Ön Gösterimlerim: Kayıp Kız ( Gone Girl ) - Yorum
Yapım: 2014 ABD

Tür: Dram, Gerilim

Süre: 145 Dak.

Yönetmen: David Fincher

Oyuncular: Ben Affleck,Rosamund Pike, Boyd Holbrook,Missi Pyle, Neil Patrick Harris

Senaryo: Gillian Flynn

Yapımcı: Reese Witherspoon, Leslie Dixon, Bruna Papandrea

IMDb Puanı: 8.6 / 10


"Her Hikayenin Bir Öteki Yüzü Vardır..."


Herkese merhaba :). Bayram dönüşüydü  tatil modu derken haftayı güzel bir filmle kapattım diyebilirim. Dün akşam Beyazperde'den Hande hanımın davetiyle Nişantaşı City's de bir ön gösterime katıldım. Üstelik bir kitap uyarlaması olduğunu belirtmeliyim! Yanda da gördüğünüz üzere kitabımız Artemis Yayınlarından çıktı ve 2013 Yılının Gerilim romanı seçildi. Filminde bu türden bir kitap uyarlaması için Yılın Filmi olduğunu düşünüyorum."Aşık olduğunuz insanı ne kadar tanıyabilirsiniz?"

Amy Dunne (Rosamund Pike) , Nick (Ben Affleck) ile evliliklerinin beşinci yıl dönümü sabahı ortadan kaybolur. Polisin baş şüphelisi Nick'tir. Bütün deliller adeta Nick'in suçlu olduğunu gösteriyordur. Karısı ile ilgili sorulan sorulara verdiği kararsız yanıtlar , sürekli gelen ve gizli tutulan aramalar, Amy'nin arkadaşına Nick'ten korktuğunu söylemesi ve takındığı garip tavırlar polisin Nick'i suçlamakta haklı olduğunu gösteriyor.İtiraf edeyim buraya kadar izlediğimde klasik bir gerilim filmi olduğunu ve Nick'in gerçekten suçlu olabileceğini düşündüm ki burada Ben Affleck'in oyunculuğuna ne kadar hayran kaldığımı belirtmeliyim. Ama buradan sonra beklenmedik bir kurgu çıkıyor karşınıza. Üstelik sizi kelimenin tam anlamıyla şoka uğratacak.

"Ne düşünüyorsun Amy?.. Evliliğimiz boyunca dile getirmesem bile, içten içe, sürekli sorduğum soru bu. Sanırım bu tür sorular tüm evliliklerin kaçınılmazı: Ne düşünüyorsun? Neler hissediyorsun? Sen kimsin? Bize ne oldu? Şimdi ne yapacağız?"

Filmin geneline baktığınızda toplumsal hayattaki evlilik anlayışına da güzel göndermeler yapılmış ve doğru noktalara parmak basılmış. Eşler birbirini ne kadar tanıyor? Eşiniz ve siz hala ilk evlendiğinizde ki gibi bireyler misiniz? Peki ya aşk?

Bu sorulara tüylerinizi ürpertecek bir şekilde yanıt veriyor Kayıp Kız. Hemde ne ürperme. Yavaş bir tempoyla başlıyor ama ilerledikçe filmin o garip ve gerilim dolu havasına kapılıveriyorsunuz. Zekice bir kurgu. Yok artık dedirtecek kadar hemde. Bittiğindeyse tek hissettiğim büyük bir şaşkınlıktı. Tek kelimeyle Mükemmeldi. Sizi kendine hayran bırakıyor. Yönetmen koltuğunda David Fincher, Senaryosunda ise kitabın yazarı Gillian Flynn var. Kesinlikle izlemeniz gereken ve pişman olmayacağınız filmlerden biri. Şiddetle önerilir. Bugünde vizyona girdi. Kaçırmayın derim :) .


Ve son olarak akşamdan küçük bir hatıra. Tüm sosyal medyadaki hesaplarımda paylaştığım için buraya koymakta da bir sakınca görmedim. Zaten Beyazperde'nin facebook sayfasında da var :) .Share this:

, , , , , , , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder