizlik de bir eylemdir.”

Share this:

, ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder