Kor Adası - Kimberley Freeman - Yorum



Künye 

Orijinal Adı: Ember Island
Yazarı: Kimberley Freeman
Tür: Dram - Aile - Aşk - Kadın - Geçmiş - Günümüz
Yayınevi: Arkadya Yayınları
Çeviri: Duygu Parsadan
Goodreads Puanı: 4.02/5
Benim Puanım: 5/5




"Sonrasında neler olacağını ya da öncesinde neler olduğunu asla bilemeyiz."

Kimberley Freeman'dan yüreklere dokunan bir hikaye daha...
Kor Adası yazarın okuduğum ikinci kitabı. Ayrıca Arkadya Yayınlarının yenisi. Deniz Feneri Koyu'ndan sonra Kor Adası'nı elime aldığımda yine bir ada hikayesi öncekinden ne kadar iyi olabilir ki şeklinde bir düşüncem vardı ama Kor Adası'na başladığımda bu düşüncem ortadan kalktı. Kitap bitene kadar elimden bırakamadım ve bir günde de bitti. 

Yazarımız hikayeyi yine geçmiş ve günümüz şeklinde ele almış. Bende konudan bahsederken bu şekilde ele alacağım. 




1891... Tilly Kirkland. Küçük yaşta yetim kalmış ve evlenme vakti gelene kadar da büyükbabası tarafından büyütülmüştür. Aşk konusunda saf, kalbi sevgi dolu bir kızdır. Tek istediği mutluluk ve sevilmektir. Bir gün, sevdiğine inandığı bir adamla rüya gibi bir düğünle evlenir. Fakat kötü günler yakındır. Önce büyükbabasını kaybeder. Bu durum bir dizi kötü olayın başlangıcı olur ve yaşadıkları onu Kor Adası'na getirir. Burada yerel bir cezaevi müdürünün kızına mürebbiyelik yapacaktır. Hem sevgi hemde azap dolu günler onu bekliyordur!

2012 yılına geldiğimizde ise ünlü yazar Nina Jones çıkıyor karşımıza.  Widow Wayland adındaki dedektiflik hikayeleriyle tanınmıştır kendisi. Onu Kor Adası'na getiren şeyler ise teslim tarihi geçmiş kitabını bir an önce yazmak ve kafasını toparlamaktır. Burada kalacağı yer ise büyük büyükannesinden kalan Starwater malikanesidir. Biraz huzur bulmayı umduğu bu yerde ise geçmişi ve geleceği yatıyordur. Duvarların arkasında yer alan bu gizem hem geçmişi açığa kavuşturacak hemde geleceğe yön verecektir...




Bayılarak okuduğum bir kitap oldu. Özellikle yazarın kurguyu işleyişini oldukça başarılı buldum. Bazı şeyler tamamen sürpriz oldu. Okuduğum süreç boyunca bende karakterlerle aynı olayları yaşadım, aynı duyguları hissettim sanki. Hele Tilly...yaşadıkları çok etkiledi beni. Bir ara o kadar sinirlendim ki kitabın içine girebilsem kızımızı kurtarmak için neler yapardım kim bilir. Rahatlıkla önerebileceğim bir kitap. Tasarıma değinmiyorum bile. Arkadya Yayınları güzel bir çizgide ilerlemeye devam ediyor. Çevirinin de ne kadar iyi olduğunu unutmamak gerek.

Share this:

, , , , , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder