Ben Earl ve Ölen Kız || Jesse Andrews || Yorum
Künye

Orijinal Adı: Me and Earl and the Dying Girl
Yazarı: Jesse Andrews
Çevirmeni: Sevinç Seyla Tezcan
Tür: Genç - Yetişkin
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 3.59/5
Benim Puanım: 4/5


Yeni bir kitap yorumuyla merhaba :). Bu sefer kitap dünyasında çok konuşulan bir eserin yorumuyla geldim sizlere.
Açıkçası benim sabırsızlıkla beklediğim bir kitap değildi Ben, Earl ve Ölen Kız. Hatta olumlu yorumların yanında bir çok da olumsuz yorum gördüğüm için sıfır beklentiyle okudum diyebilirim. İyiki de öyle olmuş. Bu arada kitabı Aydın Sönmez ile okuduk. Onun yorumuna da buradan bakabilirsiniz :).

Öncelikle Aynı Yıldızın Altında gibi bir kitap değil onu söyleyeyim. Bir başka şey ise arka kapağında yazan cümlenin aksine ölüm hakkındaki en komik kitap hiç değil. Daha çok birinin hayatından okuduğumuz bir kesit gibi. En azından bende öyle bir his bıraktı.

Anlatıcımız Greg Gaines o yıl lise son sınıfa geçmiştir. Kızlarla ilgili başarısız deneyimlerinin yanında pek arkadaşı olduğu da söylenemez. Çünkü Greg kimseyle arkadaş olmak istemiyordur. İstisna sayılabilecek biri varsa o da Earl Jackson'dır. Greg arkadaşlıklarını 'iş arkadaşlığı' olarak değerlendirir. Bugüne kadar genellikle video oyunları, film izlemek ve film çekmek için görüşmüşlerdir. Ancak Ölen Kız ikisini de biraz etkileyecektir.


Greg  Ölen Kız ile (Rachel Kushner) bir yahudi okulunda tanışmıştır. Başarısız Kız Tavlama taktiklerinden biri sonucu Rachel ile konuşmuştur. Yoksa asıl ilgilendiği başka bir kızdır. O kız ile olmayınca Rachel ile de iletişimi keser. Daha sonra son sınıfın ilk günü Rachel'ın akut miyeloid lösemiye yakalandığını öğrenir. Annesinin zoruyla da arkadaş olmaya itilir desem yanlış olmaz.

İşte böyle başlar Greg, Earl ve Rachel'ın hikayesi.


Kitabı benzerlerinden ayıran yönü Greg'in bir anti-kahraman olması. Çünkü Rachel'ın durumuna karşı herhangi bir duygu belirtisi göstermiyor. Gayet boş. Hastalıktan doğan bir aşk da yok. Bu yönden kitabı realistik buldum ve böyle olması çok hoşuma gitti klasiklikten çıkmış. Yer yer güldüğünüz sahneler de yok değil.

Çok akıcı bir kitap. Bir gün gibi bir sürede bitirdim diye hatırlıyorum. Kitabın dış kapağından iç baskılarına ve çevirisine kadar her şeyi harika. Çeviri için ayrıca ellerine sağlık Sevinç hanımın. Kitaplığımın en güzel köşesinde duracak kitaplardan biri. Yalnız yukarıda da dediğim gibi büyük bir beklenti içine girmeden okuyun. Daha keyifli olacağına inanıyorum.

Share this:

, , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder