Ada - Tracey Garvis Graves - Yorum
Künye

Orijinal Adı: On The Island
Yazarı: Tracey Garvis Graves
Seri Adı: On The Island
Seri Sıralaması: 1/1,5
Çevirmeni: Aslı Ağca
Tür: Aşk
Yayınevi: Epsilon
Goodreads Puanı: 4.15/5
Benim Puanım: 5/5Yaza yakışır bir kitapla merhaba :) !

Havalar ısındıkça tatile gitme isteğim arttı.  Öyle ki zorla kendimi tatil moduna sokmaya çalışır hale geldim. Bunu sağlayabilecek en etkili şeylerden biri kitap. Özellikle kitapta geçen mekan Maldivlerdeki bir adaysa.

Birçoğumuz adada mahsur kalıp birbirine aşık olan kişilerle ilgili kurguya sahip bir film izlemişizdir. İzlemediyseniz bile mutlaka konuyla ilgili fikriniz vardır.  Kitabın teması da bu şekilde dersem oldukça kısa bir şekilde özetlemiş olurum ve sizin aklınızda klişe olarak kalır.

Fakat yazarın üslubu ve gelişen olaylar silsilesi kitabı klişe olmaktan kurtarmış. Okurken sizde Ada'daymış gibi hissedeceksiniz kendinizi.Anna Emerson 30'una merdiven dayamış bir ingilizce öğretmenidir. Callahan ailesi Maldivlerdeki yazlıklarında oğulları T.J. 'ye özel ders vermesini teklif ettiğinde kabul eder. Hem tatil yapacak hemde para kazanacaktır. Kim hayır der ki?

17 yaşındaki T.J. ise kanser hastalığını daha yeni atlatmıştır. Tek istediği evde kalıp arkadaşlarıyla vakit geçirmektir. Ama ailesinin isteğine karşı koyamayıp mecburen durumu kabullenir. Katılmak istediği bir parti olduğu için ailesi önden gider. T.J. ise partiden sonra Anna ile yola çıkar. Male Adası'nda yaşadıkları aksilikten sonra yazlık eve gitmek için deniz uçağına binerler. Aksilik bu ya uçağın pilotu kalp krizi geçirip ölür. Uçak ise Hint Okyanusuna düşer.Kendilerine geldiklerinde bir adadın kıyısına sürüklendiklerini fark ederler. Hiçbir insanın olmadığı bir adadan bahsediyorum, kendilerinin bilmedikleri...

Okyanusta köpek balıkları, açlık ve susuzluk, Tropik iklim kuşağının getirdiği fırtınalar... Tam bir hayatta kalma mücadelesi anlayacağınız.

Aylar yılları kovalarken insanın en temel ihtiyaçlarından olan sevme ve sevilme duygusu da bastırılamaz hale gelir...

Şahsen büyük bir zevkle okudum kitabımızı. Sanki okuduğum süre boyunca bende karakterlerle adada mahsur kalmış gibiydim. Biraz bile ilginizi çektiyse kesinlikle tavsiye ederim. Alın, okuyun. Ve kendinize iyi bakın :) .


Kitap için hazırlanan videoShare this:

, , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder