Altı Çizili || Deniz || Zeynep SaraçKitabın Adı: Deniz
Yazarı: Zeynep Saraç
Tür: Aşk
Yayınevi: Arunas Yayıncılık
Puanım: 5/5


Hadi istesin nehirler sularını gerisin geriye o koskoca denizlerden. 
Hadi ayırsın damlalarını uçsuz bucaksız hırçın dalgaların içinden. 
Hadi dursunlar eğer durabiliyorlarsa denizlere kendilerini katmadan. 

Bu türde yazan yazarlardan tarzıyla ayrıldığını düşündüğüm, kalemine güvendiğim bir yazar Zeynep Saraç. Her yeni kitabında bir adım daha ileriye taşımış buluyorum kendini ve her yeni kitabı bir öncekiyle kıyaslandığında ustalık eseri. Deniz de onlardan biri olmuş.
Karakter tahlilleri ve gerekçelendirmeler o kadar yerinde ki aklınıza gelen her sorunun ya da eleştirinin bir cevabı var.

Her şeye rağmen sevmek, sevdiğinin yanında olabilmek...bir tarafta derin bir şüphe, diğer tarafta derin bir sevgi...iki tarafta da kaybetme korkusu...

Binlerce defa aşık oldun zaten; her seferinde onda bulduğun başka bir şeye, ya da yeniden aynı şeylere. Binlerce defa aşık oldun da bir kere bile gidemedin.

Açıkçası kitabın konusunu nereden, nasıl ele alsam bilmiyorum. Sanki bahsedeceğim herhangi bir şey sürprizbozan olacakmış gibi geliyor. Bir de yorum yazma konusunda eski performansım yok, kabul ediyorum. Fakat kitabı bu kadar beğenmişken sizlerle paylaşmasam olmazdı. Bu nedenle konudan bahsetmesemde birkaç alıntı paylaşmaya karar verdim. Keyifli okumalar.


“Doğru söylemiş olurdun,” dedikten sonra yanından çekip gitmek istedim. Adımının bir tanesini sağ doğru atarak geçişimi engelledi. Sanki üzerime bir bomba attı. “Senin bir suçun var Nehir,” dediğinde tüm bedenim titremeye başladı. Geriye doğru bir adım attığım sırada tedirgin halim, öfkesini bir nebze olsun dindirdi. Buna rağmen, az önceki soğuk haline inat bir samimiyetle gerçeği aradı. “Söyle, bize ne yaptın sen?”  
*** 
“Söz konusu sen olduğunda,” dedim. “Atacağın adımı bilirim ben.”
Yeni bir takdirle dudaklarını aşağı doğru kıvırdı, sonra da beni alt etti. “Söz konusu sen olduğunda,” dedi bana. “Adımlarımı hangi yöne atacağımı, sen dahil hiç kimsenin tahmin etmesine gerek yok... yürüdüğüm yol zaten belli.”
          ***
Deniz, ona sarılmama izin vermemişti. Bana sarılma özlemiyle yıllarca yanıp tutuşan Deniz, aramızda hiçbir engel kalmadığı gün bunu yapmamıştı.O an anladım, tıpkı çok sevdiğim o şarkıdaki gibi, Deniz benden şu andan çok önce gitmişti. Kendisine sarılmama izin vermeyerek aynen bunu söylüyordu; gittiğini...
***
Benim, saf bir aşık gibi onu beklediğimi düşünmesini istemiyordum çünkü mevzu onu beklemek değildi. “Asla gelmeyecek birisi,” dedim. “Bunu çok iyi biliyorum.” Suskunluğu bile bile sürdürdü. Ne dese ya umut ya da umutsuzluk yeşerir içimde diye düşündü herhalde. “Ama şu var ki Deniz... Onun, geldiği zaman bir daha asla gitmeyeceğini de biliyorum.”
*** 
Yüzümü tekrar ona döndüğümde bir bakış belirdi gözlerinde. Belki teslimiyet belki de vazgeçmişliğin verdiği renksiz rahatlıktı. Ellerini şakaklarıma koyarak usul usul saçlarıma doğru kaydırdığında dudakları benimkilerin biraz uzağındaydı. “O geceyi unutacaksın,” dediğinde, sesinin tınısında beni kaybetme korkusunun esamesi yoktu. Nefesimi tuttum. Bakışları dudaklarımdaydı. “Aynı benim gibi sen de her şeyi unutacaksın çünkü başka çaren yok.” 
*** 
“Az önce,” dedi eli ile yatağı işaret ederek. “Gözlerimi açtığımda gördüğüm ilk şey sen oldun. Bu, en çok istediğim ama hep kaçtığım bir andı.” Bir an duraksadıktan sonra teslim olduğu şeyden bahsetti. “Ben gözlerimi açar açmaz seni görmenin ne demek olduğunu tattım bir kere.” Sesi alçaldı. “Galiba bir daha, bir daha, hatta sonsuza kadar istiyorum...”Share this:

, , , , ,

Yorumlar

8 yorum:

 1. Zeynep Saraç'ın kalemiyle tanışma kitabım. Henüz diğer kitaplarını okuyamasam da sevdim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu tarzda farklı bir kalem kesinlikle. Diğer kitaplarını da seversiniz bence :).

   Sil
 2. alıntılar muhteşem bebeğim :)

  YanıtlaSil
 3. Ben bu kitabını okumadım ama Ceylan kitabını çok da beğenmemiştim.

  YanıtlaSil
 4. Güzel alıntılarla, güzel bir kitap tanıtımı, kaleminize sağlık.

  YanıtlaSil