Kore'deki Çatı Katımdan Sesleniyorum || Didem Duygu Demir || YorumKünye

Kitabın Adı: Kore'deki Çatı Katımdan Sesleniyorum
Yazarı: Didem Duygu Demir
Seri Sıralaması: 1
Tür: Anı - Otobiyografik
Yayınevi: Ephesus Yayınları
Goodreads Puanı: 4.15/5
Benim Puanım: 4/5"Kural: Bazı cevaplara hemen ulaşılmıyor.Tıpkı bazı hayallere olduğu gibi..."


Taptatlı bir kitapla geldim sizlere!
Çıktığı günden beri deli gibi merak ettiğim bir kitaptı Kore'deki Çatı Katımdan Sesleniyorum. Yaşama Açılan Penceredir Kitap etkinliğiyle de elime geçince bekletmeden okudum. Kore'ye ya da Kore ile ilgili herhangi bir şeye ilgi duymamama  rağmen keyifle okudum üstelik.

Kitabı merak etmemde yazarın renkli kişiliği etkili oldu desem abartmış olmam. Özellikle yüklediği videolarla kendisine karşı sempati duygusu hissetmeme neden oldu (tabii şu an o videoların bir çoğunu bulamayabilirsiniz). Yazar tam anlamıyla bir Kore fanı. Kitabın tasarımını gördükten sonra Kore fanlarına özel bir içerik yazdığını düşündüm. Sadece fanların anlayabileceği şeylerden bahsedeceğini falan. Fakat yanıldım. İyiki de yanıldım :)!

Kendisi bir Kore sevdalısı olsa da içerik herkese hitap ediyor. Hayatını roman olarak kaleme almış diyebiliriz. Kendisiyle ilgili verdiği genel bilgileri saymazsak hayatında dönüm noktası olan Kore'yi ele almış yaşadığı ilişkileri üzerinden. İlki hüsran olsa da ondan sonra tanıştığı DongHo ile yaşadıklarıyla bizi tatlı bir yolculuğa çıkarır...


"Yazmak, unutmayı engeller. Tazeliği korur. Her okuduğunda, yazdığın zamanki hisleri yeniden hissetmeni sağlar. İlk günlerde birbirimize söyleyemediğimiz ama beğenmediğimiz şeyler olacak. Bunları en başta yazmak çok önemli... Üzerinden zaman geçtikten sonra okuduğumuzda, hala eskisi kadar kötü olmadığına karar verdiğimiz an çok değerli. O zaman birbirimizi her yönüyle kabul etmiş oluruz. Bu yüzden en azından yüzüncü güne kadar yaz. Senin için yazmayı eğlenceli hale getirecek bir kalem ve aynı keyfi iki katına çıkarak defteri bu yüzden aldım. Elinle yazman için."


Bu tatlı yolculukta yer yer gülerken yer yer hüzünlendiğim yerler de oldu. Ayrıca Kore kültürü ile ilgili ilginç bir kaç şeyde öğrenmiş oldum, yüzüncü günler gibi... Tabii bunu açıklamıyorum. Alın ve okuyun :).
Kitabın sonuna geldiğimde biraz sarsıldığımı itiraf etmem gerek. Tek kitap zannediyordum ama devamı varmış. Umarım yazarımız çabuk yazar da bir an önce okuruz ikinci kitabı. Hikayeleri o sondan sonra nasıl ilerlemiş merak ediyorum.


"Bizim küsmeye, naz etmeye, kızdığımızda içimizin soğumasını beklemeye vaktimiz yok. Her günü son gün gibi yaşamalıyız. Geçmişte yaşadıklarını sil diyemem, onlar seni sen yapan şeylerdi. Ben düşünmemeye çalışacağım. Sen de hatırlatmak için bir çaba gösterme. Benim sevdiğimin yarısı kadar beni seversen, ben çok teşekkür ederim."


Benim memnuniyetle önerebileceğim bir kitap Kore'deki Çatı Katımdan Sesleniyorum. Yalnız yazarımızın klasik tarzda bir anlatımı yok. Kişiliği gibi renkli. Okurken şaşırmayın. İç ve dış tasarımı, kapak rengi, yazarımızın yaşadıkları ve özellikle çift olarak DongHo ile ikisi...kesinlikle çok tatlılardı. Benim gülümseyerek hatırlayacağım kitaplardan ve yazarlardan oldular :).

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

4 yorum:

 1. Evet kapağı da baya renkliymiş :)

  YanıtlaSil
 2. Ben biraz daha uzak kalıyorum. Sanırım sıkıldım Kore durumlarından kendimde çok sevmeme karşın Aşırı derecede kızlarımızın hareketleri düşünceleri sanki oraya gidildiginde Wowwww kurtuldum çığlıkları bana biraz manasız ve biraz özenti gibime geliyor. Yazar içinde çok bişey diyemem kitabı okumadım elbette ama sosyal medyada Koreli sevgili furyası biraz garip durum aldı. Tabi bunlar benim düşüncelerim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Doğrudur. Pek yakından takip ettiğim söylenemez Kore ile ilgili şeyleri ama Türk milleti olarak abartmayı sevdiğimiz için, dediğiniz tepkiler veriliyorsa şaşırmam. Bir de aynı şey direkt yurtdışına çıkmak durumunu da kapsıyor bence. Amerika vs. İnsanlar yurtdışını bir çıkış olarak görüyorlar.

   Sil