İzmir || Elif Ece Bıyıklı || YorumKünye

Kitabın Adı: İzmir
Yazarı: Elif Ece Bıyıklı
Seri Adı: İzmir
Seri Sıralaması: 1/2
Tür: Genç Yetişkin
Yayınevi: Müptela Yayınları
Puanım: 4.5/5
"Hangisi daha kötü bilemiyorum. İşte bu yüzden yazmak istiyorum biraz da. Çünkü eğer yazarsam hiçbir şey silinemeyecek. Sonsuza kadar sadece benim zihnimde, yalnızca benim bildiğim şekilde kalmasındansa, kelimelere dönüşüp sayfalara kazınsın daha iyi."


Kitabı çok ama çok sevdim. Öyle böyle değil. Başlamadan önce kitaba dair tek bildiğim şey yazarımızın 16 yaşında olduğuydu. Aklımda biraz soru işaretleri olmadı değil bu yüzden ama daha ilk sayfadan itibaren bu soru işaretlerinin yersiz olduğu anlaşıldı.
Yazarımızın dili o kadar naif, güzel ve sade ki... Ergen olarak nitelendirdiğimiz hikayelerle alakası bile yok kitabın, baştan belirteyim.

Ana karakterdeki kızımız Gece Baygın yazarımız gibi 16 yaşında. Annesi ve babası boşandıktan sonra annesi ile yaşamak istediği için onunla birlikte İzmir'e geliyor. Okulu özel olduğu için direk İzmir şubesine kaydını aldırsa da sonuçta yeni bir şehir, yeni bir ortam ve yeni arkadaşlar. Tabi bir de Efe Parlar var...


"Korkmuştum ve gözlerimi kaçırmıştım. Bana bu şekilde bakmasını istemiyor, ona tutsak olmayı reddediyordum. Yörüngesinden uzak durmak istiyordum. Beni dünyadaki papatyaların arasında yalnız bırakmasını istiyordum. Burada çok dert vardı ama onun gezegeninde bunlar yok oluyordu..."


Gece, Efe'yi ilk önce müdürün odasında görür. Adı ve tavrıyla Gece'nin aklında yer etmiştir. Tabi başta biraz olumsuz olarak. Ara ara Gece'nin aklına gelse de Efe ya da gözüne çarpsa da,  okulda gerçekleşen talihsiz bir olay arkadaşlıklarının başlangıcı olur. Ve belki de sevgili olma yolunda ilk adımları...


"İnsanlar gerçek olmayan şeyleri rahatlıkla söyleyebilirken, en samimi duygularını dökerken çekiniyor. Çünkü o duygunun dışarıda zarar görmesinden korkuyor.Sen anladın işte. İki kelime ve altı hece..."


Tam genç-yetişkin türünde bir kitap. Yazarın dili ve konuyu işleyiş biçimi çok hoş. Yaşına uygun ama edebi. Taptatlı bir hikaye. Kitabın konusundan tasarımına her şeyiyle çok beğendim. Biraz İpek Ongun havası var. Bu da olumlu yönde etkiledi beni. İpek Ongun'un da kalemini çok severim çünkü.

Bir genç kızın tüm samimiyetiyle yaşadıklarını ve hissettiklerini okuyacağınız bir kitap. Bir de ilk aşkını.


"Öyle güzelsin ki..." dedi. "Yaklaşmaya korkuyorum." Gülümsedim ve daha da yaklaşmasına izin verdim. "Öyle büyüleyicisin ki, her anımda büyülenmek istiyorum. Gözlerimi kapattığımda dahi..." Burnunu burnuma değdirdi ve nefesini dudaklarıma üfledi. Yine havanın etkisi ile soğumuş alnını alnıma bastırdı. "Öyle sarhoş edicisin ki..." dudağım ile burnum arasında çıkan küçük gamzenin üstüne çok kısa süreli bir buse bıraktı. "Hiç ayrılmak istemiyorum."Kitabın sonlara doğru bir kaç bölümünde ağlama noktasına bile geldim. Kitap beni nasıl içine çekmişse. Ayrıca yazarımız aralara şarkı listeleri eklemiş konunun ilerleyişine göre. Şarkıların çoğuna bayıldım. Ayrıca bölüm başlarında bölüm adı yerine temsili resimler vardı, çok tatlı buldum. Kesinlikle önereceğim bir kitap. Her şeyiyle çok güzel. Okurken bir çok yere post-it yapıştırdım. Aşağıya da fotoğrafını ekliyorum.
İkinci kitabı sabırsızlıkla bekliyorum. Gece ve Efe karakterlerini çok sevdim. Umarım yazarımız kalemini geliştirmeye devam eder. Ve yazıyı da son bir alıntı ile bitiriyorum."Yetinemiyorum. Öyle güzel giriyorsun ki kanıma, tıpkı sabahları beş dakika daha uyumak isteyen ilkokul çocuğuna dönüyorum. Beş dakika daha istiyorum. Yetinemiyorum. Nefeslerinin arasında fısıldayarak konuşuyordu. Öyle bir büyüydü ki bu, ruhumu okşuyordu. Bu duygu. Bu duygu."

Share this:

, , , , ,

Yorumlar

15 yorum:

 1. bebeğim muhteşem ya duygu yüklü bi yazıydı severek okudum :* bizimkilerde boşanalı çok oldu okumak istiyorum kendimden bi şey bulurum gibi geldi yüreğine kalemine sağlık :* sena

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene çok sevindim ♥. Bizimkiler de ben ilkokuldayken boşandı. Kızın da aynı durumda olduğunu öğrenince ayrı bir merakla okudum. Çok teşekkür ederim ♥.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Güzeldi gerçekten. Yazarın yaşı da düşünüldüğünde :).

   Sil
 3. Canım ya senden bir şey rica edebilir miyim? Yazin cidden harika olmus.cok beğendim. Sayende kitabi alip okudum. Fakat kitap arkadasimindi bende ayracini yirttim :( aynisini yapmaya çalışıyorum. Mümkünse arka tarafini bana cekip atabilir misin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmene çok sevindim :). Şu an evde değilim ama iki ya da üç saat içinde evde olurum. O zaman atsam olur mu :)?

   Sil
  2. Yalnız buradan paylaşamıyorum. Mail adresini verirsen daha iyi olur :).

   Sil
 4. cok guzexeeelll bır kıtaptı ınsallah serılerı de cıkar

  YanıtlaSil
 5. ece bıyıklıya burdan sesleniyorum serılerını cıkarsın lutfen

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal medya hesaplarından ulaşmanız daha iyi olur. Buraya bu tarihlerde bakacağını sanmıyorum ☹️.

   Sil
 6. hayatımda okudugum en guzel kıtaptı ❤❣💔💓😂😁😃😀☺😆😆😐😐😅😅😅😆😐😐


  YanıtlaSil
 7. ayrıca size sormak istedigim bir soru var siz elif ece bıyıklı nın arkadası mısınız?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayır, değilim. Kitabı beğenen bir okuyucu sadece :).

   Sil