Senden Sonra Ben || Jojo Moyes || Yorum


Künye

Orijinal Adı: After You
Yazarı: Jojo Moyes
Çevirmeni: Fazilet Mıstıkoğlu
Seri Adı: Senden Önce Ben
Seri Sıralaması: 2/2
Tür: Günümüz - Aşk
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 3.72/5
Benim Puanım: 4/5
Çelişkili duygular içerisindeyim...

Malumunuz, geçtiğimiz cuma günü Senden Önce Ben vizyona girdi. Bende ilk gün izleyenlerdendim. Kitap fazlasıyla etkilemişti beni. Filmde öyle oldu. İlk yarısı ortalama olsada ikinci yarısı çok çok güzeldi. Hele o son sahne...Emilia ve Sam'in oyunculuklarını da beğendiğimi belirtmem gerek. Özellikle Emilia...kıyafetleri ve ayakkabıları hayal ettiğimden daha güzeldi. Yılın filmi olmasa da güzel bir kitap uyarlaması olduğunu söyleyebilirim.


Bu nedenle filmi yeni izlemişken Senden Sonra Ben'i ayrı bir merakla elime aldım. Başlamadan önce 'Will'in olmadığı bir kitap nasıl olabilir ki?' diye düşünüyordum. Herhalde Lou da aynı düşünceler içerisindeymiş...Will'siz bir yaşam...
Kitabımız bir buçuk yıl sonrasıyla başlıyor. Lou, Will'in isteği ile Paris'e gittikten sonra orada dokuz ay kalır. Bir barda işe girmiş, gezmiş, farklı insanlarla tanışmış ve yeni yemekler yemiştir. Daha fazla bunu yapamayacağını hissettiğinde ise eve dönmüştür ve o sıralarda Will'in avukatı onu arar. Ona bıraktığı parayla artık bir şeyler yapmasının vakti gelmiştir. Kendine Londra'da bir daire alır ve havaalanındaki bir barda işe girer.

Yaşıyordur ama hissetmiyordur. Ev ve iş arasındaki rutinde, bir yerlerde kendini kaybetmiştir. Sadece yaşamını idame ettirmeye çalışıyordur. Neşesi, vintage kıyafetleri...Will'in ölümüyle birlikte bir yerlere gömülmüştür. Daha sonra ucuz atlattığı bir kaza hayatına yeni birilerinin dahil olmasına neden olur. Üstelik biri Will ile bağlantılıdır...Şahsen kitabın ilk yarısında bir hayal kırıklığı içerisindeydim ve okuyacağım en kötü devam kitaplarından biri olacağı endişesi taşıyordum ama sonra yavaş yavaş yazar olayları bağlantılı bir şekilde toparladı ve okurken, birden Lou'yu düşünmeye başladım. Hayatının daha iyi bir yere gittiğini görmek isterken buldum kendimi.

Belki başta belirtmem gerekirdi, Senden Önce Ben'de Will karakterine odaklanmıştım. Lou ve renkli kişiliği benim için Will'e aracılık yapıyordu. Belki de bu yüzden ilk kitabın sonunda fazlasıyla hayal kırıklığına uğradım ama bu kitapla Lou'yu benimsedim... Kitap boyunca o hangi moddaysa bende o moddaydım. Will ile ilgili 'yok artık' dedirtecek bir gelişme olsa da kitabın Lou'nun içsel yolculuğu etrafında döndüğünü belirtmem gerek. Tahmin ettiğimden daha çok sevdim. Beklentiyi olabildiğince aza indirgeyip öyle okumakta fayda var.

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

13 yorum:

 1. bak şimdi bende merak ettim bebek ya :) :* okuyum okuyum tatil kitabım olsun madem :)eline sağlık esracım :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne demek. Bende yorumun için teşekkür ederim 😘.

   Sil
 2. o yok artık dedirtecek gelişmeyi merak ettim.yoksa yaşıyor muymuş?

  YanıtlaSil
 3. Kitap seri şeklinde mi ilk kitabın adı nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senden Önce Ben ilk kitap. Senden Sonra Ben'de ikinci :).

   Sil
 4. Senden önce ben'ı az önce bitirdim. O hızla ve merakla daha gözümün yaşı kurumadan 2. Kitaptan tiyo aramaya başladım. Willin çocuğu var sanırım lou onunla tanışıyor. Bende Will iyi bir yerdeydi 2. Yi okumasam mi acaba ne dersiniz. Zihnimde böyle mi kalsa kitap hayal kırıklığı olurmus gibi geldi samimi fikriniz nedir

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Will ile ilgili bir şeyler görmek için okuyacaksanız kitabı okumayın derim.

   Sil
  2. daha öncede birisi benimle aynı fikri paylaşmış, aslında kitap biraz ticari açıdan düşünülmüş gibi, sonu bana çok saçma geldi okunabilir ama öyle ilki gibi damakta tadını bırakmıyor.

   Sil
  3. Katılıyorum yorumunuza. Nedense bestseller olmuş kitapların yazarları kendini tutamıyor, ticari kaygı peşine düşüyor.

   Sil
 5. Senden önce beni yeni bitirdim ve gerçekten hayal kırıklığına uğradım çünkü yazar kitabın arka tarafında mucizelerden bahsediyoken herşeyi bitirmesi gerçekten çok saçma geldi

  YanıtlaSil
 6. Senden önce ben'i film olarak izledim devamında will ile ilgili birşey yoksa okumayada gerek yok

  YanıtlaSil