The Irishman || YorumKÜNYE
Orijinal Adı: The Irishman
Yönetmeni: Martin Scorsese
Başroller: Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci
Yapım: ABD
Tür: Suç, Biyografi

The Irishman, bir mafya tetikçisi olan Frank Sheeran’ın hayatına odaklanıyor. II. Dünya Savaşı'nda görev almış eski bir asker olan Frank Sheeran, yıllar boyu Bufalino suç örgütü için çalışmıştır. Birçok ünlü isim için dolandırıcılık, tetikçilik yapan ve ‘İrlandalı’ lakabı ile anılan Sheeran, aynı zamanda işçi sendikası memurudur. Frank Sheeran’ın hayatından kesitlerin sunulduğu filmde, Amerikan tarihinin en gizemli suç olaylarından biri olan işçi lideri Jimmy Hoffa'nın ortadan kayboluşuna da değiniliyor. (Beyazperde)

Nereden, nasıl başlasam? Bilemiyorum. Filmi bu zamana kadar beklettiğime inanamıyorum. Afişte de görebileceğiniz gibi film Kasım 2019’da Netflix’e geldi. Geldiği tarihten beri listemdeydi. Ancak film süresinin 3 saat 29 dakika oluşundan dolayı bir türlü izlemeye elim varmıyordu. Sonunda izledim ama. O kadar süre nasıl geçti anlamadım.

Film çok çok çok iyiydi. Suç örgütü temalı dizi ve filmleri seviyorum ( SoA, Godfather Serisi, Donnie Brasco, Scarface). Bu filmi de seveceğimi tahmin edip, ilk çıktığı zaman izlemeliydim. Yinede geç olsun güç olmasın :). Film Charles Brandt’in yazdığı ‘I Heard You Paint Houses’ kitabını temel alıyor. Robert De Niro, Frank Sheeran rolünde. Oldukça iyi bir iş çıkarmış. Al Pacino ise Jimmy Hoffa rolünde. O da gayet iyi. Zaten ikisi Godfather’dan favorim. 
Film Frank’in huzurevinden bize anılarını anlatmasıyla başlıyor. Russell Bufalino (Joe Pesci) ile tanışması, sonrasında örgüte dahil olması ve örgüt aracılığıyla Jimmy Hoffa ile yolunun kesişmesi şeklinde olayları kabaca sıralayabilirim sanırım. Karakterler, olay örgüsü gerçek. Onu belirtmeliyim. Dönemin Amerika’sına ve siyasi durumuna tanık olurken, 44 yıldır (Temmuz’da 45 olacak) çözülemeyen Jimmy Hoffa’nın kayboluşuna da tanık oluyoruz. Çeşitli spekülasyonlar var ama bir önceki cümlede de belirttiğim gibi hâlâ çözülememiş durumda dosya. Filmde kayboluşu ile ilgili izleyeceğiniz sahneler ‘I Heard You Paint Houses’ kitabındaki iddiaya göre çekilmiş. Onu da söylemiş olayım.

Filmi bu türü sevenlere önemle tavsiye ederim. Hem suç türünde hemde biyografi türünde harika bir iş çıkarılmış. Oyunculuklar, olay örgüsü, sahneler...her şeyiyle çok iyiydi. İzlediğinize değecek. Pişman olmayacaksınız.


Share this:

, , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

1 yorum:

  1. Sayın Bloger;
    Çok başarılı bir film tanıtımı okudum tebrikler ... bu tanıtımdan sonra bu covid19 günlerinde kesinlikle seyredeceğim bloger olmanın hakkını vermişsiniz başarılarınızın devamını dilerim

    YanıtlaSil