Geleceğin Diplomatından Notlar Vol.4


Bu haftaki analizim yine Rusya ve Kafkasya Bölgesi ile ilgili. 27 Nisan 2018 - 3 Mayıs 2018 tarihleri arasında yayınlanmış haberler üzerinden yazdım. Bilginize. Keyifli okumalar.


   Bu hafta da Rusya bölgesinde öne çıkan durumlardan biri silahlanma yarışı. İki süper güçten biri olan Rusya yeni silahlarını sergilemeye devam ediyor.  Bu gövde gösterisine karşılık diğer süper güç olan ABD tarafı ise şiddetli söylemlerini askıya almış, yetersizliklerinden dem vurmakta. Tabii ki inandırıcı değil. Aksi bir durum için hazırlanıyor muhtemel kuvvetle. ABD dışında, Rusya’nın silahlanmasına ve gövde gösterisine rahatsızlığını dile getiren başka bir ülke daha oldu, Ukrayna. 

Kırım’ın ilhakından beri parçalanan ilişkiler düzelmek yerine kötüye gitmeye devam ediyor. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rus tarafının ‘büyük ölçekli’ silahlarla saldırması durumunda aynı şiddetle karşılık vereceğini dile getirmekten geri durmadı. Birleşmiş Milletlere yaptırımlarla ilgili çağrıda bulunmaya devam eden Ukrayna kendine ABD, Avustralya ve Kanada tarafından destek bulsa da iş çoğunluğa ve uygulamaya gelince bir süre daha hayal kırıklığına uğramaya devam edecek gibi görünüyor. Henüz kimse, ABD bile, Rusya’yı kendinden uzaklaştırmaya hazır değil.

Buna bir diğer örnek Avrupa Birliği. AB komisyonu başkanının bu hafta içinde söylediği Avrupa’nın güvenliğinin Rusyasız inşa edilemeyeceğini vurgulaması önem taşırken diğer taraftan Rusya’ya eşitleriymiş gibi davranılması söylemi aynı sebepten Rusya’nın onlardan uzaklaşmasına yol açıyor. Ya eşitsinizdir ya da değil. Gibisi olmaz. 

Rusya’nın gündemindeki bir diğer konu ise Kuzey Kore ve Güney Kore’nin barış ilan etmesiydi. ABD’ye karşı fırsattan istifade etmek isteyen ve Asya’daki etkinliğini arttırmak isteyen Rusya, barış sürecinde desteklerini iletti. 

Kafkasya bölgesine geldiğimizde ise Ukrayna’nın yardım çığlıkları devam ededursun Ermenistan’daki siyasi kriz devam ediyor. Düne kadar protestoların devam etmesini isteyen Paşinyan başbakan seçilememişti yeterli oy alamadığı için. Dün ise tekrar adaylığını açıklayan Paşinyan muhalefet dışında Ermenistan Cumhuriyet Partisi’nden de lehine oy alacağını netleştirdi. Bu durumun netleşmesinde halkın her kesiminden gösterilen desteğin etkisi büyük. Öğrenciler, sanatçılar, özel sektör ve devlette çalışanlar…seçim 8 Mayıs’ta gerçekleşecek. Bu sefer de seçim sonuca ulaşmazsa kanunlar gereği parlamento seçimlerine gidilecek. 

Peskov, Rus tarafı adına seçim sonucu ne olursa olsun Ermenistan ile ilişkilerin devam ettirileceğini söylese de Putin’in vekaleten başbakanlık yapan Karen Karapetyan ile telefon görüşmesi yaptığını, sorunun hukuki zeminde ve Nisan 2017’deki parlamento sonuçlarına göre çözüme kavuşması gerektiği vurgusu dikkate alınmalı. Paşinyan Rus tarafından istenmiyor. 8 Mayıs’a kadar şartlar değişebilir belki.

Share this:

, , , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder