35. Uluslararası İstanbul Tüyap Kitap Fuarı


En az bir hafta önce gelmesi gereken bir Tüyap yazısı ile merhaba 😇. Neden geciktiğinin açıklamasını yapmayacağım çünkü tatsız konular. O yüzden direk neler aldım ve Tüyapta çalışmak nasıldı onlara geçelim 😎 .


Bu benim üçüncü fuar deneyimim oldu. İlki geçen yıl yine İstanbul Tüyap Kitap Fuarında, Pegasus Yayınları standındaydı ve tesadüfi bir gelişen bir durum olduğu için sadece bir gün çalışabilmiştim. Tabii bir gün hangi kitap kurduna yeter?
İkinci deneyimim ise ilkinden iki ay sonra Ankara Kitap Fuarında oldu. Ocak tatilim ile fuar denkleşince bende çalışmak için Ankara'ya gittim. O fuarda Yabancı Yayınlarında görev aldım ama burada bir yazı paylaşmamıştım.

Üçüncüsü ise başta da söylediğim gibi 35.İstanbul Tüyap Kitap Fuarında oldu. Yine Pegasus Yayınlarında♥. Ne yalan söyleyeyim iki yıldır Tüyapta, Pegasus Yayınlarında çalışmak istiyordum. Sonunda muradıma erdim :')). Son altı günü çalışmış olsam da tadı damağımda kalan bir fuar oldu. Ertesi hafta okula gitmek ölüm gibiydi.

Çalıştığım süre boyunca dikkatimi çeken iki durum oldu ki bunları paylaşmazsam olmaz:

 1. bir çok insanda hala fuar bilinci oluşmamış,
 2. ve en önemlisi hala tabularımız var. 
İlk duruma açıklık getirirsem, fuara gelen pek çok kişi alacağı kitabın ne yazarını ne de yayınevini biliyordu. Hatta bazıları kitabın adını bile doğru dürüst hatırlamıyordu. Yahu madem fuara geliyorsun, kitap almaya niyetin var, neden kitabın adı, yazarı veya yayınevi gibi noktalarına dikkat etmiyorsun? Sanki standlar yayınevine göre değil de dağıtımcı ya da kitapçılara göre dizilmiş gibi önüne gelen standa soranlar çok fazlaydı. Yayınevini bildiklerimi doğru standlara yönlendirmeye çalıştım elimden geldiğince ama rahatsız edici bir durum. Çünkü bu ilk defa yapılan bir fuar değil. 35.si düzenlenmiş arkadaş, 35.
Aynı durum Ankara'daki fuarda da olmuştu ama Ankara bir ilki yaşamış o yıl diyebiliriz. Orada daha önce düzenlenen fuarlarda stand kuranlar dağıtımcı ya da kitapçılarmış. İlk defa geçen yıl katılmış bir çok yayınevi Ankara fuarına ve buna rağmen Ankaralılar yayınevine göre kitap sorup alma konusunda bizden daha bilinçlilerdi! 
Bilinçli olan alıcılar da vardı az da olsa. Listelerini, paralarını ve çantalarını ayarlayıp öyle gelmişler. Takdirle baktım.

İkinci duruma gelirsek, bu rahatsızlığımı instagram hesabımda dile getirdim aslında ama burada es geçmek istemedim. Benim durduğum bölümde kişisel gelişimden tutunda aşk kitaplarına kadar bir çok türde kitap vardı. Elbette tahmin edersiniz ki sıkıntı yaşadıklarım aşk kitaplarıydı. Harika Piç serisi ve Salı Günleri Kimse Seks Yapmaz adlı kitap beni neredeyse yıldırdı. Çünkü kitapları fark eden küçük-büyük herkes onları gösterip dalga geçmek ya da birbirlerine laf atmak için kullandılar...ki hadi küçükleri bir derece anladık diyelim. Ergenlik çağındakileri de anladık (ki biri o kadar dalgaya rağmen aldı. Liseye gidiyordu tahminen ama yinede takdir ettim). Büyüklere ne demeli? Kocaman insanlar durup kitabın adına güldüler, birbirlerine laf söylemek için kullandılar ve daha benzeri bir sürü şey. Peki, neden? Hayır bir de madem ayıp ya da kötü bir şey olarak görüyorsun, neden görmezden gelmiyorsun? 

Neyse, rahatsızlıklarımı dile getirip asıl yorumu size bıraktıktan sonra aldıklarıma bakalım ve beni ziyaret etmeyi unutmayan arkadaşlarımdan bahsedelim. Şimdiden gelip selam veren herkese çok teşekkür ederim❤.Bu fotoğraftakilerden çok daha fazla kişiyle konuştuğum, görüştüm. Baştan belirteyim. Fakat çalıştığım için fotoğraf çekilme imkanım neredeyse hiç olmadı.Bu gördüğünüz kolajda sağ alt köşedeki fotoğraf hariç diğer arkadaşlarım stand görevlisi olduğu için fotoğraf çekilme fırsatı bulduk. 
Sol en baştan başlarsam, Betül benim stand arkadaşımdı. Instagram'dan biliyorsunuzdur onu belki, harmonyofbooks adlı hesabın sahibi. Fuar sayesinde tanışıp sevdiğim insanlardan biri oldu. Çok tatlı kız. Bilmeyenler hesabına bir baksın derim. Sol alt köşeden devam edersek, yanımdaki güzellik de Selcan. Instagram ve blog adresine hayalperestinzamanyolculugu adıyla ulaşabilirsiniz. Sağ üst köşeye geçersek, yanımdaki diğer tatlı kız Kübra. Bir Otakunun Dünyası adında da bir blogu var. Geçen yıldan beri görüşmeyi ihmal etmiyoruz. Farklı standlarda görev aldık ama her sabah birlikteydik. Onun altında ugurbocegininkitapligi adıyla blog ve instagram hesabına ulaşabileceğiniz arkadaşım, Seda ile birlikteyiz. İyiki geldin bebek! Ve son karede Kitapla Mola ekibi ile birlikteyizzz. Sol baştan Serpil ve Asiye abla, ben (:P), Ebru, Gamze (o stand arkadaşımdı bu arada) ve Buse. Sevdiğim nadir fotoğraflardan oldu :').

Fotoğraflarımızın olmadığı ama beni görmeye gelen tanıdıklarıma gelirsek💕: Özgür, Işıl abla, Nergisim, Serap abla, Rabiş, Duygu-Sevgi (ayrılmaz ikililerim), Zeliş, İkizim, Naz, Gamze(sevgili gamruk =), Duygu (Belikova), Duygu Pınar, Nurcan abla, Elmas ve Şafak Hanım, Nuran abla, İnci abla, Elif, Merve, Işıl, Gülçin abla, Burak Emre, Buse (Yorulmaz), Can abla, Esmanur, Buse (Güler), Tuba (okuryazarannecik), Kevser, Duygu, Şefika... (Unuttuğum yoktur inşallah.) Yanıma uğramayı ihmal etmediğiniz için tekrar çok teşekkür ederim. Cansınız...


Aldıklarıma gelirsek, ilk defa bir fuarda liste dışına çıkmadım sanırım. Hatta eksik bile aldım...


Önce Nar Çiçeği ile başlayalım istedim. Yazarın en özel kitabının olmasının yanı sıra sayesinde bir ilki yaşadım. Instagramdan takip edenler biliyor ama burayı es geçemezdim. Fotoğrafa dikkatli baktıysanız en sonunda yorumumu görmüşsünüzdür... Hissettiğim mutluluk anlatılamaz... Hiç beklemediğim bir anda yazarın benden yorumumu istediği günü ve sonraki süreci unutmayacağım. Zaten severek takip ettiğim biriydi ama yorumla beraber gelen süreçte, sayesinde çifte mutluluk yaşadım. Bir kaç gün içinde blogumda detaylı bir yorum da paylaşacağım inşallah.


Bir sonraki durağım Yapı Kredi Yayınları oldu. Harry Potter ve Felsefe Taşı'nın baskısına geçen yıl aşık olmuştum. Bu nedenle Sırlar Odası'nı almam zaten kaçınılmazdı. Lanetli Çocuğun lafını yapmaya bile gerek yok. İkisinin arasında kalan ise bir çizgi roman. Justice League-Grid. Blogumda serinin ilk çizgi romanının yorumu var ve ilkini bayılarak okumuştum. ikiyi,üçü ve dördü (grid) aynı keyifle okuyamadım nedense. Çünkü arka arkaya okunması gereken çizgi romanlar. Araya zaman girince bir çok detay unutulup, heyecanı kaçıyor ve bazı olay ya da karakterlere bir anlam veremeyebiliyorsunuz. O yüzden hala okumayanlara tavsiyem, Justice League çizgi romanlarını arka arkaya okuyun.


Canım Martı, yine her yıl olduğu gibi süper indirimlerin vardı. Katılımcı indirimiyle tadından yenmez oldun :D. Uğultulu Tepeler ile ilgili bir şey söylemeye gerek yok ama Karina Halle ile ilgili konuşmak istiyorum. Takip edenler bilir Günahlar ve İğneler , Zevk ve Acı kitaplarını ne kadar sevdiğimi... Artist serisi Javier ve muhteşem kapaklarıyla (Zevk ve Acı hariç) gönlümde taht kuran serilerden. Yaralar ve izler üçüncü kitabı, Cüretkar ve Yalancı ise hem dördüncü hemde son kitap. İşin kötü yanı sonunu bilerek okuduğum bir seri. O yüzden umarım Novella Dirty Angels serisini de çıkarır. Lütfen sizde rahatsız edin yayınevini :(.


Biraz tür değişikliğine kayarsak, yeraltı edebiyatı henüz yeni yeni okumaya başladığım bir tür. Özümsemek içinde acele etmiyorum. Yatak Odasında Felsefe'yi geçen yıl tanıştığım biri önermişti. Madem erotik kitaplar okuyorsun, bir de bunu oku diye. Ara tatilimde okumayı düşündüklerimden biri. Dövüş Kulübü'ne gelirsek, evet hala okumadım. Emre (Abf) kınamıştı. Sizde kınayabilirsiniz :)). Ayrıca bu kitaplar onun hediyesi. Tekrar teşekkür ederiim. 


İlk defa Yabancı, İthaki ya da Müptela'dan kitap almadım sanırım. Açıkçası Yabancı'ya biraz tepkiliyim. Vitale'in üçüncü kitabı hala çıkmadı bizde. İthaki'nin bilimkurgu klasiklerinden istediklerim olsa da daha sonra alırım düşüncesi ile bu fuar es geçtim. Müptela'dan ise okumak istediğim üç kitap var. İlk, Asi ve Sonat. Fakat onları okuyabileceğim bir zaman almak istiyorum. Kitaplıkta okunmayı bekleyen çok kitabım var.


Benim hangi fuar Işılca'yı es geçtiğim görülmüş ki ;). Kan ve Aşk önceden alınmıştı ama yazarımıza imzalatıldığı için diğerlerinin yanına koydum. Duygu ve Ali'm'in ise Müptela baskıları vardı ama İndigo'da olsun istedim. Sedat... Sedat'a bir şey söylemeye gerek yok bence. Bilenler biliyor. Aaa, ama bir haberim var!Bugün duyduğuma göre ilk baskısı bitmiş :). Daha nice baskıları tükensin.


Çizgi romanlara fena sarmış durumdayım son bir yıldır ve arşivim hızla genişliyor. A bebekler vs  X bebekler ise tanıtımlarını gördüğümden beri istediklerim arasındaydı. Çok tatlı değiller mi?! Diğeri de kuzenime doğum günü hediyesi. 


(Baya uzun bir yazı olacak...)  Tatlı Şeytan serisi Go'dan okuyup severek takip ettiğim tek seriydi. Tatlı Cazibe ile seri son buldu. Aslında üçüncü kitapta bitmişti ama bu kitap Kaidan'ın ağzından anlatılıyor üç kitaptaki bazı olaylar. Alıp okumadan olmazdı anlayacağınız.


Emre'den bir başka hediye (aslında zorla aldırdım denebilir ama olsun :')). Middlesex yanlış hatırlamıyorsam geçen yıl çıkmıştı. Geçen yıl çıkmadıysa bile bir yıldır listemde orası kesin. Size ön bilgi verecek kadar yazar ya da kitap hakkında bilgi sahibi değilim yalnız. Sadece arka kapak yazısını beğendiğim için listeme eklemiştim. Merak edenler buradan bakabilirler.


Tarryn, bebeğim. Yine harikalar yaratmıştır umarım...


Ve iki kitap eksikle bizim standdan aldıklarım. O eksik iki kitapta pazar toplanma karışıklığında gümbürtüye gitti ama neyse ki geçte olsa katılacaklar kütüphaneme :'). Son Yıldız'ı kuzenim için, Sevdiğim Tüm Erkeklere kitabını ise arkadaşım için aldım. Kalanı benim istediklerim. 


Sadece Dex'ten istediklerimi almadım. Çünkü o kalitesizliğe para harcamak içimi acıtıyor :(. Belki başka  bir fuar ya da alışverişe.Başta Mesut Sönmez olmak üzere tüm ekibe teşekkür ederim♥. Geçirdiğim en dolu dolu fuarlardan biriydi. Geride de güzel arkadaşlıklar bıraktı. Önümüzdeki sene aynı heyecanı paylaşmak dileği ile...


Share this:

, , , , , , , ,

Yorumlar

8 yorum:

 1. Cinsellikle ilgili çukurlarımız bitmediği için,kitap adında bu tür ifadeler ilgimizi çekiyor ve komik geliyor...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne diyim, yakın zamanda biter umarım bu durum. Çünkü gerçekten rahatsız edici hâlâ cinsellikle ilgili en küçük bir şeyin olay olması.

   Sil
 2. Eline,koluna sağlık çok güzel olmuş yazın. Ben bu sene gitmedim fuara ama bu yazında gitmiş kadar oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim güzel sözlerin için 😊. Her yıl aynı indirim oranları olduğu için o açıdan bir kayıp olmasa da o havayı solumazsam eksiklik hissediyorum ben :).

   Sil
 3. Ben Uğultulu Tepeler'in Koridor Yayınları baskısını bekliyorum. Bez cilt yapacaklarmış Esra. *-*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yaaa😍. Zaten çok güzel olmuştu öncekilerde. Dayanamayıp alabilirim 😃.

   Sil
 4. ben fotolarla aldığın kitaplara bayıldım bebeğim :):*

  YanıtlaSil