Oyun Ustası || James Dashner || YorumKünye

Orijinal Adı: The Eye of Minds
Yazarı: James Dashner
Çevirmeni: Selim Yeniçeri
Seri Adı: Ölümlülük İlkesi
Seri Sıralaması: 1/3
Tür: Genç Yetişkin - Macera
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 3.85/5
Benim Puanım: 3.5/5
"SanalAğ'a hoş geldiniz."


Başta hiç hoş bulmadığımı belirtmeliyim.

Aslında kitabı CNR Kitap Fuarı'nda gördüğümden beri merak ediyordum ama içerik itibariyle kafamın boş olduğu bir vakitte okumak istedim. Geçenlerde biri kitapla ilgili yorum isteyince bende bu bayram tatilinde okudum.

Yazarın Labirent serini okumadığım için bir kıyaslama yapamayacağım. Üstelik son 100-130 sayfaya gelene kadar da keyifsiz bir okuma sürecindeydim. Bunda takip ettiğim Türk bloggerların olumsuz yorumlarının etkisi de var. O son 130 sayfaya gelene kadar ne oluşturulan dünyanın içine girebildim, ne karakterleri benimseyebildim ne de olay akışını. Fakat ondan sonra kitap benim için öyle heyecanlı bir hale büründü ki soluksuz okudum desem abartmış olmam. Her sayfayı ayrı bir merakla çevirdim o noktadan sonra. Final sahnesi ise şaşırtıcı unsurlardan biri oldu benim için.


Kitap hangi yılda geçiyor yazar belirtmemiş ama teknolojinin en iyi devirlerinden birini yaşadığı bir sene (belki 2050 belki 2100). SanalAğ adı verilen bir platform var. Bir simülasyon. Her yaştan insanın bulunduğu bir simülasyon. İnsanlar bu simülasyona girip oynayabilmek için Tabut adı verilen bir şeyin içine yatıyorlar ve bağlı kablolar sonucu zihinleri simülasyondaki bedenlerine aktarılıyor. Tabi güvenlik amaçlı çeşitli kodlar kullanılıyor. İnsanların Özlerini kaybetmemeleri için. Bir çok oyunda olduğu gibi bunda da deneyim puanı kazanıyorsunuz tamamladığınız görevler sonucu. Bir çok oyuncunun da hedefi Derin Hayatdamarı'na ulaşmak.

Ne özelliği var derseniz, oyuncular yattıkları tabut sayesinde oyunda yaşadıkları bir çok şeyi gerçekmiş gibi hissediyor. Buna yaralanmalar ve ölümler de dahil.
Derin Hayatdamarı'nda ise her şey daha yoğun ve bin kat daha gerçek. Ana karakterimiz Michael ve arkadaşları Sarah ve Bryson'ında hedefi Derin Hayatdamarı.
Ancak bir süredir oyun dünyasında dehşet saçan Kaine adında bir terörist vardır. SAG (SanalAğ Güvenliğ), başka oyunculardan da istedikleri gibi Michael ve arkadaşlarından da yardım ister bu teröriste ulaşmak için ve yolculuk başlar.


Kitabı okuma sürecim yukarıda belirttiğim gibi. Teknoloji ve oyun dünyası ile yakından ilgilenmeyenlere önerebileceğim bir kitap değil. Çünkü bir nevi kitap içinde kitap okuyorsunuz gibi bir durum söz konusu. Yalnız final sahnesi beklenmedik ve merak uyandırıcıydı. Kendi adıma devam kitaplarını merakla beklediğimi söyleyebilirim.

Share this:

, , , , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. her zamanki gibi sonunu meraklandırdın bebeğim ya :) avatar filmini hatırlattı valla ondan da baya bi etkilenmiştim :)tam benlik bi kitapmış kafamın boş olduğu zamanda okumak istedim demen içtenliğin çok ssempatik bi de kitap sarmadı önce sonra sürükledi demişin hani sen kitapları adeta yaşıyosun tatlım ya.. çok etkileyici bana kitap sevdiren bebek annemde bu halimden çok memnun :) eline sağlık kalbinede :* seda

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. =) . Gerçekten yaşıyorum. Eğer içine girdiğimi hissetmezsem o kitap bana eksik geliyor :). Ne mutlu etkileyebiliyorsam <3. Bizimkiler benden memnun değil :D. Teşekkür ederim yorum bıraktığın için :* .

      Sil