Transformers 5 || Son Şövalye ( Transformers 5 || The Last Knight) || Yorum


Yapım: 2017 - ABD
Tür: Bilim Kurgu - Aksiyon
Süre: 149 Dakika
Yönetmen: Michael Bay
Oyuncular: Sör Anthony Hopkins, Mark Wahlberg, Josh Duhamel, Tyrese Gibson, Ken Watanabe, Laura Haddock...
Senaryo: Zak Penn, Jeff Pinkner, Art Marcum, Andrew Barrer, Gabriel Ferrari
Yapımcı: Steven Spielberg, Michael Bay, Akiva Goldsman, Don Murphy, Tom DeSanto

Özet ve Detaylar

Son Şövalye, Transformers bu sefer serinin özündeki efsaneleri paramparça etme hedefini taşıyor. İnsanlar ve Transformerlar savaşta, Optimus Prime ise gitmiş. Geleceğimizi kurtarmanın yegane çıkar yolu geçmişin sırlarında ve Transformerların dünyadaki gizli geçmişinde yatıyor. Dünyayı kurtarma görevi Cade Yeager Bumblebee; bir İngiliz lordu  ve bir Oxford profesöründen oluşan sıradışı bir birliğie kalıyor. Sevilen fantastik serisi Transformers'ın 5. devam halkası olan Transformers 5: Son Şövalye'nin yönetmen koltuğunda serinin ünlü yönetmeni Michael Bay oturuyor. Filmin başrollerinde bir önceki filmin Cade Yeager'ı Mark Wahlberg, Laura Haddock, Anthony Hopkins, Josh Duhamel ve Santiago Cabrera yer alıyor (Beyazperde.com).
Normalde konuyu kendim anlatmayı tercih ederdim ama o kadar hayal kırıklığına uğradım ki... 4.film Kayıp Çağ'ı tüm olumsuz yorumlara rağmen sevmiştim. Fakat Son Şövalye...

Kullanılan öğelere rağmen önceki filmlere kıyasla tatmin etmedi beni. Gerçekten hayal kırıklığına uğradım. Bir de 6. ve 7. Filmde geliyormuş. Filmin sonundan belliydi 6'nın geleceği ama 7?

Neredeyse tüm tanıtımlarda Optimus'un taraf değiştirmesi vurgulandı ama filmde iyi aktarılamamıştı. Resmen bizimkilerle karşılaştıktan kısa bir süre sonra Bumblebee'nin konuşmasıyla kendine geldi. Bumblebee'nin uzun zamandan sonra konuşması önemli bir faktör farkındayım ve filmin başından beri vurgulandı fakat ya bu sahneyi  Optimus biraz daha bizimkileri patakladıktan sonra verselerdi ya da başka bir şekilde kendine dönseydi. Hiçbir duygu aktarımı almadım desem yeridir. Fena harcadılar Optimus'u.
Bu kadar malzemeyle (ki Merlin, yuvarlak masa şövalyeleri hikayesi gayet iyi bağlanmış Autobotlara) nasıl filmi batırırlar anlam veremiyorum.

Ayrıca Cade'in bütün sahneleri klişeydi bana göre. 4.filmde fena değildi ama bu filmde  çok zorlamaydı oyunculuğu bana göre. Hiç mi sevdiğim bir şey olmadı? Oldu elbette. Geçmişle kurulan bağlantı ve aktarılan bilgiler oldukça hoş ve akla yatkındı (bakınız ilk parantez).
Bir taraftan witwiccan örgütü aklıma başka bir senaryoyu getirdi ama detay bir durum. Merak edenlerle paylaşabilirim.
Kısa bir an Bumblebee'nin geçmişine gitmek hoştu. Ayrı bir filmi yapılması düşünülüyormuş. 2018 yazıyor tarih olarak birkaç websitede ama net bir bilgi yok. Optimus gibi bir karakteri bu filme harcadıktan sonra Bumblebee ile ağzımıza bir parmak 'bal' çalınmak isteniyor anlaşılan.

Film tam bir görsel şölendi eyvallah ama Autobotların, kısaca bu evrenin eski havası bitmiş. Şu an tek düşünebildiğim 6 ve 7 de ne kadar batıracaklar?. Siz ne düşünüyorsunuz?


Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. Bu güzel yararlı bilgiler için teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ben teşekkür ederim. Sizede iyi çalışmalar dilerim.

      Sil