Sonsuza Dek, Ayrı - Taylor Jenkins Reid - Yorum
Künye

Orijinal Adı: Forever Interrupted
Yazarı: Taylor Jenkins Reid
Çevirmeni: Gökçe Çiçek
Tür: Dram - Günümüz Romans
Yayınevi: Yabancı Yayınları
Goodreads Puanı: 3.98/5
Benim Puanım:3.8/5

"Alıştığınız türden bir aşk hikayesi değil."

Gerçekten değildi.

Film haklarının satın alındığını ve başrolde de Dakota Johnson'ın olacağını öğrendiğimden beri merak ettiğim bir kitaptı. Geçtiğimiz haftasonu okudum, iki günde de bitti. Açıkçası okumaya başladığımda daha ilk sahneden ağlamayı beklemiyordum. Hatta kitabın öyle bir sahne ile başlamasını beklemiyordum!

20'li yaşlarındaki Elsie Porter için her şey olağan seyrinde gidiyordur. Belki hayatındaki tek aksiyon ailesi gibi gördüğü arkadaşı Ana ile dışarı çıktığı zamanlardır. Ama bir cumartesi akşamı değişimin başlangıcı olur. O akşam gittiği pizzacı da Ben Ross ile tanışacaktır.

"Ben... Seni tam olarak tanımıyorum bile ama yine de seni özlüyorum. Bu delilik, öyle değil mi? Seni tanımıyorum. Galiba birbirimize bu kadar fazla ilgi gösterirsek aramızdaki hislerin çabucak tükeneceğinden endişeleniyorum. Şiddetli, akut romantizmi gibi yani."
"Bir çeşit süpernova gibi mi?"
"Hm?"
"Süpernova, güneşin bütün ömrü boyunca yayabileceği enerjinin tamamını iki ay kadar kısa bir sürede yayarak tükenen bir çeşit yıldız patlamasına denir."
Güldüm. "Evet," dedim. "Bu tam olarak kastettiğim şeydi."

Birbirlerinden daha ilk anda etkilenirler. Hatta o kadar etkilenirler ki görüşmek için 24 saati bile bekleyemezler. Bir haftanın sonunda ise birbirlerine sırılsıklam aşıklardır. Tanıştıktan 6 ay sonra da Vegas'a gidip evlenirler. Ama ne yazık ki üzüntülü günler yakındır. Evliliklerinin 9.gününde Ben bir kaza geçirir. Elsie olay yerine varana kadar Ben hastaneye kaldırılmıştır. Elsie hastaneye gittiğinde onu bir sürpriz beklemektedir. Hiç tanımadığı ve kendisinden de haberi olmayan kayınvalidesi Susan  ile karşılaşacaktır...

"... Ben'i asla kaybetmeyeceğini söylediğimde bana inanmalısın. O dokuz gün, o altı ay artık senin yaşamının bir parçası. Senin bir parçan. Bu senin için çok uzun bir süre olmayabilir ama seni değiştirmeye yetti... Kendini bağışlamalısın Elsie."

Yazarın basılan ilk kitabı ama oldukça etkileyeceği bir dili var. Daha ilk anda kendimi kaptırdım ve sayfalar su gibi aktı. Kitabımız kaza sahnesi ile başlıyor. Zaman ise geçmiş-günümüz şeklinde. Geçmiş zamanlar Ben ve Elsie'nin tanıştığı aydan başlıyor. Günümüz ise kazanın olduğu ay ve sonrası şeklinde. Okurken fark edersiniz.

Başından beri bende olayları Elsie ile yaşadım sanki. O yüzden haftasonu garip bir ruh halindeydim. Özellikle duygusal olanlara tavsiyem dışarıda okumayın. Çünkü şahsen zor anlar yaşadım.
Bazı yerlerde kızacak, bazı yerlerde etkilenecek ve çoğunlukla duygulanacaksınız.
Aşk, verilen kayıplar, bilinmezlik... Elsie ve Ben'in hikayesi hem tatlı hemde hüzün dolu. Birinin hayatının aşkı olma duygusunu tattırırken yaşam ve ölüm konusunda düşündürtecek.

"Süpernovaları hiç duydun mu? Gökyüzündeki her şeyden daha parlaktırlar ama çabucak sönüverirler. Kısacık süren, olağanüstü bir enerji patlaması. Ben'le ikinizi buna benzetmek hoşuma gidiyor...o kısacık zaman aralığında, bazı insanların yaşamları boyunca sahip olduklarından daha fazla tutku yaşamış olduğunuzu düşünmek."

Kesinlikle okuduğunuza pişman olmayacaksınız!


Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder