Senden Geriye Kalan || Gayle Forman || YorumKünye

Orijinal Adı: I Was Here
Yazarı: Gayle Forman
Tür: Dram - Aile - Arkadaşlık - Aşk
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 3.79/5
Benim Puanım: 5/5
Gayle Forman'dan yüreklere dokunan bir hikaye daha...

Eğer Yaşarsam ve Sen Gittiğinde adlı kitaplarını beğenerek okumuştum. En çok hoşuma giden yönüyse gerçek bir olaydan esinlenerek yazılmasıydı.
Bu kitapta farklı değil. Hatta daha etkileyici bile bulduğumu söyleyebilirim.
Kitabımız Cody'e gelen bir mektupla başlıyor. Bu mektup en yakın arkadaşı Meg'den gelmiştir. Birer kopyasını da ailesine ve Tacoma polis merkezine göndermiştir. Tabii o öldükten bir gün sonra ulaşmak üzere...


"Ne yazık ki hayatımı sona erdirmek zorunda kaldığımı bildirmeliyim. Bu çok uzun zaman önce aldığım, tamamen bilinçli bir karardır. Kararımın size acı vereceğini biliyorum ve bunun için üzgünüm ama şunu bilin ki ben de kendi acımı dindirmek zorundaydım. Bunun sorumluluğu size değil tamamen bana ait. Sizin hiçbir suçunuz yok..."Meg


Meg giderken acının yanı sıra kafa karışıklığına da neden olmuştur. Bir çok kimse intihar etmesine anlam verememiştir. Özellikle de en yakın arkadaşı Cody. Kendisine kıyasla hayat dolu olduğunu söyleyebileceği arkadaşı, iyi bir aileye ve iyi bir üniversitede bursa sahipken, neden aralarından ayrılmayı seçmişti? Ve belki de Cody'nin en çok canını yakan, Meg'in durumunun neden farkında olmadığıydı?.

Cody suçluluk ve üzüntü duygularıyla boğuşurken Meg'in ailesi ondan, Meg'in üniversitede kaldığı odayı boşaltmasını rica ederler. Kendileri yapamıyordur. Bir başkasının da kızlarının eşyalarına dokunmasını istemiyorlardır. Yardımcı olabileceği düşüncesiyle Cody teklifi kabul eder ve ertesi gün yola çıkar.
Eşyaları bir kaç saat içerisinde toplasa da Meg'in geride bıraktığı Pete ve Repeat adlı kedilere yuva bulmak için bir kaç gün daha kalmaya karar verir. Kaldığı o bir kaç günde Meg'in kafayı bir çocuğa taktığını öğrenir ve böylelikle bilgisiyarına bakmaya karar verir. Ama hiç ummadığı şeylerle karşılacaktır. Biri Meg'in intihar etmesine destek olmuştur...


Yazarımız, Suzy Gonzales'in hikayesinden etkilenerek bu kitabı yazmış. Kitabı okurken dayanamayıp Suzy'nin başına gelenleri araştırdım ve...tüyler ürpertici bir gerçekle başbaşa kaldım. Ne olduğunu anlatmayacağım. Çünkü böyle bir şeyin bilinçaltınıza işlemesini istemiyorum -en azından benim tarafımdan- .
Gerçekte yaşanan olayları öğrenince okuma sürecim birden ciddiyete büründü. Sanki 2002 yılına gitmiş ve adım adım Suzy'nin yaşadıklarını öğreniyormuşum gibi bir hisle okudum. Bu kitabı Eğer Yaşarsam'a göre daha başarılı bulduğumu da belirtmeliyim. Kurgu, olay akışı, yaşanılanların hissettirilebilmesi... Tek düşünebildiğim, üzerinde bulunduğumuz dünyanın ne kadar kötü olduğu.

Share this:

, , , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder