Game of Thrones || 7. Sezon 1. Bölüme İlk Bakış



Bir yıldan fazladır beklediğimiz sezona sonunda bugün bir girizgah yaptık! Hemde ne girizgah! 6.sezon finalinden sonra bir süre teori videoları izlemiştim. Fakat bir noktadan sonra da beklentimi minimuma düşürmüştüm. Bu nedenle muhteşem bir ilk bölüm beklemiyordum. Çok çok çok iyiydi. Spoilersız bir yorum yazmaya dikkat edeceğim henüz izlemeyip de yorum okumak isteyenler için. Öncelikle Arya'dan biraz bahsetmek istiyorum:






Kendisi en çok sevdiğim Starklardan biri olmasının yanı sıra favori karakterlerim arasında yer alıyor aynı zamanda. Altı sezondur (ve öyle görünüyor ki yedi) kendinden ödün vermeden 'The North Remembers' lafını büyük bir özveriyle yaşatıyor resmen. Geçtiğimiz sezon Walder Frey'in ölümünü izlemiştik hatırlarsanız. Bu bölümün ilk sahnesi Freyler ve Arya'ya aitti. Yine kendine helal olsun dedirtti Arya. Umarım Cersei'yi sen öldürürsün bebeğim 😃. Cersei demişken -spoiler-  ormandaki askerlerin arasında Ed Sheeran'ı görmeyi kesinlikle beklemiyordum! Hands of Gold'u dinlemek ayrı bir keyif oldu.

 

Starklardan devam edelim madem. Jon'u Arya'dan sonra severim ama Sansa'dan ilk sezondan beri haz etmiyorum. Çektiği çok şey olabilir ama kaçmak için fırsatları oldu. Şimdi güvende olduğunu düşünerek ve biraz da Lord Baelish'in aklına girmesiyle Jon'a bilmişlik taslarken görüyoruz onu bu bölüm. Cersei'den çok şey öğrendiğini iddia ediyor ama şimdilik altı boş laflar benim için. Ayak altından çekilsin istiyorum bir işe yaramayacaksa. Ak Gezenler her zamankinden daha yakın...


 

Ak Gezenler deyip de Hisar'a gitmeden olmaz. Geçen sezondan hatırlarsınız, Sam Hisar'a gidip Ejderhacamı'nı araştırmakla görevlendirilmişti. Yeni sezonun ilk bölümünde de Jon'a ulaştırabileceği bir bilgiyi not alırken görüyoruz -yaptığı diğer işlerin yanı sıra- . Gilly'nin elindeki kitaba dikkat çekmek istiyorum yalnız. Doğruluğu konusunda emin olmamakla birlikte okuduğu sayfada Azor Ahai efsanesinin yer aldığını yazmış biri. Bu arada bize 'el sallayan' bir karakter vardı: Jorah Mormont! Ödümü patlattı.


 


Dört bir yanı hainlerle çevirili Cersei'ye merhaba deyin 😃. Yaşadığı son kayıp daha çok bilenmesine neden olmuş durumda. Herkesin kendisine itaat etmesini bekliyor. Yoksa ölüm! Ama Danny adım adım güçlenerek ilerliyorken çok da heveslenmesin. Cersei düşmanların arasında kendine müttefik olabileceğini düşündüğü birini Krallığa davet etmiş -spoiler-. Nasıl olduysa unutmuşum adamı. Pisliğin teki oysa (dizide bana yansıtılan en azından) . 
Euron Greyjoy... Theon ve Yara'nın amcası. Geçen sezon babalarını öldürüp kendi hükümranlığını ilan etmeye kalktı ama Theon ve Yara isyan edince resmiyette bir şey gerçekleşmemişti. Denize düşen yılana sarılır misali oldu Cersei'ninkisi. İlişkileri ilerleyecek gibi görünüyor. Bazen Cersei'nin ölümünün de Jamie tarafından olacağını düşünmüyor değilim.





Ve bölümün en tatmin edici sahnesi belki de. En azından benim için. Danny kaleye girerken -saçma gelebilecek şekilde- göğsüm gururla doldu resmen. Özellikle finaldeki sorusu aklımda tekrar tekrar beliriyor, 'Shall we begin?'... 



Benim düşüncelerim bu şekildeydi. Siz neler düşünüyorsunuz? İkinci bölüm fragmanı da oldukça heyecan verici. Üçüncü ya da dördüncü bölümde savaş başlamış olur umarım artık. Winter is here!







Share this:

, , , , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. 7.sezonu çok bekledik.Sonunda izleyebileceğiz.Jon Snow ve Khalesi evlenecek mi acaba?

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Ejderha Camı ile ilgili bir anlaşma olacak kesin de evliliği içerir mi emin değilim. Olsa güzel olurdu aslında. Jon'da da Targaryen kanı var zaten 😁.

      Sil