Cihan || Işılca || YorumKÜNYE 
Kitabın Adı: Cihan
Yazarı: Işılca
Seri Adı: Bir Türk Masalı
Seri Sıralaması: 5/6
Tür: Aşk - Aile - Dram - Arkadaşlık
Yayınevi: İndigo Kitap
Puanım: 4/5

Cihan’ın tanıtımını gördüğümde o kadar çok şaşırdım ki...çünkü seriye veda ettiğimizi sanıyordum 2016 Kasım ayında Sedat ile. İlk tepkim ‘Cihan kimdi ya?’ oldu. Seriyi unutmuşum ne yalan söyleyeyim. Kitaplar yanımda olmadığı için tekrar okuyup hatırlama şansım da olmadı. Bende arkadaşım Kübra’ya sordum. Bekir’de, Duygu’yu öldürmek isteyen kiralık katilin ta kendisiymiş Cihan ama inanın bu ifade bile hatırlatmadı bana karakteri. Öyle bir unutmuşum seriyi. Yazarımız kusuruma bakmasın :). Bu arada Cihan’da da geçiyor, Cihan’ın bizim delilerle nasıl tanıştığı.

Cihan baba mesleği olan kiralık katilliğe devam etmektedir. Bizimkilerle yolları kesiştiğinden beri de kopmamışlardır. Ortağı Osman’ın durumuyla başlar kitap. Sonra Cihan’ın, Çiçek ve Osman’la tanışmasını okuruz kısa bir süre geçmişe gidip. Kitabın arka kapağından öğrendiğimiz Yıldız’la ise Cihan ve Osman’ın iş için Bozcaada’ya gitmesiyle tanışırız. Cihan görür görmez Yıldız’a vurulur anlamasada.

“Hızlı adımlarım neden yavaşladı bilmiyorum. İçimde derinlerde bir yerde artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını fısıldayan sese kulak asmadım. Şuursuzluktu derinlerden bana fısıldayan ses. Gerçek olan bakışlarıydı. Bakışları öyle hüzün doluydu ki önce ayaklarımın altından kaydı dünya. İçim boşalır gibi oldu. Sonra onun o güzel yüzü her boşluğumu doldurdu. Bundan öte hayat koca bir hiçti hissediyordum. Dünyadaki vaktimi bitirmiş gibiydim. Ölsem gam yemezdim artık.”

İlk karşılaşmalarından sonra birbirlerini bir sonraki görüşleri Cihan iş üstündeyken, birinin ipini çekmek üzereyken olur. Cihan adamla hesaplaşırken bulundukları yere Yıldız gelir. Film ondan sonra kopar. Cihan adamı öldürür. Yıldız da şahittir. Ama Cihan Yıldız’ı öldürmez yanında götürür belirsiz bir süreliğine. Bu arada Cihan’ın öldürdüğü adam ölmeden önce Sedat’ların içinde bir hain olduğundan bahseder!

Daha fazla konudan bahsetmeye gerek yok bence. Okumanız gerek. Bir Türk Masalı’nın dönüm noktası olmuş Cihan. Yazarımız bu serideki tarzının dışına çıkmış bu kitapla. Gerçi son elli sayfası beni mahvetti. Kahroldum okurken. Bu satırları yazarken hem içim hem dışım kan ağlıyor abartısız. Bir aksilik olmazsa seriye Ebru adında bir kitap daha gelecek. O kim? Diye sorarsanız, cevabı Cihan’da. Develeri, Duygu’yu, Aslı’yı, Selma’yı ve çocukları çoook özlemişim ama özellikle bu seriyi, bu dünyayı çok özlemişim. Bir de sonunda Duygu’nun muradına ermesi paha biçilemezdi. Bir alıntı daha bırakıyorum sizin için. Keyifli okumalar :).


Defne’nin “Cihan bu kız kim? Hani sen benimle evlenecektin?” diye sormasıyla Yıldız’ın “Tanımıyor gibi şoktasın. Kim bu insanlar?” diye sorması aynı andaydı.
Defne benden önce “Tabii ki tanıyor. Duygu benim annem. Selma ve Aslı teyzem. Selim ve Oğuz okulda. Biliyor musun, o uysal dedikleri Selim okulda hep birilerini dövüyor! Aslında Oğuzalp yüzünden. Yoksa dövmez. Bekir amcam, Ali amcamı suçluyor ama babam bıyık altından ‘Aferin lan Selim!’ diyor. Cihan benim nişanlım. Ben kocaman olunca evleneceğiz. Asıl sen kimsin?” diye nefes almadan konuşup bitirince Yıldız “Düğmesi varsa bas, kapat Cihan. Yoksa konuşmaktan ölen ilk çocuk olacak.” dedi.Share this:

, , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. Senin hatırlamadığın gibi Cihan'ı bende hatırlamıyorum. Açıkçası Işılca'nın bu kitabını okumakla okumamak arasındayım. Zira diğer devam kitapları tekrar gibiydi.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Bu kitapta tekrar olarak nitelendirilebilecek hiçbir şey yok neredeyse. Yorumumda da belirttiğim gibi dönüm noktası olmuş serinin. Yazarın kalemini seviyorsanız tavsiye ederim Cihan'ı da :).

      Sil