Şahmeran (Yabancı) || Öznur Yıldırım || Yorum


Künye

Kitabın Adı: Şahmeran
Yazarı: Öznur Yıldırım
Seri Adı: Yabancı
Seri Sıralaması: 1/3
Tür: Dram - Yeni Yetişkin - Gerilim - Aşk
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 4.26/5
Benim Puanım: 4.7/5
"Rengi, kan rengiydi. Rengi, kaybın rengiydi. Rengi, bir cinayetin rengiydi."Söze nereden başlasam bilemiyorum. Aslında kitap ilk çıktığı günlerde elime geçmişti ancak sindirerek okumak istedim. Wattpad'de yayımlandığı dönemde de severek okumuştum ama sonuçta kitap olarak okumak farklı bir durum.

Yazarımız ufak değişiklikler yapmış ancak hikayenin asıl ilerleyişine dokunmamış. Ama değişikliklerden söz etmeden önce kitap hakkında bir fikri olmayanlar için kısaca konusundan bahsedeyim.Ana karakterdeki kızımız Doğa Güngör  hayatı altüst olmadan önce lise son sınıf öğrencisidir. Boş vakitlerinde ya kitap okuyor ya da en yakın arkadaşı Umay ile takılıyordur. Doğa için üzgün ve yalnız bir karakter dersek yanlış olmaz. Çünkü gerçekten öyle. Bunda çocukken babasıyla ilgili şahit olduğu durumun etkisi büyük. Gördüğü şey onu o kadar etkiler ki bu abisi Atalay'la olan ilişkisine de olumsuz olarak yansır. Tabi asıl kopma noktası Levent Çağıran'ın ölümüyle yaşanacaktır.

Ana karakterdeki adamımız...Ediz Çağıran...babasının oğlu...bir katil...ama ondan önce hayatı yarım kalmış biri.
Kendisinin doğumu sırasında annesi ölmüştür. Bu olay o kadar içine işlemiştir ki bir kaç bölümde doğuştan katil olduğunu bile söyler. Tabi bu kaybından dolayı babasını hayatının merkezine almıştır. Babası gibi başarılı bir avukat olmak en büyük ideallerinden biridir. Zaten Bilkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisidir. Ancak, babasını da kaybettiğinde geriye önemli olan tek bir şey kalır...o da intikam.

Babasını öldüren polis Atalay Güngör'den ve babasının adına leke sürenlerden intikamını alacaktır.  Bu yoldaki kurbanlarından biri ise Doğa Güngör'dür...Kitapta yapılan ve yapılmayan değişikliklere gelirsek, yazarın Wattpad'de yayımladığı son bölüm olan Kafes'de bir rüya sahnesi vardı. O rüya sahnesini kitabın başına eklemiş. Doğa'nın yaşını 18 yapmış. Bazı yerlere ek cümleler ve betimlemeler eklemiş ki hikaye daha da dolgun bir hale gelmiş. Ayrıca tartışmalara neden olan o replikler yoktu.
Değişmesini istediğim ama değişmeyen bir şey vardı ki o da Hatay'da geçen sahneler. İlk başta kabul edilebilir bir yönü vardı fakat mantıksız bir şekilde çok uzadı Doğa ve Ediz'in orada kalma nedenleri.

Bunun dışında ilk okuduğumdaki gibi keyifle okudum kitabı. Wattpad hikayelerinin içinde kitap olarak basılmayı en çok hak edenlerden biriydi Yabancı. Pegasus Yayınları gibi kaliteli bir yerden çıktığı için de sevindim. Öznur'un kalemi gerçekten güzel. Umarım kendini geliştirmeye devam eder. İkinci ve üçüncü kitap için neler planlıyor merak ediyorum. Özellikle final...

Kitabı okumak için aklında herhangi bir ön yargı ya da şüphesi olanlar bunları bir kenara bırakıp kitabı okumalı derim.Share this:

, , , , , , , , , , ,

Yorumlar

2 yorum:

  1. hem kırmızı yazdığın notun hem can alıcı sözlerini bulup çıkarman.. yorumlarını beğenerek okuyorum bebek bil :) eline sağlık foton da harika renk katmış yoruma :* sena

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkür ederim bebek ♥. Bende senin yorumlarını merakla bekliyorum :-* .

      Sil