Bir Okuyucu Nasıl Hayal Kırıklığına Uğratılır? || Arkadya Bitter
Şimdi serzenişte bulunacağım konu gerçekleşeli iki aydan fazla oluyor aslında. Ancak bu yazıyı yazmadan içim rahat etmeyecekti.

Yayıncılık sektörünü takip edenler bilir. Yayınevleri kendi bünyelerine bağlı olmak üzere yan markalar kurabiliyor farklı türde kitaplar için. Örneğin Alfa Yayın Grubu. Alfa dışında Artemis, Everest ve Mona markalarına da sahip.
Benim bu yazıda ele alacağım, başlıktan ve durumdan haberdar olanlar tahmin edebilir, Beyaz Balina Yayınları ve yan markaları.

Yayınevi ile ilk tanışmam Beyaz Balina’dan çıkan Gölgelerin Efendisi serisi aracılığıyla oldu. Ortaokulda keyifle okuduğum epik-fantastik serilerden biriydi. İlk yedi kitabını okudum ama geleceğim nokta başka zaten :).
İkinci tanışmam , yanılmıyorsam, ilk yan markası olan Koridor Yayıncılık ile oldu. O zaman Aklından Bir Sayı Tut kitabı ile bir çıkış yakalamışlar ve Fedailerin Kalesi Alamut ile bu çıkışı devam ettirmişlerdi. Sonra diğer yayınevlerinin de etkisiyle kişisel gelişim, gerilim vb türlerin yanı sıra tarihi aşk romanlarını da çıkarmaya başladılar ve bu çeşitlilik onlara Koridor ailesi olarak kadın okuyucuları da kazandırmış oldu yüksek oranda. Ancak ilk hayal kırıklığını da o zaman yaşattılar…önceden basılan tarihi aşk romanlarının uzun süredir baskısı yok. Belki sahaflardan bulabilirsiniz. Ayrıca en son basılan tarihi aşk romanının çıkış yılı 2015. Tarihi aşk türünü seven biri olarak bu muamele beni üzmüştü ama sonra kabullenmiştim tepki göstermek yerine.

Bu sefer aynı şeyi yapamayacağım.

Üçüncü tanışmam bir diğer yan markaları olan Arkadya ile oldu. İlk okuduğum kitapları Sarah Jio’nun Mart Menekşeleri idi ve çok beğenmiştim (o zaman lisedeydim). Sonrasında da okuduğum bir yayınevi oldu Arkadya. Günümüzde Kadın Edebiyatı olarak adlandırılan bu türde gerçekten başarılılar. İki yıl önce Arkadya Bitter’i hayatımıza dahil ettiler. Bitter’den önce 2014 yılında diğer yan markalarından biri olan GO! yayın hayatına başladı ama tek ilgimi çeken ve severek andığım serileri Tatlı Şeytan serisi oldu. GO! ile ilgili başka söyleyebileceğim bir şey yok.


Arkadya Bitter’e gelirsek…ikinci hayal kırıklığını da burada yaşattılar…ne zaman yan marka olarak hayatına son verdiler emin değilim çünkü Nisan ve Mayıs ayları benim için yoğundu. Net olarak Haziran'da durumu fark ettiğimi ve öğrendiğimi söyleyebilirim. Bu arada kimsenin net bir fikri yok tarihle ilgili. Yayınevi bir açıklama yapma zahmetinde bulunmadı. Bulunmamakla kalmayıp Arkadya Bitter hesabını Arkadya Polisiye yaptılar Instagram’da…yarım kalan serileri Arkadya’dan basma ihtimallerini sorduğumda öyle bir şey olmadığını söylediler…

Böyle bir durumda ne desem okuyucu olarak haklıyım, haklıyız. Onu bir netleştirelim.

Yayın hayatına başladığında (Senin Yerinde Olsaydım) erotik romans türünü seven biri olarak tabiri caizse kollarımı açarak karşılamıştım resmen. Orijinal kapak kullanmayacak olsalarda her seriye özel renk ve ayraç olayını sevmiş ve savunmuştum. Çeviriler zaten kaliteliydi. Fiyatlar uygundu. Ama ne oldu? Satmama bahanesinin arkasına sığınıp markaya son vermekte çözüm buldular. Serileri de yarım bıraktılar. Belki yayınevi sahibi istedi böyle olmasını, Bitter’i başarısız buldu ya da yetmedi bu alanda kazandıkları. Fakat asıl başarısızlık yapılmayan açıklama ve yarım kalan seriler!!!

Kitapları orijinal dilinden okuyabilecek kadar İngilizcem var ama ya okuyamayacaklar? Kitaplığımda yarım kalacak seriler? Okuyuculara yapılan saygısızlık?

Beyaz Balina Yayın Grubuna ait okunmamış iki kitap var elimde. Onları okuduktan sonra ilişiğimi kesiyorum bu yayın grubuyla. Herhangi bir kitaplarını almayı düşünmüyorum. Olurda Bitter’den yarım kalanları tamamlarlar onları alırım bir tek. Bir okuyucu onları sarsmaz farkındayım. Amaç da sarsmak değil zaten. Tepki göstermek.


Yazdım, rahatladım :). Sağlıcakla kalın.

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

4 yorum:

 1. Ben de Arkadya Bitter'in çoğu kitabı var galiba. Çevremde de çok okuyucusu vardı. Bu yüzden satmama gibi bir bahaneleri olduğunu düşünmüyorum. Çoğu yayınevi açıklama yapmadan serilerini yarım bıraktığı için alışmıştım bu duruma ama yazına hak verdim. Okuyucular olarak her zaman bir açıklamayı hak ettiğimizi düşünüyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Resmi bir açıklama yapmaya tenezzül etmedikleri için :/. Dört serileri vardı yanılmıyorsam. Dördü de yarım resmen. Başarısızlık asıl budur. Hani devam kitaplarını basmadan önce ara verirsin belki ama direkt yayınevine son vermek ve diğer markalardan da serilerin devam etmeyeceğini belirtmek :/. Hayırlısı ne diyim 😃.

   Sil
 2. Ne kadar sinirliyim anlatamam, böyle sorumsuzdunuz madem başlamasaydınız serilere... Monsters in the dark serisi gelir diye bekliyordum bir kaç hafta önceye kadar ama öğrendim ki yayını kapatmışlar. Dediğin gibi, sana hak veriyorum. Zaten o yayınevini okumazdım, okuma kararı almıştım. Bu olaydan sonra güvenipte okumam.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Ona bakılırsa Arkadya Bitter yerine yayın hayatına dahil ettikleri Arkadya Polisiye de pek ilgi görmedi.

   Sil