The Fall - Dizi YorumuYapım : 2013 İngiltere

Tür : Dram, Gerilim

Yönetmen : Jakob Verbruggen

Senaryo : Allan Cubitt

Görüntü Yönetmeni : Ruairi O'Brien

Oyuncular : Gillian Anderson, Jamie Dornan, Niamh McGrad, Bronagh Waugh, Frank McCusker, John Lynch


Açıkçası Grinin Elli Tonu'nun fragmanını izlediğimden beri çok iyi olduğum söylenemez. Sürekli fragmanı izliyorum ve seriye tekrar başladım. Hal böyle olunca bende Jamie'nin rol aldığı yapımlara baktım. Once Upon a Time'ı daha önce izlemiştim zaten. Geriye The Fall ve Marie Antoniette kaldı. Bir kaç arkadaşımında tavsiyesiyle The Fall'ı izledim.

The Fall bir mini dizi. 5 bölümden oluşuyor. Kuzey İrlanda, Belfast'ta geçiyor.
Mini dizi olduğundan olsa gerek daha ilk bölümde katilin kim olduğunu öğreniyoruz. Paul Spector ( Jamie Dornan) 'ın görünürde oldukça normal bir hayatı vardır. Gündüzleri işe gidip geliyor, akşamlarını eşi ve çocuklarıyla geçiriyordur. Geceleri ise katil kimliğine bürünmektedir.

Ekranda gördüğümüz bir çok seri katile kıyasla öldürdüğü kişilerle dünyayı daha iyi bir yer haline getirmeye çalışmıyordur. 

Kurban profili genç, bekar ve işinde başarılı kadınlardan oluşmaktadır.


Stella Gibson (Gillian Anderson) yüksek rütbeli ve başarılı bir dedektiftir. Cinayetleri çözerken kullandığı farklı yöntemler onu diğer dedektiflerden ayırır. Belfast'a ise yüksek yerlerden gelen bir davet üzerine gelir. 

Alice Monroe cinayetini araştırmasını istiyorlardır. Daha sonra, işlenen cinayetlerle Alice arasında bir bağlantı olduğunu fark edecektir.
Benim dizi konusunda pek ümidim yoktu açıkçası. İngiliz yapımlarını donuk bulduğum için pek izlemem  (Sherlock hariç) ama bu diziyi sevdim. Üstelik IMDb puanı 8.2 . 

 Bir seri katil olarak Jamie'yi çok başarılı bulduğumu da belirtmeliyim. Farklı yapımlarda farklı rollere bürünüp bunu izleyiciye hissettirmek kolay değil.  Çünkü bazı karakterler oyuncuların üstüne yapışır ve siz hep o şekilde görmek istersiniz. Jamie şimdilik bir istisna. Umarım bu şekilde de devam eder.

Dizinin 2. sezonu 2015 yılında çıkacakmış. Fragmanı beni oldukça meraklandırdı. İlk sezona kıyasla daha özen gösterilerek çekilmiş bir sezon göreceğimiz kesin. Merak edenler için 1 ve 2. sezonun fragmanı:

1. sezon2. sezon
Share this:

, , , , , , , , , , ,

Yorumlar

4 yorum:

 1. aynen bende öyle yaptım ya, jamienin rol aldığı yapımlara bakmak yani :) mini diziyi de izledim ve beğendim. kısa süreli mutluluk :) ayrıca ingiliz dizileri konusunda katılıyorum gerçekten donuk :) tanıtım için eline sağlık :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet gerçekten kısa süreli. Beni kesmedi o yüzden :D. Marie Antoniette'yi de izlemeyi düşünüyorum :) . Rica ederim :* .

   Sil
 2. 1.sezonu zevkle izledim oyunculuk ve karanlık atmosfer çok güzeldi 2. Sezonun geç de olsa gelecek olması harika

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle. Sanırım Fifty'den sonra patlama yapacak :) .

   Sil