Death Note ( Ölüm Defteri ) Cilt 1 - Manga Yorumu


Bir Manga yorumuyla  herkese merhaba :D .  Benim için ilklerden biri daha. Geçtiğimiz iki yıl öncesine kadar Anime ve manga kavramları benim için oldukça yabancıydı. Arkadaşım Ezgi'ye dek. Kendisinin nasıl bir Anime hastası olduğunu ve bana da bulaştırdığını Vampire Knight yorumumda anlatmıştım. Sıra Mangalar da.  Ve ilk okuduğumda Death Note. Bilmeyenler için  Manga'nın ne olduğuna gelirsek Japonların çizgi romanı diyebiliriz. Yalnız belirtmeliyim ki Mangalar sağdan sola doğru okunuyor ve sayfalarda alışık olduğunuzun aksine ters çevriliyor. Benim çok hoşuma gittiği için bu yazıyı sağdan sola doğru yazıyorum :D . Death Note'u Anime izlemeseniz de Manga okumasanız da bilmiş olma olasılığınız yüksek. Çünkü 2006 yılında filmi çıkmış ve  hatırladığım kadarıyla tekrar filme çekiliyor.

Soldaki Yagami, Sağdaki dedektif L

Künye

Adı: Death Note
Yazarı: Tsugumi Ooba
Çizeri: Takeşi Obata
Seri Adı: Ölüm Defteri
Seri Sıralaması: 1/12
Tür: Fantastik - Polisiye - Dram 
Yayınevi: Akılçelen Kitaplar
Goodreads Puanı: 4.38/5
Benim Puanım: 5/5


Şinigami Ryuk ( Ölüm Tanrısı), Şinigami dünyasında çok sıkılır ve biraz eğlenmek için Death Note'u yani Ölüm Defterini bilerek insanların dünyasında düşürür. Ölüm Defterine hangi insanın adını yazarsanız o kişi ölür. Tabi yazmanın da kuralları vardır.

1. Yazan kişi, yazdığı ismin yüzünü aklına getirmezse işe yaramaz. Çünkü aynı isimde bir sürü insan vardır.
2. Ölüm şekli belirtilmezse adı yazılan kişi basitçe kalp krizinden ölür.
3. Bu defter insanlar dünyasına ulaştığı andan itibaren oraya ait olur ve defteri alan kişi defterin ilk sahibi olan Şinigami Ryuk'u görebilir ve konuşabilir.
4.  Ayrıca yazdığınız kişinin ölüm saatini bile ayarlayabilirsiniz.

Bunlar kurallardan bir kaçıydı.
Oldukça ilgi çekici değil mi?


Defteri bulan Raito (Light) Yagami'dir. 17 yaşında üniversiteye hazırlanan bir öğrencidir. Derslerinde başarılı, ülke birincisidir ve çok sıkılmıştır! Death Note'u bulup içindeki kuralları ilk okuduğunda inanmaz ama yazdığı iki isminde öldüğünü görmesi her şeyi değiştirir. 
Şinigami ile de tanıştıktan sonra kendine yegane bir görev edinir.
Dünyada ki kötü insanları öldürmek!

Tabi Yagami'nin hesaba katmadığı şey öldürülen kişiler suçlu bile olsa hiçbir departmanın bunu kabul etmeyeceğidir. Böylece gizli bir dedektif olan L, FBI aracılığıyla Yagami'nin peşine düşer.

Ben bu Manga'ya bayıldımm! Konu çok güzel, karakterler zeki, zorlu bir kovalamaca... okumayan ya da izlemeyenler için şiddetle tavsiye ederim. Zaten Animeler gibi Mangalar da kısa. 200 sayfacık ve çizimlerden oluşuyor. Anlayacağınız hemen biter. 

Başka Manga önerileriniz varsa alabilirim :) .


Share this:

, , , , , ,

Yorumlar

0 yorum:

Yorum Gönder