Sempre || J M Darhower || YorumKünye

Orijinal Adı: Sempre
Yazarı: J M Darhower
Çevirmeni: Arzu Altınanıt
Seri Adı: Sempre
Seri Sıralaması: 1/2
Tür: Yeni Yetişkin - Suç - Aşk
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Goodreads Puanı: 4.21/5
Benim Puanım: 5/5


   
   "Seni seviyorum." Sözcükler dudaklarından bir çırpıda döküldü; sanki onları yüzlerce kez telaffuz etmiş gibiydi. Oysa etmemişti. Bunu daha önce hiç söylememişti ama kendi sesinden duyunca her hücresi bunun doğru olduğunu fark etti. Aşkın ne olduğunu daha önce bilmiyordu ama artık öğrenmişti. Aşk, Carmine yanında olduğunda midesinde kelebeklerin uçuşması, o güldüğünde gözlerinde gördüğü ışıltı, konuştuğunda bedenine yayılan sıcaklıktı. Aşk, mutluluktu. Aşk, güvendi. Aşk, yeşildi.
   Aşk, oydu... Işıl ışıl parlamasına neden olan o güzel ve kusurlu çocuktu.
   Carmine ona baktı. Bu cümle aralarında, havada asılı kalmıştı.
   "Ben de seni seviyorum," dedi fısıldayarak. Haven bunu ruhunun derinliklerinde çok güçlü bir biçimde hissetti. "Per sempre."Nasıl güzeldi nasıl, anlatamam...bitirdikten sonra bağrıma basma isteği uyandırdı bende.
Yazarın bizde de çıkmış olan serisi Gözlerindeki Canavar ve ana karakteri Ignazio 'Naz' Vitale favorilerimdendir.
Açıkçası Aydan (middlearthlibrary) Sempre'yi, Gözlerindeki Canavar'dan daha çok sevdiğini söylediğinde inanamamıştım ama Sempre'yi okumaya başladıktan sonra sevgisine hak verdim. Kitap içime işledi resmen. Hâlâ yazarın diğer serisi favorim ama Sempre'de Yeni Yetişkin türünde favorim olarak yer aldı.
Çok çok sevdim...
Bu kadar çok sevmemin nedenlerinden biri  İtalyan Mafyası ile ilgili daha detaylı bir kurgu okumuş olmak (Gözlerindeki Canavar da küçük bir kısmı işlenmiş sadece) ve İtalyanca sözcükler görmek, diğeri de elbette J. M.'nin kaleminin kuvvetti. Çevirmenimizin blogunda çeviri sonrası yazdığı yazıyı okurken bu kitabın yazarın ilk kitabı olduğunu öğrendim ve çok şaşırdım. Çünkü kurgu, aktarılabilen duygular, akış hiç 'ilk' gibi değildi benim için. Tabii bunda çevirinin de etkisi büyük. Ellerinize sağlık Arzu Altınanıt!

Haven kendini bildi bileli annesiyle birlikte Kaliforniya'daki bir çölde Antonelli ailesinin yanında köle olarak 'yaşamak'tadır. Aslında Haven da bir Antonelli'dir ama annesinin tecavüze uğraması sonucu dünyaya gelmiştir ve o sırada da annesi köle olduğu için Haven'ın onyedi yaşına kadar pek bir seçeneği olmamıştır. Çölde, dış dünyadan uzakta, günleri hizmet etmekle ve şiddetle geçerken bir gece annesi ona kaçmasını söyler. Başarısız kaçma girişimi ona Dr. Vincent DeMarco'yu getirir. Ya onunla gidecektir ya da kalıp öleceği vakti bekleyecektir. Böylelikle Dr. DeMarco  Haven'ı evine götürür. Bundan sonra oğulları ve onunla yaşayacaktır. Kendisinden ev işleri dışında asıl beklediği sadakattir...

Carmine DeMarco'ya gelirsek, babası La Cosa Nostra'nın consigliere'si olduğu ve LCN'in Don'u vaftiz babası olduğu için la famiglia'nın Principe'si olarak anılsa da sadece onsekiz yaşında, küçük yaşta annesini kaybetmiş, kalbi kırık bir çocuktur Carmine. Haven'ın eve gelmesiyle aralarında kurulan diyalog ve ortak noktaları birbirlerinin buzlarını çözmelerini sağlarken aynı zamanda ilkleri yaşarlar. Aşk gibi... Fakat geçmişte yaşananlar, saklanılan bilgiler daha fazla gizli kalmayacaktır.

"Nasıl pişsin?" diye sordu garson.
Carmine, "Az," diye cevap verdi. "Çok az."
Haven tuhaf tuhaf ona baktı. "Böyle sevdiğini bilmiyordum. Etini her zaman iyi pişmiş yapıyorum."
"Hayatımda kanlı tercih ettiğim iki şey var. Etim ve düşmanlarım."
Haven başını iki yana salladı. "Düşmanların olması için fazla gençsin."
"Keşke öyle olsaydı," diye mırıldandı Carmine. "Ben düşmanlarla doğdum. Sadece soyadım bile hayatım boyunca edinebileceğim düşmandan çok daha fazlasını edinmeme yeter."Aşk mı? Aile mi? Yoksa özgürlük mü?

Bu soruların yanıtları hiç bu kadar önemli olmamıştı...

Şiddetle önerilir!
Soluksuz okudum diyebilirim. Uzun zamandır bir günde kitap bitirmemiştim. Okumaya başladığımda karakterlerin yaşları biraz endişelendirmişti ama yazar o kadar naif anlatmış ve öyle işlemiş ki konuyu, hem kendi karakter gelişimlerini hemde ilişkilerinin ilerleyişini büyük bir keyifle, merakla okudum. Ayrıca ortaya çıkan sırlar ve bazı kısımları Carmine ya da Vincent'tan okumak da çok güzeldi. Serimizin üç tane de novellası var. En kısa sürede okumayı planlıyorum. Bu arada yayınevi umarım en kısa sürede ikinci kitabı bizlerle buluşturur 😊✌🏼!

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

4 yorum:

 1. ya çok güzel yorumların bebeğim bayılıyorum yaşatıyosun kitaplardaki kahramanları emin ol :) sınav çilem bitsin alıp okuycam öptüm çok kalemine kalbine sağlık tatlım :):*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sınavlarında başarılar kuzum <3. Yorumun için çok teşekkür ederim =) xxx.

   Sil
 2. Güzel Blog :) tebrik ederimmm

  YanıtlaSil