Ölümün Gizli Yüzü - Chris Culver - Yorum


Künye

Orijinal Adı: The Outsider
Yazarı: Chris Culver
Tür: Polisiye
Yayınevi: Olimpos Yayınları
Goodreads Puanı: 3.72/5
Benim Puanım: 3/5


Uzun zamandır polisiye türünde bir kitap okumuyordum. Aşk ve fantastik türündeki kitaplardan sonra hoş bir değişiklik oldu. Yalnız kitap ilk elime geçtiğinde Goodreads puanını görünce hayal kırıklığına uğramadım değil. Ama nedeni okuyunca anlaşıldı.

Ash Rashid  Amerika da yaşayan bir Müslümandır. Indianapolis Savcılığındaki Araştırma Biriminin en yüksek rütbeli memurlarından biridir. Polis teşkilatındaki 12 yıllık deneyiminden sonra Savcı olma isteği üzerine bu birliğe gelmiştir. Teşkilattaki hareketli yaşantısından sonra sakin geçen hayatı yeni bir cinayet ile  bozulur.

Bu sefer öldürülen aile dostlarından biri olan Cassandra Johnson'dır. Evinin önünde öldürülmüştür. Geride bıraktığı küçük bir kızı vardır. Birisi özellikle bu cinayeti araştırmasını istiyordur. Ölüm belgesinde kaza denilmiş ve kurbanla ilgili asıllı ve asılsız suçlamalar yazılmıştır. Bu Ash'in dikkatini çeker. Böylece soruşturma başlar.

Bulduğu her delil onu farklı yönlere ve cinayetlere sürüklüyordur. Birileri bu cinayetin çözülmesini istemiyordur, orası kesin. Fakat Ash tüm tehditlere rağmen bu cinayeti çözecektir. Kuralların dışına çıkması gerekse bile. 

Öncelikle söylemeliyim ki yayınevi kapak konusunda iyi ki kendi tasarımını kullanmış. Orijinal kapağı hiç beğenmedim. Ayrıca yazara bir sempati beslediğimi de itiraf etmeliyim. Yabancı yazarların çoğunu Müslüman bir karakter yazarken göremezsiniz ama yazarımız mesleği (Etik ve Karşılaştırmalı Din Dersleri) dolasıyla olsa bile böyle bir karakter profili oluşturması çok hoşuma gitti. 

Tabi daha araştırması gereken çok şey var fakat bu da bir başlangıçtır değil mi?

Kitabı okurken eski bir polisiye filmin içinde gibiydim. Düz bir çizgide ilerliyor ve sonunda da sizi tatmin etmekten geri kalmıyor. Kendinizi  Siyasi Oyunlar, Suç Dünyası ve kendi adaletini sağlayan kişilerin arasında, bir davanın tam ortasında bulabilirsiniz. Polisiye severlere kesinlikle öneririm. 

Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

4 yorum:

 1. Olimpos Chris Culver'ın kitaplarında genelde bu tarz kapak kullanıyor. Siyah-beyaz , renklerin sıçraması vs. Bence çok hoş duruyor :) Keşke her yayınevi bu tarz sade kapaklar kullansa :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bencede çok hoş. Beyaz ve Siyahın zıtlığı, her yayınevi bu tarz kullansa birbirlerinden farkları kalmaz :) .

   Sil
 2. d&r store kampanya dönemini sevdiğim :) hem basım yılının yeni olması hem sayfa sayısının çok oluşunu beğendim, çünkü yaz tatili benim için kitap tatiline dönüştü :) tanıtım için teşekkürler :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öyle. Kitap tatili ♥ . Taze taze dağıtımı yapıldı. Rica ederim :* .

   Sil