Program || Suzanne Young || YorumKünye

Orijinal Adı: The Program
Yazarı: Suzanne Young
Seri Adı: The Program
Seri Sıralaması: 1/3
Tür: Distopya - Genç Yetişkin
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 4.07/5
Benim Puanım: 5/5
“Bazen, tek gerçek...şu andan ibaretti.”


Ya kitap tek kelimeyle muhteşemdi!
Okuduğum en iyi distopyalardan biriydi. Hatta en iyi kitaplardan...
Beş saat gibi bir sürede okudum sanırım ama soluksuz okudum. Yazarın hissettirdiği duygu yoğunluğunun detayına inmiyorum bile.


Net bir tarih verilmemiş ama dört yıldır Amerika'da bir salgın baş göstermiştir. İntihar salgını... Özellikle 14-17 yaş arasındaki kitle intihar ediyordur ama hükümet bunun sebebini bulamamıştır. Bu salgının yetişkinlerde görülmemesi ise işin bir diğer dikkat çekici yönüdür. Salgının önüne geçmek içinse başta bölge okullarda Program uygulaması başlatılmıştır. Okullarda Program için çalışan denetimciler vardır ve öğrencileri gözlemlemektedirler.

Depresyon belirtileri göstermeye başlayan öğrencileri alıp Program'a sokarlar. Genellikle iyileşme süresi altı haftadır. Ama buradaki 'iyileşmek'ten kasıt hafızalarının silinmesidir.
Üzülmelerine neden olan kişiler, olaylar vb şeyler Program boyunca hafızalarından siliniyordur.


Ana karakterdeki kızımız Sloane, abisini bu intihar salgını sonucu kaybetmiştir. Abisi ölürken o ve abisinin en yakın arkadaşı olan ve aynı zamanda kendisinin de sevgili olan James suçluluk duygusundan kurtulamamıştır onu kurtaramadıkları için... Tek verdikleri kayıp bu da değildir. Yakın arkadaşlarından birini Program sonucu kaybetmişlerdir. Program'dan çıkan arkadaşları artık onları hatırlamıyordur...

Bu yüzden daha hassas olan Sloane ve James, çevrelerine karşı daha dikkatli olmak zorundadırlar. Duygularını, bilhassa üzüntülerini gizli tutmaları gerekmektedir. James, Sloane ile ikisini güvende ve Program'dan uzak tutacağına söz vermiştir ancak depresyon sinsice ilerlemektedir. Sevgileri, Program'dan üstün gelebilecek midir?Bayılarak okuduğum bir kitap oldu Program. Üç kitaplık bir seri ama üç tane de novellası var. İkisi ilk kitaptan önce, diğeri ikinci kitaptan sonra. Yazar, olay ve duyguları oldukça başarılı bir şekilde sunmuş bize. Memnuniyetle önerebileceğim bir kitap.

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. canım yorumunda kitap kadar muhteşem :) bence filmini felan yapsınlar konusuna bayıldım kitabı aldım da söylim dedim bebeğim :):*

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederiim. Yaa çok sevindim :D. Umarım sende keyifle okursun <3 .

      Sil