Hayvan Çiftliği || George Orwell


"Bütün kitaplar eşittir;
ama bazı kitaplar
öbürlerinden daha eşittir."
GEORGE ORWELLYukarıda alıntıladığım cümle neredeyse tüm kitabın özeti aslında.
Bugüne kadar kitabı doğru düzgün okumadığım için çok pişmanım. Gerçekten. Elbette içeriğini, Stalin rejimine karşı bir taşlama, biliyordum ama adım adım okumak bambaşka bir şey. Yazar alegoriyi yazdığı döneme göre düşündüğümden daha iyi aktarmış. Kesinlikle aldığı övgüler abartı değil. Benim başucu kitaplarımdan biri oldu.

Kitapla ilgili pek çok yazının yayımlandığının farkındayım ama zaten amacım kitap hakkında düşündüklerimin kayıt altında olması. Çünkü paylaştığım yazıları ara ara tekrar okuyan biriyim.

Yer İngiltere'de bir çiftlik. Beylik Çiftlik. İlk adım bir gece, çiftliğin sahibi Bay Jones yattıktan sonra atılır. Koca Reis olarak çağırılan erkek bir domuz o gece çiftlikteki tüm hayvanlara ateşli bir nutuk atar başlarına gelen tüm kötülüklerin insanların zorbalığından kaynaklandığı ile ilgili. Konuşmanın odak noktası İnsanoğlundan kurtulmaktır. Bir de şarkı uydururlar İngiltere'nin Hayvanları adında. Daha sonra Koca Reis ölür ama yaktığı bu ateş sönmez. Bilakis büyük alevlere dönüşür.
Ve bir gün Snowball ve Napoleon adlı iki erkek domuzun önderliğinde hayvanlar, çiftliği ele geçirir. Adını da değiştirip Hayvan Çiftliği yaparlar. Yedi Emir'i de unutmamak gerek. Çünkü o Emirler zamanla eklemelere, değişikliklere uğrayacak ve domuzların (Napoleon'un) önderliğinde bir dikta ortamında kullanılacaktır...

YEDİ EMİR
İki ayak üstünde yürüyen herkesi düşman bileceksin.
Dört ayak üstünde yürüyen ya da kanatları olan herkesi dost bileceksin.
Hiçbir hayvan giysi giymeyecek.
Hiçbir hayvan yatakta yatmayacak.
Hiçbir hayvan içki içmeyecek.
Hiçbir hayvan başka bir hayvanı öldürmeyecek.
Bütün hayvanlar eşittir.

Dinlerdeki yedi sayısının önemi malumunuz ama benim ilk aklıma gelen din Hristiyanlık oldu. Katoliklerdeki 7 Ölümcül Günah'ı duymuşsunuzdur (Oburluk, Hırs, Tembellik, Öfke-Nefret, Kıskançlık, Kibir, Şehvet). Kitabın sonunda hepsi Napoleon'da vücut buluyor ki ibretlik bir durum. Başlangıçta yola çıkış nedenlerini düşünürsek... Ayrıca her ne kadar Stalin'e addedilmek istense de Napoleon karakteri aslında Diktatörlerin hepsini onun yerine koyup öyle okuyabiliriz (Hitler, Lenin, Mussolini...). Bir tarafıyla da içinde bulunduğumuz Kısır Döngü'yü, Düzen'i anlatıyor kitap. Hiçbir devirde de anlamını yitireceğini sanmıyorum.

Herkesin okuması gerektiğini düşündüğüm, hatta MEB müfredatında kesinlikle olması gerektiğine inandığım bir kitap Hayvan Çiftliği.

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

 1. Bazı animelerde de 7 günah farklı bir şekilde karakterize edilir. Bunun en güzel örneği Fullmetal Alchemist'teki Oburluk, Hırs, Tembellik, Öfke-Nefret, Kıskançlık, Kibir, Şehvet karakterleridir sanırım :)

  Keşke MEB müfredatında bu kitaplar bulunsa lakin öyle bir zihniyetle yönetiliyor ki şaşıyorum... Bunun en küçük örneği de hepimizin hatırlayacağını düşündüğüm "şeker portakalı" kitabının yasaklanması...

  Ellerine sağlık nazenin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim yorumun için. Şeker Portakalı nasıl bir mantıkla yasaklandı hâlâ bir fikrim yok.

   Sil