Okuyup Yorumlamadıklarım - Vol.3
Tekrar merhaba :). Vol.2 de dokuz kitabın kaldığından bahsetmiştim sizlere, eğer okuduysanız. Bir boşluk bulmuşken aradan çıkarmak istedim. Bu kalan dokuz kitabı okuyalı rahat üç ay oluyor sanırım (Marslı hariç). Instagramda yorumladıklarımla başlıyorum. Orada yazdıklarımı kopyala-yapıştır yapacağım. Çünkü dediğim gibi bu kitapları okuyalı çok oldu :).


"Kitaba ba-yıl-dım. Öyle böyle değil. Beklentimin çok ötesinde bir okuma süreci yaşattı bana. Tahmin etmediğim bir şekilde son sahnelerde ağladım. Young-Adult türü içinde de orijinal bir konuya sahip üstelik. Şu an çıkan kitaplara baktığımızda kıymetli bir özellik. Konuyu Yunan ve Mısır mitolojisine bağlaması da ayrı hoşuma gitti. Benim için 5/5'lik bir kitaptı. Umarım yayınevi 2.kitabı çıkarır. Kesinlikle okumalısınız bu kitabı. Çeviri: Alkım Doğan"
Sizinde gördüğünüz üzere benim okuduğum baskı Can Yayınlarına ait. Üstelik Cemal Süreya ve Tomris Uyar çevirisiyle. Benim için 4/5'lik bir kitaptı. Açıkçası sosyal medyada takip ettiğim bir kaç kişiden dolayı beklentim tavanda okumaya başladım ve bu yüzden hayal kırıklığına uğramadım desem yalan olur. Güzeldi, sonu da kalp kırıcıydı ama o kadar. Daha küçük bir yaşta okusaydım etkilenme oranımın daha yüksek olacağını düşünüyorum.
Seriye başlamadan önce herkes kitapları arka arkaya okumam gerektiğini söylüyordu. Meraktan çatlayacağımı falan. Hırsız'ı , ikinci kitabı okuduktan bir ay sonra okudum. Açıkçası biraz hayal kırıklığına uğrattı. Yani öyle bir ilk iki kitaptan sonra pek tatmin etmedi beni. 4/5 verdim ama sırf Caleb için. Her şeye rağmen çabaladı. Tabi seriyi bitirdiğim içinde rahatladığımı söyleyebilirim. Çeviri: Meltem Türkmen Şimşek .
Tek kelimeyle rezil bir kitaptı. Şahsen erotik romans okumayı severim ama bu kitap cidden kötüydü. 2/5 puan verdim ama o da yazarın düşündüğü fikir için. Çeviri: Beril Tüccarbaşıoğlu Uğur .
Bence Marslı ile ilgili pek bir şey söylemeye gerek yok. Muhteşem bir kitap, muhteşem bir kurgu, güzel bir dil. Aldığı tüm ödül ve övgüleri hak ediyor. Filmde güzeldi ama benim favorim kitap olarak kalacak. Puanım 4,5/5. Çeviri: Emre Aygün .
Kitabı bitirdikten sonra Goodreads'te yazdıklarımı aynen aktarıyorum "Şükür bitti ya! Allahım nasıl bir kitap bu böyle?! Saçımı yolma raddesine geldim neredeyse. Emily kadar uyuz, karaktersiz, böyle aptal bir karakter okumadım. Böyle aşk kitabımı olur ya?! Eğer öyleyse okuduğum en boktan aşk hikayesiydi. Sinirleriniz mahvolsun istemiyorsanız cidden bu kitaptan UZAK DURUN!!!" Kitaba puan vermemişim. Çeviri: Derya İmer Aydınlık .
Neden bilmem bu kitaba hiçbir yerde adam akıllı bir yorum yazmamışım. Açıkcası bir dönem o kadar abartıldı ki yine bunun oluşturduğu beklenti yüzünden sanırım. Aslında konu, tasvir edilen dünya, baskı, çeviri... Her şeyiyle dört dörtlük ama okurken de bir şeyler eksikti benim için. Bu yüzden 4/5 verdim. İkinci kitabı da okumayı düşünüyorum ama kim bilir ne zaman olur. Çeviri: Uğur Mehter .
Ve Eğer Yaşarsam serisi. İyiki set olarak alıp okumuşum. Eğer okumayan varsa ve okuma niyetindeyseniz iki kitabı da arka arkaya okuyun derim. İki kitabı da keyifle okudum ve Gayle Forman'ın diline bayıldım. Uygun bir zamanda yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum. Kesinlikle tavsiye ederim. İki kitaba da 4/5 verdim. İlk kitabın çevirisi: Ayşe Belma Dehni'ye ait. İkincisinin çevirisi ise: Müge Kocaman Özçelik'e .

Evettt, bu yıl içerisinde okuyupta burada yorumunu paylaşmadığım hiçbir kitap kalmadı sanırım. Kitaplarla ilgili siz neler düşünüyorsunuz :)?

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder