Operadaki Hayalet - Gaston Leroux - YorumKünye
Orijinal Adı: Le Fantôme de l’Opéra 
Yazarı: Gaston Leroux
Tür: Klasikler - Gotik
Yayınevi: İthaki Yayınları
Goodreads Puanı: 3.97/5
Benim Puanım: 5/5Yeni bir kitap yorumuyla merhaba. Bildiğiniz üzere 7-17 Nisan tarihlerinde Zorlu Center'da Operadaki Hayalet müzikali vardı. Gidemeyeceğim anlaşılınca en azından kitabını okuyup merakımı gidereyim dedim. İyiki de öyle yapmışım. Çok ama çok güzeldi!

Beklentilerimin ötesinde bir kitap oldu. Bunda çevirinin önemi büyük. Erhan Cindaş'a teşekkür ederim bu güzel çeviri için. Genellikle yorum yazarken konuya da değinmeye çalışırım okuyanlar kitap hakkında genel bir fikir edinsin diye fakat bu kitapta bunu yapmam yanlış olacaktır.

Kitabımızı anlatan yazar. Bazı bölümleri kitaptaki karakterlerin ağzından da okuduk. Yazar Palais   Garnier Opera Binasından esinlenerek bu kitabı yazmış. Kitaptaki Opera Binası da buradan esinlenerek tasvir edilmiş.

Palais Garnier


Kitabın başlarında her şey olağan seyrindeydi. Hatta Operadaki Hayaletin bir şaka olduğunu ve bütün kitabın bunun çevresinde döneceğini düşünüyordum. Alakası yokmuş...

Gözyaşlarının tek bir damlasını bile kaçırmamak için çıkardım maskemi... ve kaçmadı benden! Ölmedi de! Hayattaydı, başımda benimle birlikte ağlamaktaydı. Beraber ağladık! Şu dünyanın sunabileceği tüm mutluluğu tattım ben!

Orta sayfalara geldiğimde meraktan delirmek üzereydim.O zamanı düşünün. Kitapta yılın verilip verilmediğini hatırlamıyorum ama tahmini 1800'ler.  Dönemin en önemli etkinliklerinden biri Opera. Şehrin belki de tek Opera binası ve o binada hayalet var. Yöneticilerle beraber bende Opera Hayaletinin varlığına inanmadım ilk başta ama olayların gidişatı, yazarın üslubu ve notu beni inanmaya teşvik etti.

Daha sonra internetten elde ettiğim bilgiler kadarıyla yazar bu yapıtının konusunun gerçek, esrarengiz bir olaydan olduğunu söylemiş. İşin içine esrarengiz bir şey girince elle tutulur bir bilgi elde etmek zor tabi.

2004 yapımı film afişi


Aşk, acı, müzikalite, gizem, gotik unsurlar...biraz bile dikkatinizi çektiyse kesinlikle okumalı, en azından izlemelisiniz. Bu arada kapağa bayıldım. Şükrü Bey'in ellerine sağlık. İthaki'nin Dünya Klasikleri baskılarına bir göz atın derim.

Share this:

, , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder