Kafes - Josh Malerman - Yorum

Künye

Orijinal Adı: Bird Box
Yazarı: Josh Malerman
Çevirmeni: Aslı Dağlı
Tür: Korku - Gerilim
Yayınevi: İthaki Yayınları
Goodreads Puanı: 3.95/5
Benim Puanım: 4/5
"Sakın Gözlerini Açma"


Yukarıda gördüğünüz üzere bende açmadım ;)).

İşin eğlencesi bir tarafa, yoruma nasıl başlasam diye düşündüğümde aklıma ilk gelen cümle 'kitaptan önce yazarını sevdim' oldu.

Ben kitabı ilk çıktığı zaman değil de tüyapta yazara imzalatırım bahanesi ile aldım. Böylelikle önce yazarla tanışmış oldum. Ve kendisine bayıldım! Acayip tatlı ve sempatik biri. Kitaba tarafsız başlamamda yazar oldukça etkiliydi bu yüzden. Bu arada kitabı okuyalı bir aydan fazla oluyor, onu da belirteyim.


Olayların başlangıç noktası Rusya, St.Petersburg. Daha sonra Amerika'ya doğru yayılıyor tabi. İnsanlar dışarıda gördükleri bir 'şeyden' dolayı delirip önce etrafındakilere zarar veriyor -ya da öldürüyor- daha sonra da kendilerini öldürüyorlar.


Olaylar, ana karakterimiz Malorie'nin olduğu bölgeye sıçradığında hamile olduğunu yeni öğrenmiştir. Ailesinden uzakta, yanında sadece kız kardeşi vardır.
İnsanlar evlerinin camlarını battaniye ile örtüyor, her türlü senaryoya karşı eve yiyecek depoluyor ya da güvenli olduğunu düşündükleri bölgelere gidiyorlardır. Bu olaylardan üç ay sonra, bir gün Malorie kız kardeşini kaybeder. Dışarıda gördüğü o şey yüzünden. Yapayalnız kalan Malorie'nin aklına gazetede gördüğü güvenli ev ilanı gelir. Riverbridge 20 dakika uzaklıktadır ve bu durumda Malorie'nin en iyi ve tek seçeneğidir...

Bölümler günümüz ve geçmiş şeklinde. Yukarıda bahsettiğim kısım 5 yıl öncesi, olayların başlangıcı. Günümüzde de 5 yıl sonrası anlatılıyor ve bölümler günümüz-geçmiş olarak devam ediyor.

Beklediğimden iyi bir kitaptı bunu söyleyebilirim. Öyleki okurken bol bol gerildim. Okuduğum süre boyunca izleniyormuşum gibi bir his vardı üzerimde. Evde yalnız olmak da tedirgin etti beni. Hadi küçük bir itirafta bulunayım bir de :). Yorum için kitaba tekrar bir bakayım dedim. İnceledim, bazı bölümlere tekrar baktım falan veee yine izleniyormuşum gibi bir his, bir ürperti...

Kitap aldığı ödülleri hak ediyor kesinlikle :)).

Benim için tek bir olumsuzluk oldu. O da kitabın sonu. Benim için bitmemiş bir kitap. Cevaplanmayan sorularım var. Biri çıkıp deseki 'Josh ikinci kitabı yazıyor' , benden mutlusu olamaz. Bu yüzden 5/4 .

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder