Köşe Yazılarım: Wattpad Yazarlığından Kitap YazarlığınaYeni bir başlık yeni bir yazı. Her zamankinden farklı olarak bir köşe yazısı ile karşınızdayım. Neden böyle bir başlık açtım? Açıkçası yazı yazmayı ve düşüncelerimi paylaşmayı seviyorum. Bunu arada Tumblr hesabımda yaptım. Ama sonra düşündüm ve neden blogumda yapmıyorum dedim?  

Burası zaten benim kişisel alanım. Blogu açtığımdaki ilk düşüncem de kitap, film vb konularla ilgili ağırlıklı yazacağımdı. Sadece o tür yazılardan oluşacağı değil. Bu nedenle Köşe Yazılarım başlığı altında çeşitli konularda kendi düşüncelerimden oluşan yazılar yazacağım. Ne sıklıkla yazıcam ya da yazılarım neyle ilgili olacak belirsiz. Yani keyfime göre diyebiliriz :) . Yazdığım yazılarla ilgili sizde düşüncelerinizi paylaşırsanız ayrıca mutlu olurum.İlk yazım başlıktan da anlaşıldığı gibi wattpad yazarlarının (internette diyebilirsiniz) kitaplarının çıkması. Yayınevleri bu konuda son bir iki aydır ciddi bir yarış içerisinde. Bizzat duyduklarımda var. Zaten yayıncıları takip ediyorsanız sizde fark etmişsinizdir. Evet internet ortamında çok güzel hikayeler yazan kişiler var ama çoğunun kitap olarak basılması ne kadar doğru? 

  İnternette okuduğum bir sürü hikaye var ve bazıları cidden güzel. Fakat bazılarıda var ki güzel  ama boş. Yani o an okuyup geçiyorsunuz. Zaten yazan kişinin kullandığı dilden ve olay örgüsünden belli kitap olarak basılıp basılamayacağı. Sakın küçümsemek olarak algılamayın. Ortada bir emek var sonuçta. Ve saygı duyuyorum. Ama arka arkaya çıkması ne kadar doğru? Üstelik tam bilmedikleri yayınevleriyle. Yayınevi reklamına bakar, parasını kazanır geçer. Olan yazara olur. 

Bir de şöyle bir şey var ki okuyucu kitabı aldığına memnun olacak mı?  Kendimden örnek veriyim bazı kitapları sırf reklamından etkilendiğim için alıyorum. Peki memnun kalıyor muyum? Hayır.  Çünkü kitap popüler  ve özellikle Türk yazarsa fanların etkisiyle tarafsız yorum yapan çok az blogger var. Bu yüzden okuyucularda zararda.

Bir başka durum ise bu Türk yazar furyasından etkilenip kitap yazanlar! Şaka gibi, gerçekten. Yani sen yazıyor olabilirsin ama bu kitap olarak basılması gerektiği anlamına gelmiyor.  Çoğu kişi yazıyor.  Herkes kitap çıkarsın o zaman? Hele bir yaz bakalım. Ortaya nasıl bir şey çıkacak bir gör. Tarafsız bir kişiden eleştiri al. Kitap olarak bastıracağım düşüncesiyle yazma. 

Biraz içimi döktüm, rahatladım :) . Belki düşüncelerimde haksızım ya da yanlış düşünüyorumdur? Bilemem. Ama şu an düşüncelerim bu şekilde. Canımı sıkan durumu doğru yansıtabilmişimdir umarım.  Bu konuda siz ne düşünüyorsunuz?

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder