Derindekiler - Şüphe || Deniz ErbulakKünye

Kitabın Adı: Şüphe
Yazarı: Deniz Erbulak
Seri Adı: Derindekiler
Seri Sıralaması: 1/3
Tür: Bilim Kurgu - Gerilim
Yayınevi: Dex
Puanım: 4/5

Söze kitabın beni ne derece şaşırttığından ve merakta bıraktığından başlayabilirim sanırım. Okumaya başladığımda beklentim oldukça düşüktü. Ortaokul dönemimde yazarın 14 Yaşında Bir Genç Kızım Ben serisini keyifle okumuştum ama aynı yazarı Bilim Kurgu, Gerilim türünde okuyacak olmak başta beni şüpheye düşürdü. 
Bir de ülkecek kıramadığımız şu algı var ya “Türkler popüler kültür eserlerinde yetersiz” diye…bu kitap tam aksini söylettiriyor!

Beklentimin çok çok üstündeydi. Yazarın kalemi bu türde de gayet başarılıymış. Sanki bir film senaryosu okuyor gibiydim. 

Hep merak etmişimdir tatil beldelerimizde olağanüstü olaylar yaşansa nasıl olurdu? 
Olay yerimiz Çeşme, Dalyanköy. Bir süredir açıklanamayan ölümler gerçekleşmektedir. Kitabımızda böyle bir sahne ile başlıyor. Tatil için gelen bir grup o gece plajda takılıyordur. Tatillerinin kapanışını son bir kez denize girerek yapmak isterler. Bir kişi dışında grubun kalanı denize girer. Geride kalan arkadaşları sahil boyunca onları takip edip bir kayalığa oturur. Son oturuşu olacaktır…
Okuyacağımız ikinci olay ise Belgin’in başına gelir. Çeşme’ye üniversite okumak için gelmiştir. O gün ev arkadaşlarından Cansel ile plaja giderler. Güneşin son demlerinin tadını çıkarmak istemişlerdir. Vakit akşama doğru seyrettiğinde Belgin son bir kez yüzmek ister. Ve suyun içindeyken bir ‘şey’in varlığını hisseder. O şey onu yakalayamadan sudan çıkmayı başarır ama omzundan darbe almıştır… Olayı arkadaşlarına anlattıklarında en dikkat çekici tepkiler Murat ve Barış’tan gelir…
Diğer tarafta İstanbul’dan Çeşme'ye kafa dinlemeye gelen Profesör Timur Betim vardır. Çeşme Su Ürünleri Fakültesi’nde Hocalığın yanı sıra Deniz Biyolojisi Anabilim Dalı Başkanı olarak da görev yapacaktır. İstediği biraz kafa dinlemekken çeşitli sorunların ortasına çekilmiştir bile! En mühimi ve hayatını tehlikeye atan durum ise denizdeki henüz ne olduğu bilinmeyen varlıktır. Araştırmaktan kendini alamaz…
Bu karakterlerin ve olayların arasında Güzin’i unutmamak gerek. Neler döndüğünü diğer karakterlerimizden daha çok biliyor o kesin ama yine de gizemini korumaya devam ediyor bu kitapta. Devamlı denize girmesi -hava soğuk ve gece vakti olsa da- ve suyun onu etkilemiyor gözükmesi merakta bıraktı beni.

Merakla okudum. Bazen gerildim. Her şey tadındaydı. Değindiği konular itibariyle dikkatimi üstünde tutmayı başardı. Tersine Evrim, mutasyon, gen…yazarın yaklaşımı, kurguyu ele alış şekli kafama yattı. Araştırmak istediğim birkaç şey var yinede. Fakat önce ikinci kitabı okuyacağım hazır elimde varken. Kitabın sonu da heyecanlı bitti zaten :). Merak edenlere memnuniyetle önerebilirim. Ayrıca iki kitabın kapağına da bayıldım. 

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder