Fangirl || Rainbow Rowell || Yorum


Künye

Kitabın Adı: Fangirl
Yazarı: Rainbow Rowell
Çevirmeni: Müge Kocaman Özçelik
Tür: Yeni Yetişkin
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 4.16/5
Benim Puanım: 4.5/5
Bu kitabı okumayı bir yıldır bekliyorum dersem yalan olmaz. Bunda Kitab-ı Sevda blogunun sahibi Merve Özcan'ın etkisi büyük. Pegasus Yayınları önce Eleanor&Park'ı çıkardığında Fangirl'ün çıkışı daha ileriki bir tarihte olacak diye endişelenmiştim ama geçtiğimiz haftalarda kitap elime geçinçe endişemin yersizliği anlaşıldı.
Öncelikle baskının güzelliği, orijinal kapağı ve bizimle beş ay gibi kısa bir sürede kitabı buluşturduğu için  yayınevine, daha sonra da kitabı keyifle okumamı sağlayan çevirisi için Müge Kocaman Özçelik'e teşekkürler.

Ana karakterdeki kızımız Cath tam bir Simon Snow fanıdır.

Burada fan kelimesinin özellikle altını çizmek istiyorum çünkü Cath o ifadeyi tam olarak karşılıyor. Simon Snow kim diye sorarsanız ünlü bir fantastik kitap serisinin ana karakteridir.

Cath ve tek yumurta ikizi Wren çocukluklarından beri bu kitap serisinin hastasıdır. Seriyle ilgili aklınıza gelebilecek her türlü materyal ikizlerin ellerinde bulunur. Öyleki anneleri onları terk ettiğinde bu seri onlar için bir dayanak noktası olur. Özellikle de Cath için.
Büyüdükçe Wren'in hayranlığı azalsa da Cath, Simon Snow'a olan ilgisini korumaya devam eder. Hatta milyonlar tarafından okunan bir hayran kurgusu vardır Simon Snow ile ilgili.
Üniversiteye başlayacakları zaman Wren, Cath ile aynı odada kalmak istemez. Bu ve bunun gibi benzer durumlar sonrasında Cath, kendini iç dünyasına ve hayran kurgusuna kaptırır. Üstelik hayran kurgusu yazmakta da oldukça iyidir. Gerçek hayatta yaşamadığı ama kurgusunda yazabildiği romantik sahnelerde bile...
Cath, Wrensiz kendi hayatına başlayabilecek midir? Peki ya kendi hikayelerini yazmaya hazır mıdır? Daha önce hiç hissetmediği bir duygu olan aşkı da unutmamak gerek.

Benim beğeniyle okuduğum kitaplardan biri oldu Fangirl. Özellikle Cath bana Alacakaranlık furyasındaki hallerimi hatırlattı ki bunu bir artı olarak söylüyorum. Carry On'u sabırsızlıkla bekliyorum. Hem Fangirl'ü hemde Eleanor&Park'ı şiddetle öneririm.


Share this:

, , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder