Altı Çizili || Ben Bir Gürgen Dalıyım || Hasan Ali ToptaşGeç okunan bir yazar daha...
"Keşke insanlar dünyayı sevmeyi öğrense; yaşadıkları topraklarda birer misafir olduklarını anlayıncaya ve çocuklarına daha yeşil bir gelecek hazırlamanın bilincine erişinceye kadar, ne yazık ki bu katliam böylece sürüp gidecek!"


"Çünkü, insanların büyük bölümü, birçok güzelliği göremezdi.
Büyük bölümü, birçok güzelliğe dokunamazdı.
Onlar, birer uyurgezer gibi, geçip giderlerdi güzelliklerin yanından. Ya da, kafalarına taktıkları başka bir güzelliğin peşinden koşarken, onun uğruna, birçok güzelliği de ayaklarının altına alıp hiç farkına varmadan acımasızca ezerlerdi."


"Ak sakallı meşenin dediğine göre, böyle bir şeyi istesem bile, insanoğlu beni duymazdı zaten.
Sağırdı çünkü o; kokularıma da, yeşillerime de, duruşuma da sağırdı.
Sözün özü, insanoğlu benim soyumun dilini çözememişti henüz; kokuca konuşsam da anlamazdı, renkçe konuşsam da..."


"Kilit ne demektir bilir misiniz?"
"Ne demektir?"
"Ben size söyleyeyim, kilit, insanın utancı demektir her şeyden önce... İnsanoğlunun nereye ulaştığının göstergesi demektir. İnsanların birbirlerine duydukları güvensizliğin elle tutulur hâlidir kilit. Birbirlerine duydukları saygının derecesidir. Bu yüzden, bir çeşit utanç belgesidir her kapıda. Hatta, her dolapta, her çekmecede, her çantada, her kasada, her kutuda... Gene de, insanların yüzü kızarmaz onu görünce."


"Yani, insan bir savaş alanıydı. Ceket, gömlek, pantolon ya da etek giymiş, kravat takmış, tıraş olmuş, kokular sürmüş bir savaş alanı. Gülümseyen bir savaş alanı. Öpen hatta, okşayan, konuşan, susan, çiçekler alıp çiçekler veren bir savaş alanı...
Peki, bir barış bahçesi olamaz mıydı aynı insan?
Şöyle, güllerin kuş cıvıltılarına, kuş cıvıltılarının güllere karıştığı, mutlu yüzlerle dolu rengârenk bir barış bahçesi?"

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

4 yorum:

 1. Son zamanlarda Hasan Ali Toptaş'ın kitaplarını çok görür oldum. Bende en kısa zamanda okuyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bende diğer kitaplarını ilk fırsatta okumayı düşünüyorum abla 😊.

   Sil
 2. canım benim hem anlatımın hem kitabın adı hem kapak hem çektiğin bu resim muhteşem tek kelime.. karlı bi günde pencere kenarında okuyasım geldi inan :):* bana kitap okumayı sevdirdin 2 yıl oldu seni çoookkk öpüyorum bebekim kalemine sağlık ::* sena

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim kuzum yorumun için💕. İnan yorumların çok mutlu ediyor 🤗.

   Sil