Bütün Çocuklar İyidir || Nihan Kaya


KÜNYE
Kitabın Adı: Bütün Çocuklar İyidir
Yazarı: Nihan Kaya
Seri Sıralaması: 3/3
Tür: Psikoloji
Yayınevi: İthaki Yayınları
Goodreads Puanı: 4.23/5
Benim Puanım: 5/5

“Bütün insanlar eşittir. Bir insan kendisini bir başka insanın yanında ondan daha güçsüz, çaresiz, daha az hak sahibi hissediyorsa, bu, orada bir sorun olduğunun kanıtı.”

Nihan Kaya bir süredir merak ettiğim bir yazardı. Geçtiğimiz günlerde Kitap Sokağı’nın yorumunu görünce okuma sırasında öne almaya karar verdim ve serinin son kitabı olan Bütün Çocuklar İyidir ile başladım. Evet, serinin son kitabı ile başladım. İlk kitap İyi Aile Yoktur. İkinci kitap ise İyi Toplum Yoktur.

Bu kitaptan başlamam okumam sırasında bana herhangi bir sıkıntı teşkil etmedi. Diğer ikisinden bağımsız okunabilir sanırım. Yazarımız bu kitabı hem yetişkinler hem çocuklar için yazmış ama bilhassa çocuklar için. Ben çok beğendim. Bir sürü yeri de işaretledim. Unuttuğumuz şeyleri bize hatırlatan bir kitap olmuş. Çocuğun kendi haklarını bilmesini ve bunun farkındalığını anlatırken aynı zamanda büyüklerin çocuklara olan yanlış yaklaşımlarından da bahsediyor. Kitaptan edindiğim izlenim, herkesin birbirine saygı duyduğu takdirde, özellikle bir birey olarak, bütün çocukların ne kadar iyi olduğunu görebileceğimiz. Günümüzde kaç tane ebeveyn çocuklarını bir birey olarak görüp, saygı duyuyor? Kilit soru.
Herkese tavsiye ederim. Özellikle çocuklara. Anlatımı oldukça akıcı ve anlaşılır. Üstelik oldukça kısa. 68 sayfa. Bu arada kitabın kapak tasarımına bayıldım. Hamdi Akçay’ın ellerine sağlık. Yazıyı bir alıntıyla sonlandırıyorum.

“Yetişkinler ve çocuklar arasındaki meselelerde de öncelikli olarak anlamamız gereken kişi, her zaman çocuktur. Yasalar da, az önce değindiğim nedenlerden dolayı, yetişkinler karşısında her zaman çocuğu korurlar. Hukukta çocukların hakları yetişkinlerin haklarından önce gelir.”

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder