Cadı Avı - Devin O'Branagan - Yorum
Künye

Orijinal Adı: Witch Hunt
Yazarı: Devin O'Branagan
Çevirmeni: Taylan Taftaf
Tür: Yetişkin - Kurgu
Yayınevi: Dex
Goodreads Puanı: 3.79/5
Benim Puanım: 5/5Yeni bir kitap yorumuyla merhaba :) .

Cadı Avını geçen yaz D&R kampanyasından almıştım. Nedeni de kapağını çok beğenmem. Zaten yayınevinin Dex olduğunu görünce güzel bir genç-yetişkin kitabıdır diye düşünmüştüm. Ama okumaya başladığımda biraz şaşırdım diyebilirim. Güzel olması konusunda bir sıkıntı yok ama yetişkin içeriğe sahip olduğunu belirteyim.

Belki merakınız varsa tarihteki cadı mahkemelerini biliyorsunuzdur. En ünlülerinden biri de Salem'dir. Yanlış hatırlamıyorsam şu an dizisi de devam ediyor. Hep bu olaylarla ilgili bir kitap okumak istemişimdir.

Cadı Avı kitabın bütününde direk o olayları almasa da kurgu olarak flashback sahnelerinde değinmiş. Kitabı okurken internette cadı mahkemeleri ile ilgili yaptığım araştırmalar da okuduğum ölüm şekilleri işkence ve vb bazı durumlar kitapta da benzer şekilde kullanılmış  diyebilirim. Haliyle bu durum kurguyu daha gerçekçi kılmış.
Açıkçası kurgu o kadar gerçekçi geldi ki bir ara acaba cadılar gerçekten var mı diye düşündüm. Günümüzde büyü yapan insanlar var evet ama cadılardan farkı, cadıların pagan inancına sahip olması. En azından cadı kavramıyla ilgili bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkan bu. Paganizmle ilgili bir araştırma yapmadığım için bu bölümü burada bitirip kitaba geçiyorum.

Yazar, Hawthorne sülalesi üzerinden tarihte yaşanan olayların bir kısmına tanık olmamızı sağlarken din adına yapılan zulümleri sorgulatıyor.

Çok etkilenerek okuduğum bir kitap oldu benim için. Konuya ilginiz varsa ve belli bir olgunluktaysanız kesinlikle okumalısınız. Güzel bir kurguya sahip, büyülü bir kitap. Elimden bırakamadım.

 

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder