Ön Gösterimlerim || Mısır Tanrıları (Gods of Egypt) || YorumKünye

Yapım: 2016 ABD

Tür: Aksiyon - Fantastik - Macera

Süre: 100 dakika

Yönetmen: Alex Proyas

Oyuncular: Gerard Butler, Brenton Thwaites, Nikolaj Coster-Waldau, Geoffrey Rush, Elodie Young

Senaryo: Matt Sazama, Burk Sharpless

Yapımcı: Alex Proyas, Basil Iwanyk
Muhteşem bir filmin yorumuyla geldim size!

Dün akşam Beyazperdeden Hande Kara'nın daveti ile  ÖzdilekPark'ta  Mısır Tanrıları'nın  ön gösterimine katıldım. Davet için hem Beyazperde ekibine hemde Hande Kara'ya teşekkürler.

Açıkçası filmin nasıl olacağı konusunda biraz endişeliydim. Çünkü fragman görsel efektler konusunda çok şey vaat etse de oyuncular filmi kaldıramayacakmış gibi bir izlenim bırakmıştı bende. Ancak edindiğim izlenimin tam tersi oldu. Film gerçekten çok iyiydi. Özellikle mitolojiyi ve aksiyonu seviyorsanız. Ben ikisinide seviyorum.

Filmimiz Horus (Nikolaj Coster-Waldau)'un taç giyeceği gün ile başlıyor. Tacı babası Osiris'ten  devralacaktır. Fakat tören sırasında amcası Set (Gerard Butler) gelir. Kötülük Tanrısı Set  düzenlediği bir oyunla İyilik Tanrısı olan kardeşi Osiris'i öldürüp tacı ele geçirir. Yeğeninin ise gözlerini çıkarıp sürgüne gönderir. Şimdi dünyayı ele geçirebilecektir. Tabi Set'in bu düşmanlığının bir temeli var.Zaman'ın başlangıcından, evrenin oluşumundan sonra tanrılar hükmetmek üzere insanları yaratmıştır. Işığın Tanrısı Ra (aslında orijinalinde olduğu gibi Güneş'in olarak çevirilseymiş daha iyi olurmuş) oğlu Osiris'i Mısır Kralı yapmış diğer oğlu Set'i ise çöle hükmetmek üzere göndermiştir. Takdir edersiniz ki biri Nil'in kıyısında güzellikler içerisinde yaşarken diğeri çölde hiçliğin ortasında yaşamaktadır. Zaten Habil ile Kabil'den gelen bir durum kardeşe ihanet.

Set, evreni yıkım ve kaosa sürüklerken Horus'un bir an önce onu durdurması gerekmektedir ve bunu yaparken de bir faniden yardım alacaktır.


Sol baştan: Set, Bek ve Horus .


Burada hikayenin diğer yüzü Bek (Brenton Thwaites) giriyor devreye. Bir önceki cümlede bahsettiğim fani oluyor kendisi. Hırsızlığı neredeyse meslek edinmiş, sevdiği kıza her şeyin en iyisini sunmak isteyen, dualarına cevap alamadığı için tanrılara inanmayan bir genç. Ancak sevdiği kızın hayatı söz konusu olunca Horus'la bir anlaşma yaparlar ve böylelikle maceramız başlar.
On numara beş yıldız bir filmdi. Konu zaten mitolojiden alınma, temeli sağlam. Oyuncular beklenenin üstünde bir performans sergilemiş. Özellikle Bek karakterine ve onu canlandıran oyuncuya bayıldım. Çoğu sahnesi baya eğlenceliydi. Gerard Butler'a da kötü adam rolü yakışmış. Ee aksiyon deseniz o da var. Görsel şovuna değinmiyorum bile. Merak edenler gitsin mutlaka. Bugün de vizyona giriyorken.Fragman


Share this:

, , , , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder