Telepati || Leonardo Patrignani || Yorum
Künye

Orijinal Adı: Multiversum
Yazarı: Leonardo Patrignani
Seri Adı: Multiversum
Seri Sıralaması: 1/3
Tür: Bilim Kurgu
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 3.61/5
Benim Puanım: 3.5/5
“Alex günlüğünde o gün yaşananların altını çizerek belirginleştirmişti. 27 Temmuz 2014. Başka birinin varlığını hissettiği ilk gün. Yaşadığı ne bir rüya, ne bir halüsinasyon ne de bir görüntüydü. Yalnızca korkunç bir gerçekti.”


Kitabı alalı neredeyse bir yıl olacak sanırım... İlk çıktığı zaman almakta kararsızdım açıkçası. Bunda, etrafta doğru düzgün bir yorum göremememin de etkisi var tabii. Fakat yayınevi fuara yazarı getirince imzalatmak için ilk kitabı aldım.

Beklediğimden daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Ayrıca benim için bir ilki barındırıyor. O da parelel evren teorisi! Çoklu evren de diyebilirsiniz. Daha önce parelel evrenle ilgili ne bir şey okudum ne de herhangi bir şey izledim ama bu kitaptan sonra ilk işim ne okuyup, izleyebileceğimi araştırmak oldu.


Ana karakterlerimizin ikisi de on altı yaşında. Alex Milano'da yaşıyor, Jenny ise Melbourne'de. Dört yıldır telepati yoluyla iletişim halindeler. Bu durum günlük hayatlarına ani bilinç kaybı olarak yansıyor. Evde, okulda ya da başka bir yerde bilinçlerini kaybediyorlar ve o kayıp sırasında kısa süreli olarak telepatik iletişim kuruyorlar.
Bir gün böyle bir durum sırasında buluşmaya karar veriyorlar. Fakat sözleştikleri gün aynı yerde ve saatte orada olmalarına rağmen birbirlerini göremezler...
Bu tuhaf durumun nedeni ise ikisinin farklı boyutlarda olmasıdır! Jenny'nin evreninde Alex başka biridir. Alex'in evreninde ise Jenny altı yaşında ölmüştür!

Onlar birbirini bulmaya çalışırken gizemli olaylar meydana gelmektedir ve çoklu evren yok olmak üzeredir! Bu durumu elbette sadece ikisi düzeltebilir...


Başta yazarın anlatımını ve olay akışını yadırgasam da ilerleyen sayfalarda bu durum düzeldi ve acayip heyecanlı bir hâle büründü benim için.
Olası bir kıyamet senaryosu gibiydi. Bazı sahnelerde tüylerim diken diken oldu gizemli bırakılan olay veya kişilerden dolayı. Tek sıkıntı karakterlerin yaşlarıydı bence. Young-Adult yerine New-Adult olsaymış daha güzel olurmuş (18-25).
İkinci kitabını okumak için sabırsızlanıyorum ama ne yazık ki fuara kadar bekleyecek sanırım. Eğer biraz bile merak ettiyseniz rahatlıkla önerdiğimi söyleyebilirim.

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. Kitap ilk çıktığında kapağına vurulmuştum. Zaten o zamandan beri de vurgunum ya. Konusunun paralel evrenlerle alakalı olması da beni cezbediyor ama aldığı yorumlar pek iç açıcı değildi. O yüzden hevesim kaçtı kitabı alıp okumak için. Güzel bir yorum olmuş :))

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Aman aman bir şey beklemeden, konusu itibariyle okumak lazım. Teşekkür ederim yorum bıraktığın için :).

      Sil