Bir Ömür Nasıl Yaşanır?


Kitabın Adı: Bir Ömür Nasıl Yaşanır?
Tür: Söyleşi
Yayınevi: Kronik Kitap
Goodreads Puanı: 3.93/5
Benim Puanım: 4/5

Herkes kendi talihinin mimarıdır; “faber est suae quisque fortunae,”

Bir Ömür Nasıl Yaşanır? uzun süredir merak ettiğim bir kitaptı. Bunda çok okunmasının da etkisi var elbette ama asıl olarak ismiyle dikkatimi çekmeyi başardı. İlber Ortaylı'dan güzel tavsiyeler alabileceğimi düşünüyordum okumadan önce. Nitekim okuduktan sonra öyle de oldu. Yalnız kitap elime geçince söyleşi olarak kaleme alındığını gördüm. İlber Ortaylı ile söyleşiyi gerçekleştiren kişi Yenal Bilgici. Söyleşi olarak kaleme alınması güzel olmuş içerik itibariyle. Okuması rahattı. Bu yönden yaş aralığı geniş bir skalaya ulaşıyor bence.

Kitap sekiz bölümden oluşuyor. Bu bölümlerde çeşitli konular karşımıza çıkıyor; edebiyat, sinema, seyahat ve kendini yetiştirmek gibi. İşaretlediğim birçok yer oldu. Kimi edebiyat veya gezilecek yerler konularında oldu kimi de hayata dair tavsiyelerle ilgili oldu. Yalnız İlber Hocanın bazı yerlerde kullandığı net ifadeler beni biraz sarsmadı değil. 

Örnekler verecek  olursam, öncelikle dillerin en iyi on beş yaşına kadar öğrenilebileceğini söylemiş bir yerde. Yaşın getirdiği zindelik vb durumlardan ötürü haklılık payı olabilir ama eminim istisnalar da vardır. Ayrıca bu tavsiyeyi herkesin uygulayamayacağı çok açık. Herkes uygun koşullara sahip değil. Kimi daha geç yaşlarda uygun koşullara kavuşsa bile bir dilin hakkını verebileceğini düşünüyorum.
Bir diğer örnek de ilkiyle benzer aslında. Hocamız bir başka yerde esas olanın yirmi beş yaşına kadar öğrendiklerimiz olduğunu söylüyor. Belli bir yaştan sonra öğrendiklerimizi daha çabuk unutabiliyormuşuz. Yukarıda ki verdiğim örnekte yazdığım gibi haklılık payı olabilir ama yinede bu kadar net ifade etmesi beni sarstı. İki senem kaldığı düşünülürse :).

Bizde kimse yerinden kıpırdamaz. Halbuki değişmeyi, değiştirmeyi bileceksin. Konforundan vazgeçmeyi göze alacaksın. Kendi dünyanı yerinden kendin oynatacaksın. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır.

On beş yaşından itibaren herkesin okumasını tavsiye edebileceğim bir kitap Bir Ömür Nasıl Yaşanır?. Lise çağını özellikle kattım. Çünkü o çağ belli başlı şeylerin oturduğu yaşlardır. Ayrıca ne yapacağını tam olarak bilemediğin yaşlardır. İstisnalara lafım yok elbette. Öyle bir dönemde İlber Hocadan tavsiyeler almak güzel olur ve de aydınlatıcı olur diye düşünüyorum. Ayrıca bu kitabı okuyan ebeveynlerin ya da ebeveyn adaylarının olması da güzel olur. Geleceğimize yatırım bir nevi. Tabii tüm tavsiyeler uygulanamayabilir imkanlar doğrultusunda ama uygulanabilir olanları da mevcut. Meraklısına özellikle tavsiye ederim Bir Ömür Nasıl Yaşanır?'ı.


Share this:

, , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder