00:00 Biri Sizi Düşünüyor || N. G. Kabal


KÜNYE
Kitabın Adı: 00:00 Biri Sizi Düşünüyor
Yazarı: N. G. Kabal
Tür: Yeni Yetişkin
Yayınevi: Ephesus Yayınları
Puanım: 4/5


ARKA KAPAK
İngiliz Dili ve Edebiyatı okuyan Nazlı ve Ezel, Jane Austen üzerine ortak bir ödev hazırlamak zorunda kalırlar. Ancak bu ödev zamanla Nazlı’nın kendi hayatıyla hesaplaşma işine dönüşür. Geçmişini unutarak kendine yeni bir kimlik belirleyen Nazlı, her attığı adımda karanlık düşlerine biraz daha gömülür. Bu yolda ona ne en yakın arkadaşı Ecem, ne Ezel, ne de diğer insanlar yardımcı olabilirler. Çünkü bu tamamen, Nazlı’nın çözebileceği bir kördüğümdür.
Edebiyat ve sanata dair hem hoş hem de sorgulayıcı ayrıntıların yer aldığı 00.00 Biri Sizi Düşünüyor aşkı en derinlerde bulmaya çalışan bir roman. Ve baş döndürücü, bir atlıkarıncada vakit geçiriyormuş gibi…
Herkesin dünyada bir kez birine karşı, insanların aşk dediği o şeyi hissedebileceğine inanıyordum ve kendi hakkımı çoktan kullandığımı biliyordum


Nisan ayının ilk kitabı bitmiş bulunmakta. Başta çok tereddütlerim vardı kitaba ve karakterlere dair ama okudukça tereddütlerim geçti. Karakterleri oldukları halleriyle benimsedim. Şikayetlerim de olmadı değil. Niye böyle? vs şeklinde ama hepsine bir cevap buldum sanırım. Yazarın ilk defa bir kitabını okuduğum için kendiyle bir kıyaslama yapamayacağım haliyle ama en az benim kadar genç olduğunu göz önünde bulundurursak oldukça başarılı bir eser ortaya koymuş diyebilirim. Arka kapak ve girişten dolayı daha farklı olaylar olur diye düşünmüştüm ama iyiki olmamış. Kitap bu haliyle güzel. Bu arada bir sürü yeri post-it ile işaretledim. Keşke hepsini paylaşmam mümkün olsa. Konudan bahsetmiyorum. Çünkü arka kapağında gayet güzel özetliyor. Kitabı önerir miyim kısmına gelirsek, açıkçası bilmiyorum. Beni çelişkili duygular içerisinde bırakan bir kitap oldu sorularıma cevap alsam da. Yinede bir şans verilebilir bence. 

Hayret,” dedim kaşlarımı kaldırarak. “Bilmiyor musun, Flaubert’e göre aşk, merak etmektir. Birine karşı ansızın merak duymak, korkunç bir merak... Onu tanımak, onunla nefes almak, dünyaya onunla yeniden gelmek istemek... Ona göre aşka en uzak cümle, senden nefret ediyorum değil, bilmek istemiyorumdur.”

***

Yüksekten düşmek.
Ayaklarının yerden kesilmesi.
Ya da âşık olmak.
Veya birine güvenmek.
Bana kalırsa hepsi aynı şeydi.

***

“Farklı düşünseler de aynı şeyi hissediyor. Ve karanlık bütün yasak dokunuşları içinde saklıyor. Biliyorum, biliyorsun çünkü sen de içinde kocaman bir karanlığı saklıyorsun.”

***

Çünkü insanlar böyleydi. Paketleri sever ve kendi acılarıyla ilgilenirler. Eğer ağlamıyorsanız sizin hiçbir şeye ihtiyacınız olmadığını savunurlar ve onların acıları da mutlulukları da sizinkilerden bir beden büyüktür.

***

Hiçbir zaman olduğun şeyi sevmeyecekler, her zaman olabileceğini sandıkları şeyi sevecekler.

Share this:

, , , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum: