Bütün Bir Ömür || Robert Seethaler || Yorum
Künye

Orijinal Adı: Ein Ganzes Leben
Yazarı: Robert Seethaler
Tür: Dünya Edebiyatı
Yayınevi: Timaş Yayınları
Goodreads Puanı: 3.95/5
Benim Puanım: 3.4/51900'lerde geçen, bütün bir ömrün hikayesi...

Andreas Egger küçük yaşta annesini kaybetmiş, uzak bir akrabası olan çiftçi Hubert Kranzstocker'in yanına gönderilmiştir. 18 yaşına gelene kadar da Kranzstocker'in zorbalıklarına maruz kalmış ve hatta onun yüzünden sakatlanmış, hayatı boyunca topallayarak yürümeye mahkum edilmiştir. Yaşadıkları onu sessiz, kendi işinde, gücünde biri haline getirmiştir. Avusturya Alpleri'nde yaşamını devam ettirirken bir gün Marie'ye aşık olur ve evlenirler. Ne yazık ki sonları hazin olacaktır. Çünkü Marie'yi ilk çocuklarına hamileyken yaşanan çığ sonucu kaybeder. Bu olayla birlikte iyice kendi içine ve yalnızlığına döner. Her şeyini bırakıp savaşa katılmak ister ve ikinci dünya savaşında cepheye gönderilir. Esir düşer, çalışma kampına gönderilir ve yıllar sonra kurtulup köyüne dönebildiğinde birçok yenilik onu bekliyordur...

Yalınlığıyla sizi etkileyen bir kitap Bütün Bir Ömür . Sade ama çarpıcı. Yaşamımız boyunca dile getirdiklerimizi yalın bir dille bize aktarmış. Zamanın çabuk geçmesi, yenilikler, ölüm...kitap bittiğinde durup biraz düşünmedim değil. Bu zamana kadar neler gördüm, neler yaşadım, ya da neler görüp yaşayacağım?


"Nerede yatmak isterdin Andreas Egger?"

"Ne?"

"Hangi toprağa gömülmek isterdin?"

"Bilmiyorum," dedi Egger. Şimdiye kadar bu konuyu hiç düşünmemişti ve doğrusu ona göre böyle şeyleri düşünmeye ve zaman harcamaya da değmezdi. "Toprak topraktır, nerede yatsan aynı."

"Belki aynıdır, sonunda her şeyin aynı olması gibi," diye Boynuz Hannes'in fısıldadığını duydu.

Share this:

, , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder