SELF MADE: INSPIRED BY THE LIFE OF MADAM C. J. WALKERUzun zamandan sonra kısa bir dizi önerisi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde kendi kendini var eden ilk kadın milyoner olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bir kadının hikayesiyle geldim sizlere. 
Netflix Türkiye’de bugün yayımlandı.

Madam C. J. Walker olarak bilinen Sarah Breedlove’ın hikayesi sizi kendine hayran bırakacak. En azından beni bıraktı. Mini dizi olarak çekilmiş Self Made: Inspired By The Life Of Madam C. J. Walker . Dört bölümden oluşuyor.  Anlatılanlar A’Lelia Bundles’ın kitabı “On Her Own Ground”a dayandırılmaktadır.  

Madam kölelikten gelen bir ailenin özgür doğan ilk çocuğudur. Markasını var ettiği dönem 1900lere dayanmaktadır. Bir Afro-Amerikalı olarak sadece beyazlara karşı mücadele etmemiş. Erkek egemen topluma karşı da mücadele etmiş. Siyahiler içinde özellikle. Yarattığı markayla birçok kadına istihdam sağlamış biri. İzlemeniz gereken yapımlardan biri olduğunu düşünüyorum. O dönemin şartları da iyi yansıtılmış bence. Diziyi izleme ihtimalinize karşılık pek bir şey söylemek istemedim.

Gerçek başarı hikayelerine dayanan yapımları seviyorsanız yine Netflix Türkiye’de bulunan Girlboss önerimdir. O da gerçek bir hikayeye dayandırılan bir kitap uyarlaması.

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

1 yorum:

  1. sevgili kızım kitap yorumların gibi dizi ve film yorumlarin da gerçekten muhteşem.. akıcı, bir çırpıda ve hiç sıkılmadan okunan, merak uyandıran yorumlar. alanın bu olmadığı halde gayet başarılı bir iş çıkardığını düşünüyorum. cocuklugundan beri kitaplarlasın başarılarının devamını diliyorum annecim seni seviyorum seninle gurur duyuyorum.. annen

    YanıtlaSil