Kazananın Laneti || Marie Rutkoski || Yorum



Künye

Orijinal Adı: The Winner's Curse
Yazarı: Marie Rutkoski
Seri Adı: The Winner's Trilogy
Seri Sıralaması: 1/3
Tür: Distopya - Aşk
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 4.04/5
Benim Puanım: 4.5/5


"İstediğin şeyi kazanmak,

Sevdiğin her şeye mâl olabilir."

Hem baskısına hem içeriğine bayıldığım bir kitap daha...
Aslında olumsuz yorumlardan dolayı kitaba beklentisiz başlamanın yanında, kusur arayarak okudum resmen ama tek hissettiğim çok beğendiğim oldu.
Beğenmeyenler nasıl bir beklentiyle başladı? Ya da hangi seri ile aynı havada olacağını umdu bilmiyorum ama diğer distopyalarla kıyaslanmamalı bence. Çünkü diğerleri gibi sert bir havası yok. Sınırlar belirsiz. Daha baştan karakterlerin gerek yaşları, gerek bulunduğu konumları nedeniyle güçlü ve savunmasız tarafları üzerinden olayların ilerleyeceği belli. Kalkıp 'Efsane' ya da 'Kızıl Yükseliş' ile kıyaslamayın kitabı.


İmparatorlukların, kast sistemlerinin olduğu bir devir...

Ana karakterdeki kızımız Leydi Kestrel bir Valoryalı'dır. Aynı zamanda General Trajan'ın kızıdır. Tabii unvanı ve babasından dolayı maddi olarak ne kadar güçlü olduğunu tahmin edersiniz. Güzelliğinin yanı sıra strateji konusunda oldukça iyi ve zeki biridir. Bir de annesinden ona miras kalan bir yeteneği vardır: piyano çalmak... Bu babası ve özellikle toplumu tarafından kölelere (Herrani'lere) özgü bir şey gibi görülse de piyano çalmaktan vazgeçmemiştir.

Herrani'lerden Arin'e gelirsek, Herran Savaşı'ndan önce o da Kestrel gibi refah dolu bir yaşama sahiptir. Hatta en önemlisi sevgi dolu bir yaşama... Fakat Arin'in çocukluğunda gerçekleşen savaş onu konum olarak köleliğe sürüklerken ailesini kaybetmesine de neden olmuştur. Savaştan sonra sağ kalan Herranili'ler, Valoryalı'lara köle olarak yaşamlarını idame ettirebiliyorlardır.
Oysaki savaştan önce kötü, hatta vahşi yaratıklar olarak görülen Valoryalı'lardır...

Bir gün Kestrel hem refakatçisi hemde arkadaşı olan Jess ile pazarda dolaşırken karmaşa arasında kendilerini açıkartırma bloğunun önünde bulurlar. Tahmin edebilirsiniz ki açıkartırmaya çıkarılan Herranili kölelerdir ve ilk çıkan da Arin'dir. Kestrel oradan ayrılmak için can atıyordur ama kalabalığın azalması için açıkartırmanın bitmesini beklemek zorunda kalır. Ancak Arin hâlâ sahnedeyken, müzayedeci özellikleri arasında şarkı söylemek olduğunu da söyleyiverir.
Kestrel'in ilgisi Arin'e yoğunlaşmakla kalmaz, en yüksek teklifi verip onu satın alır...



"Görünüşe göre birisi 'Kazananın Laneti'nden muzdarip."Kestrel kadına döndü. "Ne demek istiyorsunuz?""Açıkartırmalara pek sık gelmiyorsun, değil mi? Kazananın Laneti, en yüksek teklife ulaşman ancak bunu sadece fahiş bir fiyat ödeyerek yapmandır."


Kestrel her ne kadar hiçbir köleye kötü davranmasa da (hatta annesini kaybettikten sonra ona bakan kişinin özgürlüğünü bile satın alsa da) Arin'e tam olarak ulaşamıyordur. Onunla arkadaş olmak istesede iletişim halinde bulundukları zamanlarda aralarındaki durum arkadaşlıktan çok sevginin temellerini oluşturuyordur aslında. Tabii Arin'in, kızımızdan sakladığı bir takım önemli durumlar vardır ileride patlak verecek olan...

Daha fazla konudan bahsetmeyeceğim. Kalanını okuyup öğrenin. Bunlar sadece başlangıç :). Benim keyifle ve yarısına geldikten sonra soluksuz okuduğum bir kitap oldu. Üç kitaplık bir seri ama ilk kitaptan önce kısa bir hikaye var, Arin ve annesi ile ilgili. Onu da okumayı düşünüyorum.
Baskısına da gerçekten bayıldım. İç, dış...tamamına. Sevdiğim bir başka şey de kitabın içinde bir harita var! Daha ne isteyebilirim ki :'). Fuar listenize ekleyin derim.

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

3 yorum:

 1. yorumunada bayıldım kitabı tanıtan resimlerinede kitabın kapağınada canım ya :)alıcam kitabı merak ettirdin gene :) bugün fuarda çocukluk arkdaşım seni görmüş sanırsam yani.. pegasusta stant görevlisimiydin bebek yoksa insta fotona benzettimi bilemedik :)harika yorumların için kalemine ve kalbine sağlık :*:* sena

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayy evet görevliyim 😃. Beğenmene çok sevindim. Kitap gerçekten güzeldi :'). Eğer gelirsen 3.salondaki standdayım, beklerim 😍.

   Sil
 2. merhaba ilginizi çekerse beklerim.
  sevgiler.
  http://mugeninlistesi.blogspot.com.tr/2016/11/24-kitap-cekilisi.html

  YanıtlaSil