Yüreğime Doğ || Berrin Karapınar || YorumKünye

Kitabın Adı: Yüreğime Doğ
Yazarı: Berrin Karapınar
Tür: Günümüz - Aşk - Genel Kurgu
Yayınevi: Müptela Yayınları
Puanım: 4.5/5


"Okyanusun ortasında iki yabancı gemiydik.Kendi rotamızda giderken fırtına çıktı, yan yana geldik.Kurtulmak için birbirimize yardım etmek zorundaydık, yoksa batacaktık."

Yepyeni bir kitapla merhaba :). Yayınevini takip edenler ya da yazarımızın sıkı takipçileri bilir. Yüreğime Doğ geçtiğimiz hafta raflarda yerini aldı. Aslında kitabı aldığım gibi okudum ama okuldan dolayı ancak yorum yazabiliyorum.

Yüreğime Doğ, Berrin Karapınar'ın çıkan ikinci kitabı. İlk kitabı Beni Özle Olur Mu?'yu henüz okumadım ama Yüreğime Doğ kitabına bayıldım!
Öyle böyle değil, çok çok sevdim. Kurgu, karakterler ve yazarın kurguyu ele alış biçimi çok güzeldi. Ayrıca kapağını da çok beğendiğimi belirtmeliyim.
Kitabın favorilerim arasına girdiğini de söylemem gerek. İlk okuduğum Berrin Karapınar kitabı ama son olmayacağı kesin.Biraz konusundan bahsedersem, ana karakterdeki kızımız Simay gerek polis oluşundan gerek geçmişte yaşadıklarından dolayı sert bir mizaca ve güçlü bir karaktere sahiptir. Ayrıca oldukça başarılı bir polistir. Erkeklerle kadınların eşit olduğu düşüncesini savunur. Hatta kadınların bazı konularda erkeklerden daha iyi olduğunu.
Bu nedenle bilhassa Arap'lardan nefret etmektedir. Çünkü hem geçmişte çok sevdiği birini üzmüşlerdir hemde kadınların geri plana atılmasından ve çok eşliliklerinden nefret ediyordur.  Ancak hayatı alt üst olmak üzeredir. Ona yardım edecek olan kişi ise nefret ettiği Arap'lardan biri olan Omar Borkan Al Fayed'den başkası değildir!


"Her zaman güzel kokuyorsun, yeni açmış bahar çiçekleri gibi. Koklarsın için bayılır ama yine de derin bir nefes alıp kokuyu içine çekersin, sonsuza kadar yüreğinde hapsetmek istersin, işte böylesi inanılmaz cezbedici bir kokun var."


Borkan, Arap yarımadasının en zengin ülkelerinden biri olan Kuveyt'te, ülkenin en zengin ailelerinden birinin oğludur. Elbette bu yaşına kadar zenginliğin getirdiği nimetlerden faydalanmıştır ama kendini yetiştirmiş biridir. Özellikle ülke dışındayken yaşadığı deneyimler ona tecrübe olarak geri dönmüştür. Simay'ı ilk olarak Türkiye'de bir tatil beldesinde görür. Simay'ın ona karşı takındığı umursamaz tavırdan dolayı fazladan Borkan'ın ilgisini çeker.
Bir kaç kere aynı ortamda bulunmalarına rağmen asıl olay Kuveyt'te patlar. Yaşanılan durumlar sonucu Simay'ın başı derde girdiğinde bulabileceği en iyi çözüm Borkan'dan geçmektedir...

Bir tarafta Arap'lardan nefret eden ama öğrendikleri sonucunda onları hayatına alması gereken bir kız, diğer tarafta ailesinin baskılarından boğulan bir adam.
Bir yardımla başlayan bu ilişki onları bilmedikleri bir yola sürüklerken zorlu bir süreç onları bekliyordur.Kitabın konusunu biraz muğlak bıraktığımın farkındayım ama özellikle öyle yaptım. Çünkü kitapta geçen olaylar ve açığa çıkan sırlar nedeniyle bahsedeceğim en ufak bir şey bile spoiler olabilir. Ayriyeten düşüncelerinize ket vurmak istemedim. Sizin okuyup yaşamanız gereken bir kitap. Her sayfası dolu dolu. Bazı yerlerde yazarımızın güzel ve yerinde tenkitlerde bulunduğunu da belirtmeliyim. Çölde geçen sahneler favorilerimden ayrıca.

Ne yalan söyleyeyim okumaya başladığımda daha basit bir kurgu bekliyordum ama Yüreğime Doğ'un basitlikle alakası yok. Her sayfası ayrı ayrı düşünülüp yazılmış. Adı, kapağı, konusu, karakterleri ve olaylar hepsi bir bütünün içinde. Hele yazarımızın bulunduğu tenkitler... Benim gözüm kapalı önerebileceğim bir kitap. Günümüzde geçen bir masal gibi ama daha gerçekçi. Eminim keyifle okuyacaksınız.


Bu arada yazarımızın Yüreğime Doğ için verdiği ikinci imza benim ;).


Bu arada küçük de bir sürprizim var. Bir Otakunun Dünyası ile bir araya geldik ve Müptela Eden Kitaplar adına Berrin Karapınar ile bir sohbet gerçekleştirdik. Dilerseniz buradan izleyebilirsiniz. Yorum bırakırsanız çok memnun oluruz :).

Share this:

, , , , ,

Yorumlar

3 yorum: