Külkedisi Uyurken || Kristina Ohlsson || Yorum


Künye

Orijinal Adı: Askungar
Yazarı: Kristina Ohlsson
Çevirmeni: Zeliha Babayiğit
Tür: Polisiye
Yayınevi: Pegasus Yayınları
Goodreads Puanı: 3.78/5
Benim Puanım: 3.4/5Yeni bir polisiye kitapla merhaba. Hemde bir İsveç polisiyesi ile :). Külkedisi Uyurken Pegasus Yayınlarının şubat kitaplarından. Yazarın biyografisini gördüğümden beri merak ettiğim bir kitap Külkedisi Uyurken.

Yazarımız daha önce Ortadoğu çatışmaları ve AB'nin dış politika uzmanı olarak Dışişleri Bakanlığı'nda ve İsveç Savunma Bakanlığı'nda çalışmıştır. Aynı zamanda şu an İsveç Ulusal Polis Kurulu'nun güvenlik politikaları analistidir.
Külkedisi Uyurken ilk kitabı olup bu kitapla Gold Pocket Ödülü'nü kazanmıştır.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümü öğrencisi olduğum için kitaba ekstra bir merakla başladım.

Benim İsveç polisiyesi olarak okuduğum ilk kitaptı (Stieg Larsson'ın Milenyum serisini okuma şerefine erişemedim henüz) . Bunu özellikle belirtiyorum çünkü eğer daha önce İsveç polisiyesi okumadıysanız istemsiz olarak kitabı okurken Amerikan polisiyesi ile karşılaştırma yapmaya kalkabilirsiniz. Ben yaptım, siz yapmayın sakın.


İlk çocuk İsveç'te yağmurlu bir yaz gününde trenden kaçırılır.

Stockholm'e giden tren bir problemden dolayı Flemingsberg de bir kaç dakika durmak zorunda kalır. İlk kaçırılan çocuğun annesi o arada trenden inip bir telefon konuşması yapmak ister. Ancak konuşması bittikten sonra bir kadın tarafından oyalanır ve treni kaçırır. Neyseki trendeki kondüktörlere haber verilir. Stockholm'e de az bir mesafe kaldığından dolayı anne taksi ile gider  ama ne yazık ki istasyona vardığında kızını bulamayacaktır.

Alex Recht ve ekibi olay yerine vardığında ve anne ile konuştuğunda çocuğu sağ salim bir şekilde bulacaklarını düşünmektedirler. Uzun zamandır İsveç bir seri katil vakası ile karşı karşıya kalmamıştır çünkü. Fakat olayın üstünden 24 saat geçtiği halde hiçbir iz bulamazlar. Eğer ellerini çabuk tutmazlarsa başka cinayetler de olacaktır.

Düşündüklerinden daha zorlu bir vaka onları bekliyordur...


Yazarın ilk kitabı olduğu için eksiklikleri olsa da akıcı bir kitaptı. Merak unsuru üst seviyede tutulabilmiş hemen hemen. Polisiye severlere önerebileceğim bir kitap kesinlikle.

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

2 yorum: