Ev Kızı Evren || Filiz Şakar || Yorum
Künye

Kitabın Adı: Ev Kızı Evren
Yazarı: Filiz Şakar
Seri Adı: Altın Günü
Seri Sıralaması: 1
Tür: Polisiye - Mizah
Yayınevi: Müptela Yayınları
Puanım: 4.5/5


Bir kitap yorumu ile merhaba :). Yine çok güzel bir kitapla karşınızdayım. Üstelik bu seferki güzelliğin sahibi bir Türk yazar. 
Wattpad okuyucuları ve kitap bloggerlarının bir çoğu onu biliyor olsa da yeni tanışacaklar için de beğenileceğini düşündüğüm bir kalem Filiz'in kalemi. Kitabın The wattys 2015 kazananı seçildiğini de belirteyim. 


Aslında Evren için her şey olağan seyrinde ilerliyordur aldığı kargoya kadar. Aldığı kargoda bir davetiye vardır. Ev Kızı Evren blogunun sahibi olarak Bestseller Yazarları Konferansına davet edilen bloggerlardan biridir. Büyük bir heyecanla konferans takvimini incelerken 5.günün etkinlikleri arasında Tess Gerritsen'ın da katılacak olduğu bir kokteyl görür ve çıldırır! Tess Gerritsen... Evren'in delicesine hayran olduğu yazar... Ve ne yapıp edip bu etkinlik için ailesinden izin alır. 

"Etkinlik gününe kadar, toplamda,
54 kez ev süpürür.
316 adet tabak yıkar.
32 çeşit yemek yapar.
765 tane çamaşır asar.
87 pantolon ütüler.
Ve annesi 1587 kez 'Yat artık!' der."


Bir şeyi rahatlıkla söyleyebilirim ki kitabın kilit noktası Evren'in bir ev kızı olması. Bu özelliği onu diğer karakterlerden ayırıyor. Çünkü genellikle yazarların çoğu (yerli veya yabancı fark etmiyor) erkek ve kadın karakterleri belli bir kalıba oturtmuş durumda. 
Ama Evren öyle bir karakter değil. O bizim gibi bir kız. Kendi halinde bir ailenin tek çocuğu. Ev işlerinde ustalaşmış durumda. Mutfağa karşı duyduğu ilgiye değinmiyorum bile. Bir de kitapları var hayatında. Daha ne olsun?


"Ben bir masal kahramanı değilim. Hiçbir zaman da olmayacağım. Ben bir ev kızıyım. Gerçeğim. Hem de Külkedisi'nin, Rapunzel'in, Pamuk Prenses'in olamayacağı kadar gerçeğim. Hayatınızın hiçbir anında onları göremezsiniz. Ama beni görebilirsiniz. Belki kız kardeşinizimdir. Ya da bir arkadaşınız.
Ya da siz...
Oradayım. Hemen yanı başınızda..."


Fakat bu durum Bestseller Yazarları Konferansında değişecektir...

Konferans için kaldığı otelde tanıştığı Hazal ile Tess'in katılacağı kokteyle kadar birlikte vakit geçirirler. Kokteyl günü bir aksilik yaşasalarda Tess için bunun da üstesinden gelinir. Yalnız Evren'in beklediği kavuşmanın sonu hüsran olacaktır.
Kokteylin yapıldığı salona girdiğinde Tess'i fark edip peşinden gider. Bir ara gözden kaybetse de duyduğu sesleri takip ettiğinde onu bir koridorda yerde yatarken bulur. Ölmek üzeredir...

Katil, Evreni olay yerinde bırakıp kaçar. Yalnız, gitmeden önce ona bir kalem bırakır. Tess, Evren'in kollarında ölmüştür. Ve polis Evren'i o halde bulur...
Neyseki Evren oradan kaçmayı başarır yeni arkadaşı Hazal'ın desteği ile. Ve katili bulacağına dair kendine bir söz verir. Bu yoldaki en büyük destekçisi yine Hazal olacaktır...

Beklediğimden çok daha iyiydi! Bir ev kızı sevdiği yazarı kaybedip onu öldürmekle suçlanırsa ve bu yüzden kitaplarından ve evinden uzaklaşmak zorunda kalırsa...korkun ondan ;).
Macera ve mizah dolu bir yolculuk. Her sayfayı ayrı bir merakla çevireceksiniz.
Kitabın dış cildi, iç cildi, baskısı ve ayracına da aşık oldum diyebilirim. Biraz bile merak ettiyseniz alıp okuyun :).
Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

6 yorum:

 1. ya çok güldüm var ya :D 382 kez ev süpürdü 1571 kez annesi yat artık dedi :D tanıtım için eline sağlık bebek :):* sen oku dersinde okunmazmı hiç :) (bir dost***sena baktı)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya çok alıştım yorumlarına Sena. Arıyorum her yazı yayımladıktan sonra :D. Beğenmene sevindim♥.

   Sil
 2. Bayıldım bu kitaba 181 deyim.Okuyasım yok bitmesin diye :D Daha çok kız tarzı gibi duruyor dışından ve içinden ama alakası bile yok.Sürükleyici,merak uyandıran ve tanımlayamayacağım birkaç yüz kelime.. Kesinlikle okuyun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi Ahmet? İyiki yorum bıraktın. Beğenmene çok sevindim. Yazarımızla da paylaşacağım :D.

   Sil
 3. Bu kitabın ikincisi çıkarsa yüzde yüz okuyacağım.Harika bir kitap.Herkese şiddetle tavsiye ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman güzel haberi vereyim 🤗. 2.kitap Has Kız Hazal yazılıyor şu an 😇.

   Sil