Altı Çizili || Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı || Nikola TeslaInstagram'da kitap paylaşımları yapan kullanıcıların hesaplarını takip edenler illaki birinde Aylak Adam Yayınları'nın Aforizmalarından birine denk gelmiştir diye düşünüyorum. Kitapçıların raflarını da rengarenk süsleyen bu seri denk geldikçe beni de gülümsetmiştir. Fakat alıp okumaya itecek bir hissiyat bırakmamıştı. Geçen ay D&R'da dolaşıp sepete almak istediklerimi eklerken denk geldim Varolmanın Dayanılmaz Ağırlığı'na...
Milan Kundera'nın Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği kitabını duymuşsunuzdur. Onun zıddı bir isimde karşıma çıkan bu kitap ve yazarının Nikola Tesla olduğunu görmemle birlikte sepete eklemem bir oldu. Geçen hafta da okudum.
Tesla'nın ne muhteşem bir mucit olduğu günümüzde daha iyi anlaşılırken, ondan sözler okumak çok keyifliydi. Bu sıralarda da kitabın adı gibi bir ruh halinde olduğumu da belirtmem gerek.
Bir sürü cümlesini işaretlemiş olabilirim...ve bazılarını sizlerle de paylaşmak istedim.
"En zoru, ayın son yirmi dokuz günü!"


"Eksik gözlem cehaletin bir türüdür ve mevcut pek çok ölümcül kavramla aptal düşünceden sorumludur."


"Ömrünüz bitmeden insan elinden çıkma dehşetli hadiselere tanık olabilirsiniz."


"3, 6 ve 9 sayılarının azametini bilseydiniz evrenin anahtarını elde edebilirdiniz."


"Fikrimi çalmaları mühim değil... Asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması."


"Nefretiniz elektriğe dönüştürülebilseydi bütün dünyayı aydınlatmaya yeterdi."


"Kadınlar önce eşitliklerini sonra da üstünlüklerini erkekleri fiziksel olarak taklit etme yoluyla değil, kadın zihninin uyanışıyla ortaya koyacaklar."


"Elektrik enerjisi her yerde sınırsız miktarda mevcuttur ve bütün dünyadaki makineleri kömür, petrol, gaz ya da başka bir yakıta gerek duymadan çalıştırabilir."


"Doğanın elinden, tüm zorluklara rağmen, hayatımı riske atma pahasına kopardığım o tek giz (dönen manyetik alan) uğruna, doğanın kazara denk geldiğim binlerce sırrını feda ederdim."


"Yıkmak için inşa ediyoruz. Çalışmalarımızla kaynaklarımızın çoğu insafsızca heba ediliyor. İlerleyişimizi tahribatla damgalıyoruz. Gözümüzün gördüğü her yerde zaman, emek ve yaşam kaybı var. Sevimsiz bir manzara; ama gerçek bu."


"İcatlar sayesinde yarın öbür gün, bütün insanlığın arzuladığı ölümsüzlüğün, ebedi güzellikle gençliğin sırrı bulunacak olsaydı bir kütlenin hızını aniden değiştirmesini engelleyen etkenler aynı şekilde bu yeni bilgiye de direnç gösterirlerdi -ta ki zaman insanlığın düşüncelerini değiştirene kadar."


"Einstein'ın izafiyet teorisi, insanları şaşırtan, büyüleyen ve altında yatan hatalara gözlerini kör eden devasa bir matematik yanlışıdır. Teorinin, morlara büründüğü için cahil kimselerin kral sandığı bir dilenciden farkı yoktur. Yandaşları çok zeki insanlardır ama bilim insanı değil metafizikçilerdir."


"Bir gün sokakta çocuklarla oynarken meclis heyeti yanımızdan geçti. Bu muhterem adamların en yaşlısı (varlıklı bir adamdı) hepimize birer gümüş verecek oldu. Yanıma gelince birdenbire durup, "Gözlerime bak," dedi. O çok değerli sikkeyi almak için elimi uzatıp adama baktığımda, beklenmedik bir şekilde, "Yok, benden bir şey alamazsın; sen fazla zekisin," dedi."


Share this:

, , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. ba-yıl-dımmmm :) bebeğim valla merak uyandırdın alınacak listeme eklendi bile :) yorumun gayet özlü ve merak uyandırıcak şekilde ayrıca tesladan alıntı sözler de çoook etkileyici yorumuna ayrı bi hava katmış. seni hiç sıkılmadan okuyabiliyorum biliyomusun :):* başarı dileğiyle çoookkk

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Beğenmene çok çok sevindim kuzum❤️. Öyle düşünüyorsan ne güzel 🤗😘. Bende sana başarılar dilerim <3.

      Sil