Injustice || Tanrılar Aramızda Cilt 1-2 || Yorum


Yaaa ben bu zamana kadar nasıl okumadım bu çizgi romanları?! Injustice Tanrılar Aramızda Cilt 1-2'yi ve İkinci Yıl Cilt 1'i Ankara fuarında aldım aslında ama bugüne kadar hep beklettim. Şimdi okumamın sebebi de 25 Martta vizyona girecek olan Batman vs Superman Dawn of Justice'in vizyona girecek olması. Elimde okunmamış tek çizgi romanlar olunca :). Bu yazıda Tanrılar Aramızda Cilt 1-2'yi yorumlayacağım. Başka bir başlıkta da İkinci Yıl Cilt 1'i.Künye

Orijinal Adı: Injustice: Gods Among Us Volume 1
Yazarı: Tom Taylor
Başlıca Çizerleri: Jheremy Raapack, Mike S. Miller
Çevirmeni: Tulgan Köksal
Tür: Çizgi Roman
Yayınevi: Çizgi Düşler
Goodreads Puanı: 4.16/5
Benim Puanım: 4/5


Sıkı bir takipçi olmadığım için Injustice'in oyunu olduğunu ve bu çizgi romanda geçenlerin oyunun başlangıcından öncesini anlattığını çizgi romanlara başlamadan hemen önce öğrendim ve bir ön yargı olmadı değil işin içinde oyunun da bahsi geçtiği için ama tek kelimeyle muh-te-şem-di!

Çizgi roman okumuyordum da film izliyordum sanki. Öyle bir akıcılık, öyle bir heyecan.
Sayfaları nasıl çevireceğimi şaşırdım bir an önce bir sonraki çizgi romana geçicem diye.


Birazcık konusundan bahsedecek olursam, Batman ile klasik kovalamacalarından sıkılan Joker yönünü Metropolis'e çevirir. Bu seferki oyununda bir şehri gözden çıkarmıştır ama Batman ile olduğu gibi bundan kurtulamayacaktır.

Superman'in bu hayatta en çok değer verdiği kişiyi, Lois Lane'i kaçırır. Ne yazık ki bu sefer kurtulacak kadar şanslı değildir... Üstelik Metropolis de yok olacaktır
Superman Lois'i ve doğmamış çocuklarını kaybettiğinde kendini de kaybeder. Şehrini ve insanlarını bile kaybetmiştir. Süper kahramanlık olayına son verip dünyaya hükmetmeye karar verir.

Bundan sonra kötüleri yok edecek, savaşan hükümetlere diz çöktürecek ve gerekirse kendisine karşı çıkanları öldürecektir. Tabi tüm bunları yaparken Justice League üyelerinin de bir çoğunun desteğini alır. Özellikle Wonder Woman'in...

Vallahi hemcinslerimden korkulur. Hele süper güçlere sahip olanlarından ekstra korkulur. Kadın resmen Lois'in ortadan kaybolmasını bekliyormuş. Okurken baya sinir oldum kendisine.

Neyseki Batman Superman'in karşısında durur ama savaş kapıdadır...


Künye

Orijinal Adı: Injustice: Gods Among Us Volume 2
Yazarı: Tom Taylor
Başlıca Çizerleri: Mike S. Miller, Tom Derenick, Bruno Redondo
Çevirmeni: Tulgan Köksal
Tür: Çizgi Roman
Yayınevi: Çizgi Düşler
Goodreads Puanı: 4.34/5
Benim Puanım: 5/5


İddia ediyorum ilkinden çok çok daha iyiydi! Ve daha kalın. Okumaya doyamadım.
İlki de iyiydi. Hatta beklemediğim ölümler oldu ama Cilt 2'nin işleyişi bambaşka olmuş. Hikaye gittikçe derinleşip daha karanlık ve içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Superman'e biraz üzülmedim değil ama son sahnede Batman'e yaptığı şey kalbimi kırdı.

Bunun konusundan çok bahsetmeyeceğim çünkü Cilt 1'i hâlâ okumamış olup da bu yazıya denk gelecek biri olabilir.

Superman'in hükümdarlığı resmen başlamıştır.
Yalnız Adaletsizliğe karşı verdiği savaş karanlık ve acımasız bir yola girmiştir. Joker'in hain planından beri kendinde değildir Çelik Adam'ımız. Tabi kendinde olmayışı bazılarının işine gelir.

Batman ile aralarındaki arkadaşlık ise bitmiştir. Superman Batman'i kamuoyuna terörist ilan edecek kadar kendini kaybetmiş vaziyettedir.
Ve bu sefer savaş Tanrılar arasında olacaktır...


Injustice ile ilgili kesin olarak söyleyebileceğim bir şey var ki o da ne kadar beklenmedik ve macera dolu olduğu. Yukarıda yazdıklarım olayların yarısı bile değil. Neler neler oluyor. Hiçbirini de tahmin edemedim. Kesinlikle pişman olmayacaksınız. Mümkün olan en çabuk şekilde okuyun derim.
Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

8 yorum:

 1. Filmlerini seviyorum ama çizgi romanlarını bende okumamıştım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eğer ilginizi biraz bile çektiyse mutlaka okuyun derim :) .

   Sil
 2. Catwoman varmı biri var demişti ama ? :)

  YanıtlaSil
 3. Cilt 1'de superman jokeri öldürmüyor muydu? Orada çok şaşırmıştım ben

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, öldürüyor. Spoiler olmasın diye yazmamıştım ama :D. Bende çok şaşırmıştım. İkinci Yıl Cilt 2 daha da efsane bence. Superman tam bir diktatöre dönüşüyor.

   Sil
 4. İlkini okudum ve harikaydı neyse esas sorum ikinci sayının ne olduğunu arıyordum da iki tane ikinci yıl var ne alıcagımı tam olarak anlamadım yani ikinci yılımı yoksa ikinci ciltimi almalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birinci yıl cilt 1 ve 2'yi okuduysanız İkinci yıl cilt 1'i okumalısınız önce :).

   Sil