Red Sparrow (Kızıl Serçe) || Yorum


Vizyon Tarihi: 2 Mart 2018 ( 2s 21dk)
Yönetmen: Francis Lawrence
Oyuncular: Jennifer Lawrence, Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts, Jeremy Irons...
Tür: Gerilim, Casusluk
Ülke: ABD
Puanım: 8.0/10

Casusluk temalı filmler tercih listemde olmaz genelde ancak Kızıl Serçe'nin fragmanını izlediğimden beri bu istisnayı yapmak için uygun vakti bekliyordum. 
Beni düşündüğümden daha çok etkileyen bir film oldu . O soğuk, yalın gerçeklik başarılı bir şekilde aktarılmış gerek olay örgüsü, gerek karakter ve oyunculuklarla. Etkisinden bir süre çıkamayacağım sanırım.

Başrolümüz Dominika Egorova (Jennifer Lawrence) Bolşoy Tiyatrosu'nda ünlü bir balerindir. Babası hayatta değildir ve annesi Nina Egorova (Joely Richardson) hastadır. Dominika devlet tiyatrosunda gösterdiği performanstan ve faydadan dolayı devletin sağladığı imkanlarla geçiniyor, annesine bakabiliyordur. Bir gün gösteri sırasında güzel ve başarılı Dominika bir daha bale yapamamak üzere bir kaza geçirir. 

Sevdiği şeye veda etmesi yetmezmiş gibi kaldıkları evi de kaybetme ihtimalleri vardır. Bu noktada devreye amcası Ivan Egorov (Matthias Schoenaerts) girer. 

Devlete faydalı olduğun sürece bakılırsın.

Ivan yüzünden görmemesi gereken bir şeye şahit olan Dominika'nın tek seçeneği Serçe Okuludur. Burada Rusya için bedenini ve zihnini bir silah olarak kullanmayı öğrenir. İlk görevi için hazırdır. CIA ajanı Nate Nash'ten (Joel Edgerton) köstebeğin ismini öğrenmelidir.

İddialı ve iddiasının hakkını veren bir film. Jennifer Rus aksanı konusunda fena bir iş çıkarmamış. Rol de kendisinin donuk duruşuna çok uymuş aslında. Bir diğer beğendiğim oyunculuk Ivan rolündeki Matthias Schoenaerts oldu. Diğer filmlerini de izlemeyi düşünüyorum. 
+18 sahneler birden fazla yerde mevcut ama bu sahneler sadece seks sahneleri değil işkence, ve geçtikleri eğitimdeki yaşadıkları şeyleri de içeriyor.

Bu türde ilk aklıma gelenlerden biri olacak. Casusluk temalı filmleri seviyorsanız ve henüz izlemediyseniz şiddetle öneririm. 


Share this:

, , , , , , , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum: