Erken Kaybedenler - Emrah Serbes - YorumKünye

Kitabın Adı: Erken Kaybedenler
Yazarı: Emrah Serbes
Tür: Öykü
Yayınevi: İletişim Yayınları
Goodreads Puanı: 4.16/5
Benim Puanım: 5/5
Kitabı okuyalı bir aydan fazla oluyor aslında.
Neden şimdi yorum yaptın? diye sorarsanız da 5 puan verdiğim bir kitabın bloğumda bulunması gerektiğini düşündüm ve ancak şimdi bir şeyler yazabiliyorum -yazabildim- .

Yazarımızı Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesinden biliyorsunuzdur. Ne diziyi izledim ne de kitaplarını okudum. Okumayı planladığım yazarlar arasında da değildi Emrah Serbes. Ancak arkadaşım okumam konusunda çok ısrar etti. Erken Kaybedenler de özellikle önerdikleri arasındaydı.

Böylelikle alıp okumuş oldum. İyiki de okumuşum. Yazarın dilini ve kitabı tahminimden daha çok beğendim. Bu noktada da belirteyim yazarın ilk öykü kitabı.

8 farklı hikaye 8 farklı erkek çocuğunun dünyası...

"Dediğim gibi, kendini kandırmadan yaşamanın ne anlamı var. Çıplak gerçekler kimi tatmin edebilir ki? Bir derviş ya da manyakoğlumanyağın teki değilseniz olayları küçültmeden ya da büyütmeden, oldukları gibi kabul ederek yaşayamazsınız."


Tabii ortada buluştukları önemli bir nokta var. Onlar "erken kaybedenler" ...

Toplum olarak küçük yaştan itibaren erkek çocuklarını nasıl zedelediğimiz ya da zedelendikleri çarpıcı bir biçimde anlatılmış.


..."Ama yapamadım. Neden? Çünkü büyüdükçe arzularım küçüldü, şaşkınlıklarım küçüldü, beklentilerim küçüldü. Büyüdükçe öyle küçüldüm ki içimde taşacak bir şey kalmadı."


Okurken bir hüzün dalgası oluşuyor içinizde ama hüznün yanında yazar bol bol da güldürüyor. İlk fırsatta yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Okuyun, okutturun. Kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Share this:

, , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder